Wydaje ci się, że bardzo dobrze znasz swoją nadreaktywną skórę? Mamy dla ciebie niespodziankę. oto kilka rzeczy, których zapewne o niej nie wiesz, a które sprawią, że jej pielęgnacja stanie się skuteczniejsza.

Masz wrażliwą cerę? Nie jesteś osamotniona. Już ok. 50 proc. osób w Polsce określa w ten sposób swoją skórę. Wśród nich jest więcej kobiet niż mężczyzn. „Wrażliwe” panie mają zwykle jasną karnację, delikatną, dość cienką skórę i są po trzydziestce. Cera wrażliwa określana jest jako trudna w pielęgnacji, a twoje działania oraz stosowane produkty mogą zapobiec lub, niestety, wzmocnić jej „histeryczne” reakcje.
1. Picie kawy zwiększa podrażnienie 
 
Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jej nadmiar powoduje odwodnienie i przesuszenie skóry. – Kawa wypłukuje z organizmu magnez zmniejszający skłonność cery do stanów zapalnych – wyjaśnia doktor Beata Stopińska, dermatolog. 

2. Latem krem i podkład zastąp produktem BB lub CC
 
Cera wrażliwa ceni minimalizm. Im mniej produktów na skórze, tym lepiej. Dlatego przeznaczone dla „wrażliwców” kremy BB lub CC, które koloryzują, łagodzą, korygują i chronią przed promieniami UV, to dla niej rozwiązanie idealne. 
 
3. Domowe złuszczanie stosuj z umiarem 
 
Wrażliwej skórze wystarczy delikatny piling raz na 10–14 dni. – Dla niej znacznie ważniejszy jest codzienny demakijaż – mówi doktor Stopińska. – Oprócz resztek kosmetyków ma on bowiem usunąć zanieczyszczenia, które w postaci mikropyłów osadzają się głęboko w porach skóry, co powoduje jej podrażnienie. 

4. Unikaj lśniących produktów do makijażu 
 
Zawierają one mikrodrobinki, np. sproszkowanej perły czy złotego pyłu, które – podobnie jak zanieczyszczenia z powietrza – wchodzą w głąb porów skóry. A to może wywoływać stany zapalne. 5. Kwas migdałowy wzmocni twoją skórę


To prawda. Choć zasadniczo cera wrażliwa nie lubi kwasów, dla tego robi wyjątek. – Kwas migdałowy, dzięki swojej dużej cząsteczce, nie wnika zbyt szybko i głęboko w skórę. Zapewnia jej za to delikatne oczyszczenie i nawilżenie. Ma też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – opowiada pani doktor. – Jest nazywany kwasem całorocznym, bo nie zwiększa wrażliwości skóry na promienie UV. 

6. Tłusta cera też może być wrażliwa 

– Na dodatek jest jedną z najtrudniejszych do pielęgnacji – wyjaśnia dr Beata Stopińska. – Często powodem tego, że skóra staje się wrażliwa, jest stosowanie w nadmiarze kosmetyków odtłuszczających i złuszczających przy jednoczesnym braku nawilżania. Cera wrażliwa może być też naczynkowa (najczęściej) lub sucha. 

7. Naturalne kosmetyki nie zawsze są bezpieczne

Zwłaszcza dla osób o skórze wrażliwej. – Kosmetyki ekologiczne zamiast chemicznych konserwantów zwykle zawierają alkohol lub olejki eteryczne, a te substancje mogą niestety powodować uczulenia – wyjaśnia pani doktor. Podobnie jak naturalne substancje zapachowe, które zwykle znajdują się w składzie tych preparatów – dodaje.

 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.