Propozycji na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Oto najciekawsze pomysły, które proponują na Andrzejki eksperci z serwisu Miastodzieci.pl.Ten magiczny wieczór wróżb - odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada - tradycyjnie przypada w wigilię świętego Andrzeja (patron Szkocji, Grecji i Rosji). Również w Polsce ma on długą tradycję: pierwsza polska wzmianka literacka nt. Andrzejek pojawiła się w 1557 roku.
„Nalejcie wosku na wodę
ujrzycie swoją przygodę.
Słychałam od swej macierze
że która mówi pacierze
w wigiliją Jędrzeja Świętego
ujrzy oblubieńca swego” - opisywał w 1557 roku andrzejkowe czynności Marcin Bielski, herbu Prawdzic. Pochodzący ze wsi Biała pod Pajęcznem koło Sieradza, renesansowy poeta satyryczny, żołnierz i historyk.
Kiedyś Andrzejki były okazją do organizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dziś również są pretekstem do wymyślania - również najmłodszym - ciekawych zabaw, których istota sprowadza się do próby odczytywania tego, co ich czeka w przyszłości.

A pomysłów zabaw - patrząc na propozycje ekspertów z serwisu Miastodzieci.pl - jest całe mnóstwo.

Zobacz najciekawsze pomysły na zabawy andrzejkowe

Lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni. To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Potrzebujesz: tradycyjnych świeczek, miski z wodą, a z papieru (tektury) wycinasz klucz. Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu (uwaga rondelek pewnie do niczego innego nie będzie się już nadawał!)
Ciepły wosk lejesz ostrożnie przez dziurkę od klucza do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosisz go i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżysz przyszłość.

Andrzejkowe serce. Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek - radzą spece z serwisu Miastodzieci.pl. Następnie serce należy odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej (do tej zabawy potrzebujesz: kolorowy papier (lub biały papier i farby), nożyczki, długopis, szpilkę.

Wróżba z rurek. Do miski z wodą delikatnie wrzucasz rurki. Właściciele „magicznych” rurek, które się połączą - na zawsze zostaną przyjaciółmi. Aby przeprowadzić tę zabawę, prócz miski z wodą potrzebujesz słomek do napojów (podpisz je markerem imionami uczestników)

Kartki na wodzie. Dzięki tej zabawie dzieciaki mogą wywróżyć imiona przyszłych sympatii. Potrzebujesz: korki od wina, karteczki z imionami męskimi i żeńskimi uczestników, miska z wodą, szpilki.
Do korków dziewczynki przyczepiają kartki ze swoim imieniem i wkładają je do miski z wodą, w której pływają korki z przyczepionymi imionami męskimi. Gdy korki się złączą jest to magiczny znak że przyszły wybranek będzie nosił imię z kartki.

Wróżba z jabłkiem. Prócz jabłek potrzebujesz jedynie bezpiecznej obieraczki. Gdy skórki od jabłek są gotowe, uczestnicy po kolei rzucają nimi za siebie, a potem z kształtów które ułożą, próbują odczytać literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

Andrzejkowe kubeczki. Eksperci z serwisu Miastodzieci.pl proponują dwie wersje tej zabawy.

Wersja nr 1. Potrzebujesz 5 kubeczków. Pod każdym z nich chowacie inny przedmiot. Dzieci wybierają kubek: pierścionek - oznacza np. wyjazd do Disneylandu; kluczyk - wymarzony prezent pod choinką; pieniążek - bogactwo; cukier - słodkie i wesołe życie; autko - świetne oceny w szkole (określenie znaczenia przedmiotów zależy tylko od twojej wyobraźni)

Wersja nr 2. Należy przygotować cztery kubeczki. Tak, żeby uczestnicy zabawy nie widzieli, na stoliku pod jednym z nich kładziemy obrazek - symbol zakonnego życia, pod drugim monetę - na znak przyszłego majątku, pod trzecim obrączkę - symbol szybkiego zamążpójścia. Pod czwartym nie kładziemy nic - to przepowiednia staropanieństwa (starokawalerstwa). Następnie losujemy kubeczki i z bijącym sercem odkrywamy co się pod nimi kryje...

Losowanie kolorów. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, którzy wylosowała dany kolor wstaje, a „wróżka" czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. I tak: czerwony - Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty; zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły; żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj; niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba; biały - Pijesz za mało mleka!; czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

albo: biały - szczęście; czerwony - jesteś bardzo lubianą osobą!; czarny - drobny pech; żółty - ktoś zazdrości ci dobrej oceny!; fioletowy - czeka cię miła niespodzianka; szary - smutek
zielony - spełnią się Twoje marzenia

Magiczny Krąg. Będziesz potrzebować: kostki do gry, kolorowy karton, nożyczki. Dzieci siadają wokół kręgu - każde po kolei rzuca dwiema kostkami do gry tak by trafić w karton. Po rzucie liczymy oczka, bez tych, które poleciały poza kartonowy krąg. Wynik to wróżba na przyszły rok: 1. w tym roku znajdziesz nową pasję lub talent; 2. poznasz nowego przyjaciela lub... wreszcie dostaniesz zwierzątko; 3. niedługo dostaniesz naprawdę wspaniały prezent; 4. wycieczki i wesołe przygody; 5. piątki w szkole, pochwały w przedszkolu!; 6. nauczysz się nowego sportu (może jazdy na rolkach lub na nartach?) i będziesz zachwycony/a!; 7. zostaniesz królową lub królem karnawałowego balu! Szykuj już kostium!; 8. w tym roku polubisz coś czego nie znosiłaś/eś (szpinak? czytanie? wizyty w operze?); 9. czekają cię cudowne i pełne przygód ferie zimowe; 10. w tym roku szczęście będzie Ci dopisywać we wszelkich konkursach; 11. pogodzisz się z kimś kogo nie lubiłeś/łaś;
12. w tym roku czekają cię same wspaniałe chwile i drobne kłopoty nie zdołają zepsuć Ci humoru

Andrzejkowe szpilki. Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół pokryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy literki, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki. A - przed tobą podróż lub przeprowadzka; E - pomyślność w szkole; H - szczęście w miłości; K - sukcesy w nauce i towarzystwie; L - uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem); M - wyjątkowo korzystna propozycja; N - dobra passa w najbliższej przyszłości; T - pomoc oddanych przyjaciół; W - uważaj na oszustów wokół ciebie; V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać; X - szczęście sprzyja ci we wszystkim (będziesz potrzebować: 7 lub 13 szpilek, stół z obrusem lub serwetką, kubek)
 
Andrzejkowa Zabawa. To nie wróżba, ale zabawa idealna na andrzejkowe przyjęcie. Zainspirowana anglosaską zabawą na zjadanie jabłka pływającego w misce z wodą, ale łatwiejsza:)
Będziesz potrzebować: paczka lub dwie groszku ptysiowego, kordonek, patyk (np. do poprawiania firan). Na mocny kordonek nawlekamy kulki groszku ptysiowego, tak po 6 na jednej nitce. Takie nitki, o rożnych długościach (bo dzieci są zwykle rożnego wzrostu) zawiązujemy na patyku (ja używam patyka do poprawiania firan). Trzeba pamiętać o odstępach miedzy sznurkami. Podczas zabawy dwoje dorosłych trzyma patyk a dzieci ustawiają się pod wiszącymi nitkami z rekami splecionymi za plecami i na dany znak mają jak najszybciej zjeść wszystkie groszki z nitki bez użycia rak. Kto sobie pomaga rękami albo komu upadnie groszek - odpada. Zwycięzca, który pokaże pusta buzię i pusty sznurek, wygrywa!

Kwiatowa Wróżba. Będziesz potrzebować: rysunki lub zdjęcia kwiatów, a jeżeli dzieci wykonują obrazki samodzielnie: kredki, kolorowy sztywny papier, nożyczki. Na stoliku kładziemy „magiczne” kartoniki z rysunkami lub zdjęciami różnych kwiatów. Zabawę można połączyć z pracą plastyczną - dzieci mogą rysunki kwiatów wykonać samodzielnie. Zadaniem Dzieci jest wybrać swój ulubiony kwiat i poprosić Wróżkę o wyjaśnienie co dany kwiat „przepowiada”: -stokrotka: musisz ostrożniej dobierać przyjaciół; -róża: jest symbolem piękna; -dalie: czekają cię sukcesy; -bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi; -aster: uważają, mogą nadejść kłopoty; -fiołek: niedługo fajna niespodzianka; -mak: jest symbolem marzeń. Zatem pewnie marzenia się spełnią!; -narcyz: odzwierciedla samouwielbienie. Może czas przestać kaprysić?

Andrzejkowa wróżba z butelką. Wróżba z zaczarowaną butelką to świetna zabawa na Andrzejki! Dowiesz się co czeka Cię w najbliższej przyszłości - wesoła wycieczka czy wygrana w konkursie. A może wizyta u dentysty? Będziesz potrzebować: kolorowy karton, nożyczki, butelka, farby do szkła, markery, pisaki. Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy „magiczne” znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe - zadaniem dzieci jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki. Wróżby: - czeka cię niespodziewany ale udany wyjazd; - niedługo wizyta u dentysty; - niebawem dostaniesz śliczny prezent; - czeka cię miłą niespodzianka; - zaprzyjaźnisz się z nową osobą;
- wygrasz nagrodę w konkursie

Andrzejkowe ciastka z wróżbą. Wróżby w nich ukryte odkryją przed dziećmi tajemnice nadchodzącego roku. Będziesz potrzebować: 3 białka jajek, 1/2 szklanki cukru, 110 g masła, 1 szklanka mąki pszennej, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub jeden cukier waniliowy, 4 łyżki (60 ml) wody.
Wykonanie: Napisać wróżby na małych podłużnych karteczkach. Karteczki złożyć kilka razy. Piekarnik rozgrzać do 190 stopni. Masło rozpuścić w rondelku i zostawić do ostygnięcia. Białka ubić z cukrem mikserem na pianę. Następnie stopniowo ciągle ubijając dodawać mąkę, roztopione i ostudzone masło, wodę, cukier waniliowy lub wanilię.
Ciasto powinno mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować masłem lub olejem. Łyżką nabrać porcję ciasta i rozsmarować tworząc koła o średnicy ok. 8 cm. Ciasta powinno być mniej więcej na 3/4 łyżki stołowej. Zrobić na początek 2 krążki na blasze i włożyć do piekarnika. Piec ok. 5-6 minut, brzegi powinny być zrumienione, a środek pozostać blady.

Dopiero po upieczeniu widać czy nabraliśmy za dużo czy za mało ciasta, dlatego trzeba próbować po 2 krążki maksimum. Krążki zdejmować z blachy łopatką, błyskawicznie wkładać do nich papierek z wróżbą, składać na pół, rogi zagiąć do siebie i włożyć do formy muffinkowej lub do foremki do babeczek, dzięki temu ciasteczko stygnąc zachowa kształt podkowy.

Ta operacja musi być wykonana błyskawicznie, bo krążki ciasta natychmiast po wyjęciu z pieca sztywnieją i już po chwili nie da się ich uformować. Warto mieć przygotowane dwie blachy i wkładać je zamiennie do piekarnika, dzięki temu praca będzie sprawniejsza.
UWAGA! Dodatkowe informacje: ilość cukru można zmniejszyć. Ciasteczka nie są bardzo słodkie, ale jak ktoś woli bardziej wytrawne wypieki może poeksperymentować z 1/3 szklanki. Czas: 10 min plus pieczenie; trudność: trudne; liczba porcji: ok. 30 ciasteczek

Andrzejkowa wróżba „na dorosłe życie”. Gdy w Andrzejkowy wieczór nudzi Ci się wystarczy wziąć czerwoną kredkę i białą kartkę. Na kartce napisz ok.50 zawodów jakie przychodzą Ci do głowy, każdy z nich obrysuj czerwoną kredką i włóż pod poduszkę. Rano wyjmij kartkę, zamknij oczy i wskaż palcem wskazującym u lewej ręki jeden z zawodów. Na który wypadnie ten będziesz wykonywał w przyszłości.
Andrzejkowe czary „Włos Ukochanej”. Jeżeli pragniesz, aby jakiś chłopak/dziewczyna zwrócił na Ciebie uwagę. Wystarczy, że zdobędziesz jego włos i w andrzejkowy wieczór spalisz go. Z tego co po nim pozostało włóż do małego pudełeczka i noś przy sobie przez 13 dni. Ostatniego dnia on/ona ,„spojrzy” na Ciebie jak na innego człowieka.

Andrzejkowy niewidzialny atrament. Ekscytująca andrzejkowa wróżba wypisana „niewidzialnym atramentem” pojawi się nad płomieniem świecy. Czarodziejskie karteczki: przygotowujemy wcześniej kilka karteczek białych i piszemy na nich imiona (dla dziewczynek imiona chłopców, dla chłopców imiona dziewczynek) sokiem z cytryny. Następnie wszystkie kartki wrzucamy do kapelusza i losujemy. Gdy dziecko wylosuje kartkę z pomocą opiekuna odczytuje napis-wróżbę nad płomieniem świecy. Będziesz potrzebować: białe karteczki, świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

Andrzejkowa wróżba z monetą. Każde dziecko dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni. Będziesz potrzebować: grosze lub inne małe monety, nieduża miska.
Andrzejkowe wyścigi bucików. Będziesz potrzebować: po jednym bucie każdego z uczestników zabawy. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca kolejki przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy dotrze do mety i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.

Andrzejkowe drzewko szczęścia. Wskaż kopertę na drzewku (jeśli nie posiadasz drzewka szczęścia, może to być np. sztuczny świerk). Sprawdź, jaki znajduje się w niej symbol: orzeł - wysoki lot, osiągniesz sukces; mrówka - pracowitość, czeka cię pracowity rok; mleko- zyskasz szacunek; lustro - masz dar jasnowidzenia zdarzeń; pieniądz - dobra materialne, wygrasz na loterii; jabłko - niezgoda, pokłócisz się z przyjacielem; książka - wiedza, zdobędziesz świetne wyniki w nauce; korona - władza i potęga, czekają cię pochwały i nagrody; język - zło, plotka, ktoś cię obgaduje; koło- harmonia, podejmiesz bezpieczne przedsięwzięcia; róg- triumf, okażesz się lepszy od innych w pewnej dziedzinie; serce - czeka cię miłość i szczęście; słońce - początek kariery;drzwi - duża zmiana w twoim życiu; 1- ktoś cię doceni; 4- szczęście przez cały rok; 7- szczęśliwa liczba- czeka cię zwycięstwo, szczęście, zdrowie, przygoda; 8- masz "głowę do interesów";

Andrzejkowa numerologia. Przy okazji wróżb andrzejkowych można poćwiczyć... matematykę! Każde dziecko oblicza swoją „urodzeniową” cyfrę (data urodzenia 29.12.2002: 2+9+1+2+2+0+0+2 = 18 = 1+8 = 9) .
Wróżka odczytuje charakterystykę każdej cyfry:

1 - Cichy i spokojny, ale też sumienny i obowiązkowy. Kiedy już wybierze zamierzony cel, dąży do niego wytrwale. Nie sprawia problemów wychowawczych, staraniie prowadzi zeszyty, pilnie notuje wiadomości, zawsze ma odrobione lekcje. Uczeń idealny! Lubiany przez nauczycieli za sumienność, nie lubi jednak robić więcej niż musi. Bardzo często "Jedynki" mają uzdolnienia artystyczne.

2 - Dobry uczeń. Łagodny, uprzejmy, ale skryty, żyjący często w świecie własnych planów i marzeń. Szkoła nie jest jego pasją, ale nie ma żadnych problemów w nauce, a dzięki wrażliwości i miłości do czytanie, najlepiej czuje się na przedmiotach humanistycznych - języku polskim i historii. Nie ma wielu przyjaciół i chodzi własnymi drogami, ale dla osób, które wzbudzą jego zaufanie jest bardzo koleżeński i uczynny.

3 - Klasowa gaduła . Zadaje mnóstwo pytań, bierze udział we wszystkich dyskusjach. Ciekawski i dociekliwy i zawsze uśmiechnięty, co owocuje sympatią kolegów i nauczycieli. Ci ostatni zwykle starają się utemperować jego szaloną naturę, zwykle bezskutecznie... Interesuje się nowymi technologiami, ciekawostkami, wszystkim co intrygujące i tajemnicze. "Trójkę" charakteryzuje doskonała pamięć i zdolności aktorskie.

4 - To osoba dobra, myśląca, obdarzona zdrowym rozsądkiem i lubiącą ruch na świeżym powietrzu. W szkolnych murach nie czuje się najlepiej, ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne. Elokwencja i bystrość sprawiają jednak, że wszelkie testy i egzaminy zaliczają bez problemu. Otwarte na ludzi i koleżeńskie, szybko zyskują sympatię kolegów i nauczycieli. Są wrażliwe na zło i krzywdę - chętnie pomagają w schroniskach dla zwierząt, dbają o czystość środowiska. 

5 - Szkolny łobuziak, który zrobi wszystko, żeby w szkole się nie nudzić. Osoba ruchliwa i uparta, ale inteligentna i wszechstronnie uzdolniona. Jeśli lubi jakiś przedmiot, poświęca się mu całkowicie i osiąga doskonałe efekty, także na konkursach i olimpiadach. Ma oryginalne poczucie humoru, potrafi stworzyć karykaturę kolegi czy nauczyciela. Lubiany, wszędobylski i energiczny.

6 - Uczciwy, skromny, towarzyski i otwarty na innych. W klasie unika spięć i konfliktów. Nauka to dla niego przyjemność, choć często towarzyszą jej stresy "przedsprawdzianowe". Posiada poczucie obowiązku, nie skuszą go wagary czy psikusy robione kolegom i nauczycielom. Wszystko co robi, wykonuje z pasją i zaangażowaniem. Jeśli jednak przedmiot go nudzi, to za nic nie będzie chciał się go uczyć.

7 - Uczy się sumiennie, ale nie dla stopni i wyróżnień, wybiera sobie ulubione przedmioty i na nich skupia całą uwagę. Ma naturę samotnika, nie lubi szkolnych imprez ani publicznych wystąpień. Nauczyciele doceniają go za obowiązkowość i upór w obronie własnych poglądów, przyjaciele - za lojalność i wierność. 

8 - W życiu i szkole kieruje się emocjami. Do nauki podchodzi z pasją, wszystko go interesuje, jest ambitny i dociekliwy. Bierze aktywny udział w życiu szkoły, działa w samorządzie, chętnie wyjeżdża na szkolne wycieczki, rajdy, pomaga w ich organizacji. Nie lubi jednak rywalizacji, dlatego zawody sportowe nie są jego mocną stroną. Jest bardzo krytyczny wobec siebie i niepowodzenia szybko go zniechęcają.

9 - Ambitny i zdolny. Uwielbia być w centrum uwagi, chciałby być klasowym przywódcą i we wszystkim być najlepszy. Lubi szkołę, bo może się w niej wykazać, zabłysnąć polotem i inteligencją. Bierze udział we wszystkich apelach i uroczystościach, dobrze się uczy i uwielbia poznawać nowych ludzi. Jest uczynnym kolegą, pomaga słabszym, mimo zabiegania zawsze znajduje czas na rozmowę.

 http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/nowoczesne-zycie/andrzejki-%C5%9Bwietne-propozycje-andrzejkowych-wr%C3%B3%C5%BCb-i-zabaw/ar-AAfJ28G?li=AA2FWyB&ocid=SK2MDHP

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.