Silny, przewlekły stres jest groźny dla człowieka. Jeśli nie umiemy go rozładować, może stanowić poważne zagrożenie
dla naszego zdrowia lub życia. Dlatego warto się nauczyć sobie z nim radzić.
Wbrew dość powszechnej opinii, że stres jest zjawiskiem naszych czasów, człowiek nigdy nie żył w wolnym od niego środowisku. Stresował się, polując na dzikiego zwierza, i stresuje się, siedząc za biurkiem. Stresu nie unikniemy.

ETAPY REAKCJI STRESOWEJ

Do krwiobiegu wydzielają się w dużych ilościach wytwarzane przez nadnercza adrenalina, kortyzol i inne związki (hormony stresu), przygotowujące organizm do działania – walki lub ucieczki. Jeśli jednak związki te pozostają w organizmie długo, działają niszcząco na wiele układów i na rządów. Zwalnia się perystaltyka jelit, co powoduje bóle brzucha. Dochodzi do przyspieszenia oddechu, wzrasta tętno, ciśnienie krwi i stężenie glukozy we krwi.
Choroby związane ze stresem: Kiedy organizm ustawicznie wydziela nadmierne ilości hormonów stresu, pojawiają się problemy ze zdrowiem. Do chorób wywołanych przez stres należą m.in.: choroba wieńcowa i inne schorzenia serca, choroba wrzodowa, zaburzenia żołądkowo -jelitowe, nadciśnienie tętnicze, bóle kostne i mięśniowe, bóle głowy, zaburzenia pamięci, zmiany skórne, skłonność do zakażeń, astma i alergie, nieregularne miesiączki, zaburzenia seksualne.

OBJAWY STRESU

Fizyczne: ból głowy, zmęczenie, bezsenność, zaburzenia trawienia, bóle kręgosłupa (pleców i krzyża), utrata apetytu lub objadanie się.
Psychiczne: niepokój, uczucie złości, zamknięcie się w sobie, pesymizm, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji.
TECHNIKI REL AKSAC YJNE
* Automasaż – kiedy tylko czujesz, że „łapie" cię stres, delikatnie masuj kciukiem i palcem wskazującym, okrężnymi ruchami, skronie, szyję, barki i twarz.
* Oddychanie przeponą – połóż dłoń na brzuchu i staraj się oddychać tak, by wypełnić powietrzem brzuch, a nie klatkę piersiową. Ćwiczenie to możesz bez trudu wykonywać w pracy czy w autobusie.
* Kolorowe owoce – połóż się wygodnie, zamknij oczy, oddychaj głęboko. Wyobraź sobie, że z nieba spadają owoce, np. najpierw żółte – spadają na ciebie cytryny, śliwki, mirabelki, potem czerwone – porzeczki, wiśnie, maliny, następnie fioletowe – winogrona, jeżyny, węgierki itd. Kolejność dowolna.
* Relaksująca kąpiel – zamiast szybkiego prysznica, weź długą kąpiel przy świetle świec, z dodatkiem aromaterapeutycznych olejków, np. pomarańczowego (ożywia) lub lawendowego (uspokaja).

ABY SIĘ NIE PODDAWAĆ STRESOWI

* zacznij ćwiczyć jogę, spróbuj medytacji,
* stosuj ćwiczenia fizyczne odpowiednie dla twojego wieku,
* unikaj złości, gniewu, pośpiechu,
* zadbaj o zdrowy sen,
* utrzymuj serdeczne kontakty ze znajomym i, spotykaj się z przyjaciół mi,
* więcej się uśmiechaj,
* chodź na spacery.

CZTERY ZASADY DIETY POMAGAJĄCEJ ZESTRESOWANYM

* Jedz pestki, nasiona i zielone warzywa – są one bogate w wit. B oraz magnez, które są bardzo potrzebne w sytuacjach stresowych. Szczególnie wskazane są pestki słonecznika, sezamu i migdały. Sięgaj po produkty bogate w antyutleniacze (wit. A, C i E), gdyż wymiatają one z organizmu wolne rodnik i, uwalniane w reakcji na stres, a ponadto pomagają w przemianie tryptofanu w serotoninę poprawiającą nastrój.
* Częściej jadaj ryby – ryby, szczególnie te tłuste, są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają naszą walkę ze stresem. Ponadto zawierają wapń (łosoś, sardynki), a ten minerał jest zabierany przez stres.
* Ziółka cię uspokoją – pomoże filiżanka herbatki rumiankowej, z kozłka lekarskiego, męczennicy (passiflory), melisy i chmielu.
* Sięgnij po pomoc z apteki – kiedy stres nie daje się okiełznać domowymi sposobami, warto wspomóc się lekami dostępnymi bez recepty i suplementami diety. Stosuj takie, które zawierają składniki występujące w naturze, jak np. melisa, lawenda, wit. B. Jeśli i to nie pomoże, warto zasięgnąć porady lekarza.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.