Może myślisz, że wiesz wszystko na temat opryszczki, ale ponieważ 2 spośród każdych 3 osób są nosicielami wirusa ją wywołującego, jesteśmy pewni, że większość ludzi tak naprawdę nie ma wystarczającej wiedzy, jak się przed nią chronić. Portal Cosmopolitan.com zapytał o ten wirus jednego z amerykańskich lekarzy. Oto, co udało im się ustalić:
 
MIT 1: Zawsze wiesz o tym, że masz opryszczkę
Prawda: wiele kobiet nie ma świadomości, że zostały zarażone wirusem opryszczki ponieważ często znajduje się ona wewnątrz pochwy lub objawy są tak łagodne, że nawet nie można ich uznać za problematyczne. Regularne kontrole to jednak dobry pomysł.
 
MIT 2: Nie zarazisz się opryszczką, jeśli używasz prezerwatyw
Prawda: Mimo, że prezerwatywy zmniejszają ryzyko zachorowania na wirusowe choroby przenoszoną drogą płciową (takie, jak opryszczka), nie są one już tak skuteczne, jak w przypadku bakterii (które są przyczyną wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową). Użytkownicy prezerwatyw mają szacunkowo o 30 do 40 procent mniejsze szanse na zarażenie się opryszczką, niż ci, którzy ich nie stosują. Dlatego, mimo, że nie są one w 100 procentach skuteczne wobec wirusa opryszczki należy nadal stosować prezerwatywy.
 
MIT 3: Każdy, kto ma wirusa opryszczki zaraża
Prawda: Osoby z opryszczką zarażają przede wszystkim wtedy, kiedy mają aktywne zmian chorobowe, choć zdarza się, że zarażają, nawet jeśli nie mają żadnych widocznych objawów. Nie zarażają więc przez cały czas, jednak trudno ustalić, kiedy nie ma ryzyka.
 
MIT 4: Jeśli twój partner ma opryszczkę, to znaczy, że cię zdradzał
Prawda: To jest naprawdę błędne założenie. Kiedy wirus opryszczki dostanie się do organizmu po raz pierwszy, zostaje już w nim, więc ocena uczciwości partnera na podstawie występowania opryszczki nie jest najbardziej rzetelną metodą. Mógł zostać zakażony wiele lat wcześniej i nie mieć o tym pojęcia.
 
MIT 5: Jeśli masz opryszczkę, nie możesz mieć dzieci
Prawda: Po pierwsze, wirus opryszczki nie wpływa na możliwość zajścia w ciążę. Jeśli miałaś opryszczkę, zanim zaszłaś ciążę, to istnieje niewielka szansa przeniesienia wirusa na twoje nienarodzone dziecko. Badania z 2003 roku opublikowano w Journal of American Medical Association potwierdziły, że jeśli matka złapała wirusa opryszczki pod koniec ciąży i jest on obecny w drogach rodnych, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że jej dziecko może zostać zarażone.
 
MIT 6: Jeśli masz opryszczkę na ustach, to masz ją też na genitaliach
Prawda: Takie rozumowanie ma sens, jednak wirus opryszczki jest izolowany na konkretne części ciała, więc jeśli masz opryszczkę w jamie ustnej, nie oznacza, że ​​wirus opryszczki jest również na genitaliach. Dodatkowo, wirus nie będzie przemieszczać się do innych części ciała, więc jeśli masz go w ustach, to tam już zostanie.

MIT 7: Jeśli masz opryszczkę, już zawsze będziesz miała rany
Prawda: Tak i nie. Owszem, zawsze będziesz miała wirusa, ale nie zawsze aktywną infekcję (czyli widoczne owrzodzenia).
 
MIT 8: Tylko ludzie uprawiający przypadkowy seks mają opryszczkę
Prawda: Jeśli kiedykolwiek byłaś aktywna seksualnie, to jesteś w grupie ryzyka jakichkolwiek chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ potrzeba tylko jednego partnera do zarażenia cię wirusem. Oczywiście, im więcej partnerów masz i im bardziej nie przestrzegasz zasad bezpiecznego seksu, tym większe ryzyko zarażenia opryszczką, ale to sprawdza się dla wszystkich tego rodzaju chorób.
 
MIT 9: Jeśli masz opryszczkę, to będziesz zarażała wszystkich partnerów
Prawda: Niezależnie od tego, czy twój partner jest nosicielem wirusa, czy nie, istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka zarażenia.Używanie prezerwatyw pomaga zmniejszyć to ryzyko, ale nie wyeliminuje go całkowicie. Wzajemna masturbacja to inny sposób na utrzymanie intymnych z partnerem, a przy okazji zapewnia mniejsze ryzyko tak długo, jak długo nie maja uszkodzonej skóry w miejscach, które dotykają twoich ran. 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.