Nasza cera jest naszą najlepszą wizytówką. Stan i kondycja skóry są istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. W końcu prawdą jest, że nasz wygląd świadczy o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Gdy mamy bardzo suchą skórę twarzy, która szczypie, piecze i nadmiernie się łuszczy, oznacza to, że dzieje się z nią coś niedobrego. Jak pielęgnować suchą skórę? Jakich kosmetyków do suchej skóry używać? Jak sprawić, by szybko przywrócić cerze jej naturalny zdrowy wygląd?
Jakie są przyczyny przesuszenia się skóry?
Suchość skóry może występować niemal na całym ciele. Najczęściej zauważa się ją na twarzy, łokciach, kolanach, stopach oraz dłoniach. Bardzo sucha skóra może doprowadzić do wielu poważnych powikłań, dlatego też nie należy zwlekać z rozpoczęciem odpowiedniej pielęgnacji, a w dość radykalnych przypadkach nawet wizyty w gabinecie dermatologicznym.
Skóra ulega przesuszeniu, kiedy pod wpływem różnorodnych czynników dochodzi do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej naskórka. Do najczęstszych przyczyn powstawania suchej skóry należą:
– starzenie się – z wiekiem skóra traci coraz więcej wilgoci,
– predyspozycje genetyczne,
– zaburzenia gospodarki hormonalnej,
– nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
– wpływ wysokich i niskich temperatur,
– trudne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, upały),
– zanieczyszczenia środowiska (spaliny),
– stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji.
Te i inne czynniki sprawiają, że naruszona warstwa hydrolipidowa skóry nie może poprawnie funkcjonować, czyli zapewniać skórze właściwej ochrony. w efekcie z głębokich warstw naskórka zaczyna wyparowywać coraz więcej wody, a organizm nie jest w stanie uzupełnić tych braków. Gdy niedobór wody w naskórku występuje przez dłuższy czas, dochodzi wówczas do uszkodzenia włókien elastyny i kolagenu, które odpowiadają za budowę skóry. Rezultat jest wiadomy – skóra robi się sucha, wiotka, zaczyna szczypać, piec, łuszczyć się, a nawet pękać.
Aby nie dopuścić do przesuszenia się skóry, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę i pielęgnację. Dermatolodzy zalecają osobom z tendencjami do przesuszenia się skóry stosowanie dobrych kremów, spożywanie dużej ilości wody, zrezygnowanie z częstego opalania się (i na słońcu, i w solarium), a także prowadzenie zdrowej diety.
Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?
Pielęgnacja suchej skóry twarzy powinna się opierać przede wszystkim na wyborze odpowiednich kosmetyków. Stosowanie kremów czy innych preparatów nieodpowiednich do naszego typu cery może jedynie pogorszyć problem.
Kosmetyki do cery suchej muszą działać dwutorowo. Po pierwsze, powinny odpowiednio nawilżyć przesuszoną skórę, a po drugie, wykazywać się zdolnością do zatrzymywania wilgoci w głębokich warstwach naskórka.
Przykład: Jednym z najczęściej polecanych przez dermatologów kremów do skóry suchej jest Garnier Hydra Adapt. Jego delikatna, hipoalergiczna formuła zawiera olejek z kamelii, który pozostawia efekt długotrwałego nawilżenia. Ponadto kosmetyk Garnier charakteryzuje się działaniem rozświetlającym i poprawiającym kondycję cery zmęczonej .
Ważnym krokiem w pielęgnacji suchej skóry, poza odpowiednim nawilżeniem, jest także regularne wykonywanie demakijażu. Oczyszczanie suchej skóry twarzy powinno odbywać się przy użyciu bardzo delikatnych kosmetyków, nie zawierających roztworu alkoholowego, kwasów owocowych ani retinolu – te substancje mogą jedynie spowodować natężenie łuszczenia się skóry. Skuteczne kosmetyki do demakijażu cery suchej mogą zawierać w swoim składzie mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz aminokwasy. Warto także zaznaczyć, że nie należy pocierać mocno twarzy wacikiem, gdyż może to doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry.
Przykład: Odpowiednie kosmetyki do demakijażu skóry suchej to wody termalne, płyny micelarne i mleczka oczyszczające. Raczej nie zaleca się stosowania toników. Osoby walczące z cerą suchą mogą sięgnąć na przykład po Nawilżające Mleczko Do Demakijażu Garnier Essentials, które jednocześnie doskonale oczyszcza skórę, zapewnia jej długotrwałe nawilżenie, a także redukuje szorstkość i inne oznaki przesuszenia.
Wygląd skóry jest naszą najlepszą wizytówką. Skóra sucha wymaga specjalnej pielęgnacji, która może okazać się nieco wymagająca. Jednak, jeśli zadbamy o nią w odpowiedni sposób, szybko staniemy przed lustrem ciesząc się z widocznych efektów – cery gładkiej, miękkiej i nawilżonej.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.