W jaki sposób nastolatki odczuwają ból brzucha związany z menstruacją? Co wspólnego ma z nim komar, jeż i dziki kot? Czy ból menstruacyjny ogranicza codzienne funkcjonowanie? Na te i inne pytania szukał odpowiedzi lek NO-SPA podczas innowacyjnego badania People's Lab, przeprowadzonego w ramach projektu edukacyjnego „Brzuch mówi: NO-SPA". Na forum online stworzonym w celu wymiany wiedzy i doświadczeń na temat bólów brzucha spotkały się nastolatki w wieku 15-19 lat.
Jak pokazuje to badanie, największą zmorą nastolatek jest ból miesiączkowy. Dla większości wiąże się on ze spadkiem nastroju i brakiem chęci na robienie czegokolwiek. Wśród uczestniczek People's Lab są takie, które starają się funkcjonować normalnie i nie rezygnować ze swoich stałych aktywności. Jednak dla wielu ból w trakcie miesiączki oznacza ograniczenie. Ogranicza to za mało powiedziane. Zmienia samopoczucie, aktywność fizyczną, często w trakcie takiego typu bólu jedyne co mogę robić, to jest leżenie lub spanie Tak o wpływie bólu na codzienne funkcjonowanie mówiły uczestniczki badania.
– Ból miesiączkowy pojawia się wraz z krwawieniem, które nie jest niczym przyjemnym i z pewnością powoduje pewien dyskomfort. Choć zlokalizowany jest w podbrzuszu, zdarza się, że promieniuje do kręgosłupa lub kończyn dolnych. Część pacjentek może odczuwać też nudności – komentuje dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk, ginekolog-położnik.

Każdego boli inaczej

Postrzeganie bólu menstruacyjnego przez nastolatki jest zróżnicowane i bardzo indywidualne – od słabego, poprzez umiarkowane, aż do bardzo silnego.
– Na bolesne miesiączki skarżą się przede wszystkim młode dziewczęta, u których rozpoczęło się miesiączkowanie. Najczęściej ból menstruacyjny pojawia się pierwszego dnia krwawienia, rzadziej jeden do dwóch dni przed menstruacją. Zwykle nie dokucza zbyt długo, ale potrafi być silny – mówi dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk. 
Swoje dolegliwości nastolatki opisywały bardzo obrazowo: Leżysz na stole, a ktoś wwierca Ci wiertarkę w brzuch albo łamie Ci kości; Jest jak komar, jak się przyplącze i ugryzie to boli i boli... Jak jeż, który czasami się otwiera i sprawia ci ból niemiłosiernie, a czasami się chowa i przez pewien czas go nie ma. Trudno mi określić, może jakiś dziki kot. Przemieszczający się po całym ciele i szarpiący brzuch.

Mity na temat bólu brzucha

Badanie prezentujące wiedzę i doświadczenia związane z bólem brzucha podczas menstruacji pokazało, że świadomość młodych kobiet na temat jego przyczyn i leczenia jest bardzo ogólna. Nastolatki wciąż zbyt mało wiedzą i z tego powodu powielają wiele błędnych przekonań.

Mit 1: Skurcz ≠ ból

Nastolatki opisują ból menstruacyjny jako kłucie, ściskanie, gniecenie czy skurcz.
– Skojarzenie bólu brzucha ze skurczem jest bardzo trafne ze względu na to, iż większość dolegliwości jamy brzusznej spowodowana jest skurczami mięśni gładkich, które budują jelita, żołądek a także macicę. Dlatego, aby skutecznie walczyć z bólem brzucha, należy stosować w pierwszej kolejności lek rozkurczowy –  mówi dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk.
Pomimo że ból miesiączkowy jest spowodowany skurczem, to zależność tę zauważa tylko około połowa badanych. Zazwyczaj stosują wtedy lek rozkurczowy, rozróżniając go od innych leków przeciwbólowych, które działają ogólnoustrojowo. Spora grupa nie widzi jednak żadnej różnicy i nie rozumie sposobu działania leków.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.