Dla wytrwałych i dla amatorów, dla tych, którzy odwiedzają polskie góry raz w roku i tych, którzy zdobywanie górskich szczytów uczynili elementem stylu życia – polecamy 12 miejsc w górach w Polsce z widokami, które zapierają dech w piersiach. Od Żywca do Ustrzyk Górnych.
 
O niezatłoczone miejsca w górach w Polsce chyba najtrudniej w Tatrach, którym niejedno malownicze pasmo w Alpach może pozazdrościć popularności – rocznie odwiedzają je aż 3 miliony turystów. Wiele lat temu w poszukiwaniu dzikości backpackerzy z Polski uciekli w Bieszczady, lecz od pewnego czasu na ten pomysł regularnie wpadają turyści.
Ustalmy więc, są miejsca w górach w Polsce, które zawsze będą budziły zainteresowanie – i nie odwiedza się ich bynajmniej po to, by cieszyć się samotnością. Przedstawimy 12 najbardziej malowniczych górskich kierunków z Polski, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Tatry Wysokie: Orla Perć
Najtrudniejszy szlak w polskich górach; łączy dwie przełęcze w Tatrach Wysokich: Zawrat i Krzyżne. Na pokonanie 4 kilometrów Orlej Perci trzeba przeznaczyć przynajmniej 8 godzin marszu i wspinaczki. Trasa biegnie wzdłuż stoków i grzbietami górskimi, przez co ma opinię najniebezpieczniejszej w górach w Polsce.
Tatry Wysokie: Czerwone Wierchy
Cztery Czerwone Wierchy tworzą malownicze pasmo w zachodniej części Tatr. U podnóża masywu, który rozgranicza terytoria Polski i Słowacji, ciągną się najpiękniejsze doliny w górach w Polscem.in. Kościeliska, Małej Łąki i Kondratowa.
Karkonosze: Śnieżne Kotły
Tworzą jedno z najbardziej malowniczych miejsc w górach w Polsce. Gigantyczne przepaście zostały ukształtowane podczas zlodowacenia północnopolskiego – pozostałością po nim są m.in. rumowiska i garby skalne.
Zagłębienia w dnie Śnieżnych Kotłów co pewien czas wypełniają się wodą deszczową. Jeziorka znikają po kilku tygodniach.
Gorce: Turbacz
Jeden z najciekawszych szczytów w Koronie Gór Polski; ma ogromne znaczenie komunikacyjne, bowiem u jego podnóża rozchodzą się najważniejsze szlaki prowadzące w kierunku 7 gorczańskich grzbietów.
Przy skrzyżowaniu tras stoi jedno z największych schronisk w górach w Polsce.
Bieszczady: Połonina Caryńska
Jedną z dwóch najpopularniejszych połonin w Bieszczadach przecina czerwony Główny SzlakBeskidzki, który łączy pasmo z Beskidem Śląskim i jest najdłuższych szlakiem pieszym w górach w Polsce.
Wczesną jesienią, gdy trasy nie są już tak zatłoczone jak latem, a warunki pozwalają jeszcze na dłuższe spacery, nabierzemy oddechu i w spokoju nacieszymy się widokami łagodnych bieszczadzkich szczytów.
Z Połoniny Caryńskiej rozpościera się panorama sąsiedniej Połoniny Wetlińskiej, Tarnicy i Halicza.
Beskid Żywiecki: Babia Góra
Doskonałą porą, by wybrać się na Babią jest wczesny poranek. Z najwyższej góry w Beskidzie Żywieckim (1725 metrów n.p.m.) rozpościera się bajeczny widok aż po wierzchołki Tatr.
Warto spróbować wspinaczki bardzo malowniczym żółtym szlakiem zwanym Percią Akademików, który jest najbardziej stromym podejściem na szczyt - wyposażono go w specjalne klamry i łańcuchy.
Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki
To jedyna góra w Polsce, na którą można wejść… po schodach. Blisko 700 stopni ułożył dokładnie 200 lat temu pierwszy sudecki przewodnik, twórca trasy na szczyt - Franz Pabel.
Turyści zmierzają do schroniska, skąd rozpościera się bajeczny widok na okoliczne lasy i skalne labirynty, z których słynie ta część gór w Polsce. Andrew Adamson nakręcił w nich drugą część kultowych „Opowieści z Narnii”.
Tatry Wysokie: Rysy
Trzeba je zdobyć dla pięknych widoków, ale przede wszystkim po to, by spełnić górski obowiązek: stanąć na najwyżej górze w Polsce po prostu wypada, przynajmniej amatorom tatrzańskich szlaków.
Masyw Rysów liczy w sumie trzy wierzchołki, lecz „załapaliśmy się” tylko na jeden, ten średniej wysokości (2499 m n.p.m.). Rysy należą do najchętniej odwiedzanych gór w Polsce.
Pieniny: Sokolica
Poziom trudności: średni, dla starszych dzieci. Podejście jest wymagające, strome, na szczycie trzeba zachować szczególną ostrożność
Gdy dotrze się na szczyt, widoki rekompensują trudy dość stromego podejścia. Ponad 300-metrowym urwiskiem Sokolica opada w dolinę Dunajca. Widać stąd rzekę wijącą się w dole i pasma Pienin po stronie słowackiej.
Tu też znajdują się najczęściej fotografowane symbole tych gór – reliktowe, powyginane i poskręcane sosny.
Historia powstawania Pienin uważana jest za najbardziej skomplikowaną w porównaniu z innymigórami w Polsce. Finał jednak znamy: Pieniny pełne wapiennych skałek, wąwozów i przełomów rzecznych to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach.
Sudety: Śnieżnik
Dzięki wysokości 1425 metrów, jako najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, Śnieżnik zapewnił sobie czwartą pozycję w Koronie Gór Polski.
Wycieczkę najlepiej rozpocząć w malowniczym Międzygórzu, po drodze warto wpaść do schroniska „Szwajacarka” na kawę i szarlotkę jabłkowo-jagodową.
Ze Śnieżnika widać m.in. Śnieżkę, Góry Bystrzyckie i Orlickie, a nawet Ślężę pod Wrocławiem.
Tatry Wysokie: Dolina Pięciu Stawów Polskich
Jedna z najpiękniejszych dolin w górach w Polsce – serce polskich Tatr; najlepiej prezentuje się ze stoków otaczających ją grani, którymi biegną liczne szlaki turystyczne (w kierunku m.in. Rysów). Nad doliną prowadzi słynna Orla Perć.
Beskid Żywiecki: Pilsko
Znane z narciarstwa Pilsko warto odwiedzić również po sezonie, gdy białe nartostrady zielenieją, żółkną i brązowieją. Łagodny kopulasty wierzchołek doskonale komponuje się z falistymi wzgórzami, które latem sporadycznie odwiedzają rowerzyści.
Na szczyt prowadzą cztery szlaki: przez Halę Miziową i Przełęcz Glinne.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.