Aerobik czy zumba? Co wybrać, by szybciej i skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów i jednocześnie poprawić kondycję? Czym się różni aerobic od zumby? Jakie są wady i zalety każdego z tych treningów?
Sprawdź, co jest lepsze na odchudzanie - aerobik czy zumba?

Aerobik czy zumba? Co wybrać, by szybciej i skuteczniej schudnąć? Zarówno aerobik, jak i zumba są zaliczane są do treningów aerobowych (tzw. cardio), opartych na intensywnej wymianie tlenowej, których celem jest poprawienie metabolizmu, a co za tym idzie - spalenie tkanki tłuszczowej (proces ten odbywa się w warunkach tlenowych). Ponadto aerobic i zumba poprawiają wydolność organizmu, w tym wzmacniają serce, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego. A dzięki wydzielanym podczas ich wykonywania endorfinom, poprawiają także samopoczucie i obniżają poziom stresu.…

Aerobik i zumba - czym się różnią? Wady i zalety obu treningów


Aerobic jest pojęciem szerszym niż zumba, ponieważ kryją się pod nim nie tylko rytmiczne ćwiczenia ruchowe (np. fat burner, aeroboxing i właśnie zumba), lecz także ćwiczenia typowo siłowe (np. body sculpting/body shape, abt, tbc), skoncentrowane na wzmocnieniu mięśni, oraz te, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała (np. stretching, joga, pilates). Niektóre z tych ćwiczeń są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych trenujących, a niektóre dla początkujących, którzy nie muszą chwalić się dobrą kondycją. W związku z tym aerobik można polecić niemalże każdemu. Nawet osoby z problemami zdrowotnymi, np. te, które mają problem z kręgosłupem, również znajdą coś dla siebie, ponieważ aerobik często bywa połączony z gimnastyką korekcyjną (np. aqua aerobik). Niektóre ćwiczenia aerobowe mogą wykonywać także kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy.

Jakie są wadu aerobiku? Większość treningów polega na wielokrotnym, dokładnym powtarzaniu serii ćwiczeń, często w jednej, niewygodnej pozycji, co jest męczące i monotonne. Dodatkowo niektóre ćwiczenia są dość trudne (np. aerobiczna 6 Weidera). W związku z tym łatwo się zniechęcić i przerwać ćwiczenia, nie osiągając zamierzonego celu.

Z kolei zumba to forma aerobiku, która łączy w sobie latynoskie kroki taneczne z elementami typowymi dla zajęć fitness. Właśnie to połączenie wyróżnia zumbę wśród pozostałych form aerobiku. Podczas zumby ćwiczy się m.in. do muzyki salsy, flamenco, samby, tanga, cha-chy czy hip-hopu, a także w rytm egzotycznej muzyki indyjskiej i afrykańskiej czy tej z Bollywood. Dzięki temu wiele osób zapomina o tym, że ćwiczy i po prostu dobrze się bawi, a przy tym spala niemałe kalorie. Poza tym w zumbie nie ma miejsca na monotonne i męczące powtórzenia ćwiczeń. Uczestnicy cały czas są w ruchu i ćwiczą najlepiej jak tylko potrafią, nie martwiąc się o to, że jakiś krok wykonują niedokładnie czy niedoskonale. W zumbie bardzo ważną rolę odgrywa zabawa, ponieważ w takiej atmosferze łatwiej znosi się większe obciążenia, a co za tym idzie - chudnie się zdecydowanie szybciej.

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/aerobik-czy-zumba-co-wybrac-by-szybciej-schudnac_36365.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.