Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, bo jest ich zdecydowanie więcej na najniższych stanowiskach, a o wiele mniej na najwyższych. Z danych GUS wynika, że różnica płac kobiet i mężczyzn na wszystkich stanowiskach wynosi około 15 proc.

Jednak porównanie wynagrodzeń na podobnych stanowiskach daje różnice o wiele mniejsze i pokazuje, że powtarzane powszechnie, powierzchowne informacje o różnicach wynagrodzeń, nie są prawdą.

Z analiz Hay Group, przeprowadzonych na 600 tysiącach danych płacowych wynika, że jest to średnio 4 proc. Najmniejsze różnice (około 2 proc.) są w sektorze usług wspólnych, natomiast w sektorze bankowym różnica wynosi nieco ponad 5 proc.

Niedoceniane

O różnicach w płacach mówi się często, ale rzadko o różnicach w strukturze zatrudnienia. Tymczasem na najniższych stanowiskach kobiet jest prawie dwukrotnie więcej niż mężczyzn, a na najwyższych — o prawie 70 proc. mniej niż mężczyzn. Generalnie kobiety przeważają na stanowiskach operacyjnych (zwłaszcza niższych, niewykwalifikowanych), biurowych i specjalistycznych. Na stanowiskach kierowniczych czy dyrektorskich jest więcej mężczyzn. Polska jest również poniżej średniej europejskiej pod względem udziału kobiet we władzach spółek publicznych.

>> Infografika: Struktura zatrudnienia W Polsce ze względu na płeć i poziom stanowiska (na podstawie bazy danych Hay Group, obejmującej ponad 600 000 danych płacowych z 728 organizacji)

Mirosława Kowalczuk
źródło: http://gazeta-msp.pl/?id=pokaz_artykul&indeks_artykulu=3499&dz_id=3

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.