By coś na stałe zmienić, trzeba tego naprawdę chcieć. To tylko jedna z recept na sukces. Dlaczego nie udaje nam się wypełnić większości noworocznych planów?

Nowy rok kojarzy się z szansą na nowe otwarcie. Stąd coroczne, skrupulatnie spisywane listy noworocznych postanowień. Od stycznia: rzucimy palenie, zaczniemy ćwiczyć, więcej czytać, mniej jeść, itd. W lutym większość z tych założeń zazwyczaj się rozmywa, w marcu wracamy do starych nawyków. Dlaczego? Powody są różne: jesteśmy zbytnimi optymistami, podejmujemy postanowienia pod wpływem czyjejś presji, dzieje się w naszym życiu coś, co utrudnia dotrzymanie danego sobie słowa.
Ale czasem da się zawczasu przewidzieć porażkę. Amerykański portal "Business Insider" ułożył listę dziewięciu sygnałów, które wróżą że nie uda się wytrwać w noworocznym postanowieniu.

Dziewięć znaków, że nie dasz rady 

1. Brakuje ci wsparcia W realizowaniu postanowień niezbędny jest skuteczny system wsparcia. Zorganizuj "swoją drużynę", mentora, trenera, partnera, rodzica - osobę, która cię wesprze, doradzi, pochwali, pogrozi palcem. Kiedy działa się w pojedynkę, łatwiej zarzucić dążenie do celu. W końcu nikt o nie wie, że i nie jest nam głupio się poddać.

2.  Odgrzewanie postanowień/> Czerwona lampka powinna się zapalić, kiedy lista noworocznych postanowień do złudzenia przypomina ubiegłoroczną. Kiedy przepisujemy z roku na rok ten sam cel, świadczy to tylko tyle, że by go osiągnąć potrzeba większej zmiany. Chodzi o zmianę w naszym podejściu. Bo zwyczajnie się do osiągnięcia celu zabieramy. Zanim po raz enty wpiszesz na listę to samo, zadaj sobie pytanie "dlaczego w 2016 mi się to uda?".

3. Nie masz zamiaru zmienić porządku dnia Jeśli nie zmienisz swoich codziennych nawyków masz małe szanse na sukces. Osoba, która rzuca palenie nie osiągnie tego nadal wychodząc z kolegami "na papierosa", nawet jeśli tylko będzie im towarzyszyć.

4.  Nie masz planu ataku Liczysz na to, że sprawę załatwi za ciebie jakaś dobra wróżka lub łut szczęścia. Powtarzasz sobie, że jakoś się wszystko ułoży. Tak łatwo nie jest. To ty decydujesz, co i jak się ułoży, musisz zatem mieć plan. Musisz zaplanować, jak dotrzesz do celu, małymi krokami i rozpisać to w czasie.

5. Za mocno skupiasz się na samym postanowieniu Osoby, które osiągają założone cele, najczęściej nie skupiają się na nich ale na korzyściach, które przyniosą. Wyobrażają sobie, co będzie kiedy już osiągną cel. Zamiast więc skupiać się na tym, ile wyrzeczeń oznacza upragnione zgubienie 20 kg, pomyśl jak dobrze będziesz się czuł i wyglądał, kiedy ci się to uda.

6. Wcale nie chcesz wprowadzić tej zmiany By coś naprawdę zmienić, trzeba tego chcieć. Trwała zmiana przychodzi z wewnątrz, nie z zewnątrz - tłumaczą psychologowie. Jeśli zatem chcesz coś zmienić, bo tak wypada, bo tego wymaga otoczenie, bliscy, będzie bardzo trudno. Zewnętrzna motywacja może zadziałać, ale na krótko.

7.  Postanowienia są niejasne Trudno osiągnąć cele, które nie są precyzyjnie określone. Nie wiadomo bowiem, jak je zmierzyć. "Schudnę" albo "będę mniej pracować" może brzmią nieźle ale nie przełożą się na żadną zmianę. Są tak mgliste, że łatwo je porzucić. Lepiej więc określić konkretnie, co chce się osiągnąć. Nawet jeśli to będą małe zmiany. Np. powiedzieć sobie: "schudnę 5 kg w dwa miesiące" albo "będę wychodzić z pracy punktualnie".

8.  Traktujesz je jako jednorazowy event z określonym deadlinem Postanowienia mają wprowadzić trwałą zmianę na lepsze. Nie można ich traktować jako zadań do odhaczenia na noworocznej liście. Potraktuje je jako coś realnego, na zawsze.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.