Chcąc zgubić zbędne kilogramy, coraz częściej chwytamy się desperackich rozwiązań – sięgamy po tabletki na odchudzanie czy przechodzimy na tryb „głodówki”. Chcemy szybko schudnąć na wiele sposobów, jeszcze szybciej zrażając się do podejmowania kolejnych prób. Mamy wrażenie, że postępujemy słusznie, po czym nie osiągamy zamierzonych efektów. Nie pomaga dieta, ruch i nasze podejście. Kluczem jest natomiast dokładny plan działania i właściwie połączenie trzech najważniejszych elementów. Oto one.

Prawidłowo dobrana dieta
Diet, które znajdziemy w internetowej przeglądarce lub które polecą nam znajomi, jest multum, ale każdy musi dostosować tego typu kurację do indywidualnych warunków. Stąd też coraz bardziej cenieni są profesjonalni dietetycy. Nieświadomie dobrana dieta może, wbrew naszym oczekiwaniom, jedynie zaszkodzić. Tak jest chociażby w przypadku stosowania głodówek czy diet błyskawicznych z serii „cud”, które pomagają co prawda szybko zrzucić kilka kilogramów, ale równie szybko osłabiają i wyniszczają organizm oraz powodują niepożądany efekt jojo. Podobnie jest z tabletkami i innymi środkami wspomagającymi odchudzanie, które mogą być przyczyną odwodnienia i zaburzenia równowagi hormonalnej.
Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim stosowanie produktów, które nie zaniżają naszej witalności. Sięgamy wówczas po więcej warzyw i owoców, pijemy zieloną herbatę i mineralną wodę niegazowaną, odstawiając na bok alkohol, który jest kaloryczny i zaostrza apetyt. Bardzo istotne jest też regularne jedzenie. Spożywamy mniejsze dawki, lecz od 4 do 6 razy dziennie, unikając dłuższych przerw między posiłkami – w takiej sytuacji około 3-godzinne odstępy są najbardziej optymalne. Samo przyjmowanie żywności powinno zaś przebiegać w stosunkowo wolnym tempie – problemem osób zmagających się z nadwagą jest bowiem często zbyt szybka i porywcza konsumpcja.
Aktywność fizyczna
Ruch jest zdrowy, modny i może być równie wciągający jak siedzenie przed telewizorem. Podczas odchudzania pełni dwie, niezwykle istotne funkcje. Po pierwsze – pomaga zrzucać dodatkowe kilogramy, a po drugie – odpowiednio modeluje sylwetkę. Należy pamiętać o tym, że stosowanie diety jest związane z utratą mięśni, czego efektem jest spadająca waga, ale również obwisła, a co za tym idzie – mało atrakcyjnie prezentują się skóra. To powinno nas determinować do podejmowania aktywności fizycznej pod różną postacią, dzięki czemu będziemy spalać tłuszcz, jednocześnie rzeźbiąc ciało, zyskując przy tym także lepszą kondycję, samopoczucie i energię do życia.
A co ćwiczyć, żeby schudnąć? To również zależy od naszych warunków i upodobań. Żeby skutecznie połączyć dietę i aktywność fizyczną, na samym początku wystarczy nawet 10-minutowy wysiłek każdego dnia, który będziemy zwiększać na dalszym etapie. Czasami dostateczne jest podejmowanie się prostych czynności, a raczej – zmiana swoich dotychczasowych nawyków – rezygnacja z jazdy windą na rzecz wchodzenia po schodach czy porzucenie samochodu na rzecz przespacerowania się do sklepu, znajdującego się kilka ulic dalej. Największą efektywność w odchudzaniu oraz uzyskaniu pięknego wyglądu przynoszą ćwiczenia siłowe połączone z ćwiczeniami aerobowymi, które angażują całe ciało – zaliczymy do nich chociażby bieganie, jazdę na rowerze, taniec, pływanie czy skakanie na skakance. Wybór należy do nas samych – róbmy zatem to, co zwyczajnie sprawia nam największą przyjemność.

Odpowiednia motywacja
Odchudzając się, trzeba być przede wszystkim cierpliwym. Powinniśmy pamiętać o tym, że przed nami złożony i długofalowy proces – tylko taki jest sposobem na osiągnięcie trwałego efektu, a nie tylko szybkiego zrzucenia kilogramów przed wakacjami, aby na chwilę wcisnąć się w strój kąpielowy i dobrze wypaść na zdjęciach z urlopu. Należy uświadomić sobie fakt, że potyczka z naszym ciałem nie jest prosta, ponieważ organizm musi zaadoptować się do nowych warunków, co może potrwać dłużej, niż oczekiwaliśmy. Jeśli uda nam się to zaakceptować i przetrwamy okres, w którym zauważalny będzie brak większych efektów, będziemy na prostej drodze do celu.
Motywacji należy szukać każdego dnia i w każdej formie. Największą inspiracją powinni być dla nas inni ludzie i efekt, jaki udało im się osiągnąć. Powinniśmy czytać i oglądać zdjęcia, które będą nas determinowały do działania, a także poszukiwać osób, z którymi będziemy mogli się wzajemnie motywować i wspólnie podejmować wysiłek – w grupie będzie to znacznie łatwiejsze. Wokół nas z pewnością nie brakuje ludzi, którzy aktywnie spędzają czas oraz inicjatyw, w których udział może wziąć każdy. Doskonałym tego przykładem może być Zumba Marathon i liczne imprezy biegowe, organizowane przez Fundację Sport Support przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz programem Lider Animator – Obudź Swoje Ciało – realizowanym przez tę fundację w partnerstwie z firmą Coca-Cola, od lat angażującą się w promocję aktywności fizycznej na świecie.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.