15:08

Ogrody niezależnie od swej wielkości potrafią zachwycać swym naturalnym pięknem, zróżnicowaniem pod względem stylu oraz klimatycznością. Zależnie od własnych upodobań mamy możliwość uzewnętrznienia się i ukazana siebie na tym skrawku ziemi. Biorąc pod uwagę poziom trudności urządzania ogrodów, z pewnością więcej czasu należy poświęcić na aranżację małego ogrodu. Oczywiście, taka sytuacja ma miejsce przy świadomym i profesjonalnym podejściu do jego urządzania. Tak naprawdę wielu może uznać, że urządzenie małego ogrodu będzie mniej zajmujące. Ale czy osiągnięty efekt będzie zadawalający ? Czy nie będzie pełen błędów i niedociągnięć ? Małe ogrody to miejsca w których liczy się detal, nie ma mowy o pomyłkach, które zostaną zauważone i nie stracą na intensywności jak ma to miejsce w ogrodach charakteryzujących się większą powierzchnią.
Wielu z nas     chciałoby posiadać większy ogród. Często jesteśmy niezadowoleni z metrażu naszych małych, zielonych oaz, który nie pozwala na realizację wielu pomysłów. Pamiętajmy jednak, że nawet małe ogrody (poniżej 100m2) dają wiele możliwości. Wielu miłośników roślin nie posiada nawet niewielkiego skrawka ziemi, tak więc  cieszmy się z tego co mamy. Zastosowanie różnych sztuczek aranżacyjnych sprawi, że ogród zyska i na szerokości i na długości oraz zyska głębię. Skorzystanie z wielu bardzo popularnych zasad, stosowanych przy aranżacji małych ogrodów sprawi, że ogród wizualnie stanie się większy dostarczając nam jeszcze większej radości z jego posiadania. 
Zasady, które należy uwzględnić przy aranżacji małych przestrzeni 
Na niewielkiej powierzchni nie jesteśmy w stanie zrealizować licznych pomysłów, dlatego na samym początku należy dokładnie przemyśleć kwestię przyszłego ogrodu i po dokonaniu wyboru co do jego końcowego wyglądu, całość uwzględnić w projekcie. Projektując ogród pamiętajmy o zasadzie- Im mniej tym lepiej!, która jest niezbędna przy urządzaniu małych ogrodów. Liczą się wyrównane proporcje poszczególnych założeń oraz dobór odpowiedniej roślinności, która nie charakteryzuje się zbyt wysoką ekspansywnością. Nakreślony projekt należy konsekwentnie realizować aż do samego końca. 

Ramy ogrodu
   
Monumentalne, pełne ogrodzenia nie są wskazane w przypadku niewielkich ogrodów. Wysoki szczelny żywopłot może powodować klaustrofobię. Jeżeli tylko możemy zrezygnujmy z nich. Ich usunięcie sprawi, że ogród stanie się jaśniejszy, pełen światła. Dopasowując jego styl do otaczającej nas przestrzeni sprawimy, że stanie się on częścią większej przestrzeni, dzięki czemu nie będziemy czuli się jak w klatce. W przypadku, gdy okolica nie jest zbyt ciekawa i nie dostarcza nam przyjemnego widoku, warto zastosować takie ogrodzenie, które po pierwsze nie będzie zajmowało dużo przestrzeni, a po drugie świetnie wkomponuje się w całościową aranżację. Przykładowo można zastosować ogrodzenie drewniane, które można obsadzić pnączem. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie np. grabu pospolitego na strzyżony, wąski żywopłot. Ogrodzenie drewniane można obsadzić pnączem, tak aby zakamuflować te widoczne ograniczenie. Świetnie, gdy wokół ogrodzenia rosną wyższe rośliny (drzewa i krzewy). Stosując piętrowość nasadzeń, przy zakamuflowaniu ogrodzenia sprawimy, że przestrzeń ogrodu wyda się o wiele większa i, że widoczne w dalszej perspektywie drzewa i krzewy, wizualnie, staną się częścią ogrodu. 
Wnętrze ogrodu 
Aby ogród zyskał więcej przestrzeni, warto go tak urządzić, aby nie brakowało w nim zróżnicowanych zakątków. Podział ogrodu na kwatery osłonięte np. wyższym żywopłotem uniemożliwi obserwatorowi ujrzenie ogrodu w całości. Aby ujrzeć poszczególne zakątki obserwator będzie musiał udać się w głąb ogrodu. Taki sposób aranżacji sprawia, że ogród wydaje się o wiele większy niż w rzeczywistości.
   
Pamiętajmy, aby zróżnicowane zakątki ( np. wypoczynkowy, wodny, warzywny, ziołowy itp.) łączyć płynnymi i harmonijnymi przejściami, aby nie wprowadzać zbędnego chaosu. Ogród powinien być harmonijny i spójny. 
Najpopularniejsze sposoby na zmianę wizualnego postrzegania ogrodu pod względem jego wielkości 
• Dobrym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu będzie zastosowanie płynnych i łagodnych linii rabat, trawnika, obrzeży itp.
• W przypadku długich, ale wąskich ogrodów, warto zastosować prostopadłe linie (rabaty, ścieżki, obrzeża itp.) w stosunku do dłuższego boku działki. Ten sposób sprawi, że ogród wyda się szerszy.
• Natomiast w przypadku krótkich, ale szerokich ogródków, należy stosować linie rabat, trawnika, ścieżek itp. równolegle w stosunku do dłuższego boku działki.
• Efekt głębi uzyskamy dzięki zastosowaniu roślin kwitnących chłodnymi barwami (barwa niebieska, biała, różowa, fioletowa, kremowa), które oddalają dane kompozycje, sprawiając wrażenie większej przestrzeni. 
• Podobny efekt uzyskamy stosując trejaże, charakteryzujące się  specjalnym ułożeniem listewek, dzięki którym uzyskuje się złudzenie perspektywy, która optycznie zwiększa się, zyskując głębie. 
• Większą przestrzeń uzyskamy sadząc rośliny charakteryzujące się większymi liśćmi bliżej domu np. przy kąciku wypoczynkowym, a rośliny o niewielkich i delikatnych liściach, bliżej granicy działki.  Duże liście skupiają uwagę, więc nie powinny znajdować się na skraju działki, gdyż będą ją przybliżać. Spowoduje to pomniejszenie i tak już niewielkiego ogrodu. 
• Głębię zyskamy także sadząc rośliny zgodnie z ich wysokością, zachowując tzw. piętrowość nasadzeń. 
• Optycznie powiększymy ogród, różnicując poziom powierzchni ogrodu, a więc wykorzystując tarasy połączone kilkoma stopniami. Wysokość nasypu powinna wzrastać w kierunku zewnętrznym. 
• W niewielkich ogrodach warto zastosować także lustro. Powieszenie jego w wybranym miejscu, spowoduje optyczne powiększenie przestrzeni danego zakątka. Aby zyskać więcej naturalności należy pamiętać o zakamuflowaniu krawędzi lustra.
• Iluzoryczne malowidła na ścianach to kolejny sposób na optyczne powiększenie działki. W naszym kraju mało popularne, ale dające świetne efekty. 
• Sadząc wyższe rośliny w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy, a niższe w kierunku granic ogrodu, także zyskamy wizualnie większy ogród. Podobnie jest z zastosowaniem ścieżek, które ulegają systematycznemu zwężeniu im bliżej znajdują się granicy ogrodu. Niestety efekt nie działa w drugą stronę, tak więc należy być ostrożnym przy tego typu założeniach. 
• Świetnym sposobem są także tzw „ślepe" ścieżki, furtki, schody do nikąd itp. Ich zastosowanie ma na celu pobudzenie wyobraźni obserwatora, który widząc np. schody niknące za zwisającym pnączem, wyobraża sobie, dalsze przestrzenie, których tak naprawdę nie ma. 
Aranżacja małych ogrodów jest bardzo pracochłonna, wymaga zwrócenia uwagi na szczegóły i taką aranżację, która nie będzie tożsama z chaosem i przesytem. Dzięki profesjonalnemu podejściu do projektu, z pewnością uda się stworzyć przytulny i harmonijne urządzony ogród. Pamiętajmy o optycznych sztuczkach, które pozwolą efektywniej wykorzystać niewielką powierzchnię. Niech mały ogród stanie się „większy" , a my bardziej nim usatysfakcjonowani. 
Tekst: Grzegorz Bogucki

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.