W Wielkiej Brytanii co roku raka piersi diagnozuje się u około 50 tys. kobiet, a blisko 12 tys. umiera na tę chorobę.  Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie wynika, że przejście na dietę o dużej zawartości warzyw, zwłaszcza liściastych, owoców i oliwy naturalnej może radykalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.
W eksperymencie prowadzonym przez dr. Miguela Martíneza-Gonzáleza i jego współpracowników uczestniczyło ponad 4,2 tys. kobiet, z których część przez pięć lat stosowała dietę niskotłuszczową, a pozostałe dietę śródziemnomorską o zwiększonej zawartości oliwy. Okazało się, że w tym czasie wśród pań na diecie śródziemnomorskiej zaobserwowano o 68 proc. mniej przypadków wystąpienia raka piersi, niż wśród tych, które stosowały dietę ubogą w tłuszcz.
- Rezultaty badania wskazują na korzystne działanie diety śródziemnomorskiej wzbogaconej o dodatkowe porcje oliwy naturalnej tłoczonej na zimno w podstawowym zapobieganiu nowotworowi piersi – mówi dr Martínez-González. - Stosowanie strategii prewencyjnych to najmądrzejsze podejście do walki z rakiem.
- Badanie oparte na paradygmacie interwencyjnym pozwala opracować wartościowy scenariusz zapobiegania nowotworowi piersi, który można stosować w ramach najbardziej podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, model ten przynosi wiele korzystnych efektów w walce z różnymi problemami zdrowotnymi – dodaje badacz.
Zdaniem brytyjskich organizacji zajmujących się walką z nowotworami, wyniki hiszpańskiego eksperymentu są zgodne z wieloma wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że zdrowa dieta może chronić przed nowotworami.  - Wiemy, że zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piesi – mówi Katie Goates z organizacji Breast Cancer Now, skupionej na walce z nowotworem piersi. – Jednak potrzebne są dalsze, bardziej szczegółowe badania nad rolą poszczególnych typów żywności w zapobieganiu nowotworom. Bez nich niemożliwe jest opracowanie jasnych wytycznych na temat diety i odżywiania.
- Choć te wyniki każą zastanowić się nad rolą diety śródziemnomorskiej i oliwy naturalnej w zmniejszaniu zagrożenia rakiem piersi, nie wnoszą niczego konkretnego do naszej wiedzy na temat diety i raka piersi – uważa Goates.
Dr Mitchell Katz, jeden z redaktorów dwutygodnika "JAMA Internal Medicine", który opublikował wyniki badań, komentuje: - Już wcześniej potwierdzono, że dieta śródziemnomorska oparta na roślinach, rybach i oliwie naturalnej jest bezpieczna i zmniejsza zagrożenie chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wiele wskazuje, że sprzyja też zapobieganiu nowotworowi piersi. - Mamy nadzieję, że wzrośnie promocja diety śródziemnomorskiej, zmniejszającej zagrożenie nowotworem i chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz poprawiającej ogólne zdrowie i samopoczucie.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.