Spadają czynsze w największych miastach w Polsce. Teraz za wynajem mieszkania czy biura zapłacisz mniej niż jeszcze rok temu. Warto więc zwrócić na to uwagę negocjując wynajęcie lokalu.
Czynsze w największych polskich metropoliach spadają od pięciu lat. - Dane NBP wskazują jednak, że od początku 2010 r. do końca 2014 r. mieliśmy do czynienia z obniżką kosztów wynajmu mieszkań w takich miastach jak Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację z lat 2010 - 2014, to spadki średnich stawek za wynajem 1 mkw. okażą się jeszcze większe - czytamy na interia.pl
Do najdroższych miast należy Warszawa. Od I kw. 2010 roku do I kw. 2015 roku, przeciętna miesięczna stawka za wynajem lokalu w stolicy, oscylowała na poziomie 41 - 44 zł/mkw. Najniższym poziomem miesięcznego czynszu w analizie NBP wyróżniała się Łódź. Na terenie tego miasta średni transakcyjny koszt wynajęcia lokalu wynosił od 18 zł/mkw. do 29 zł/mkw. Jeszcze większe wahania (21 zł/mkw. - 37 zł/mkw.) były widoczne we Wrocławiu. Na terenie Krakowa, Poznania czy Gdańska, przeciętny koszt wynajmu 1 mkw. był bardziej stabilny i zwykle osiągał poziom zbliżony do 28 zł/m-c - 30 zł/m-c - czytamy na portalu.
Dzięki danym NBP można również sprawdzić, jak zmieniał się stosunek między średnim transakcyjnym czynszem za 1 mkw. i kosztem zakupu 1 mkw. mieszkania. Cenowa relacja czynszu i kosztów zakupu "M" była najbardziej stabilna na warszawskim rynku. W stolicy od I kw. 2012 r. średni miesięczny koszt wynajęcia 1 mkw. jest około 170 - 180 razy niższy od przeciętnej ceny, którą trzeba zapłacić za 1 mkw. mieszkania. Dla osób kupujących lokale na kredyt, relacja kosztowa między najmem i własnością mieszkaniową, przedstawiała się nieco inaczej. Spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, widoczny od końca 2012 roku, zwiększył atrakcyjność zakupu lokali w porównaniu do wynajmu. Po powrocie WIBOR-u do historycznej średniej, taka kosztowa relacja będzie bardziej korzystna dla najemców. Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób kupujących mieszkania na kredyt, bierze pod uwagę tylko aktualną wysokość raty.

 http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/wynajmuj-mieszkanie-teraz-przeczytaj-dlaczego/ar-AAfGhhi?ocid=SK2MDHP

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.