Jesienią, gdy słońce rzadko wygląda zza chmur, a temperatura utrzymuje się w okolicach zera, lubimy sięgać po rozgrzewające napoje. Wśród nich nie można pominąć gorącej czekolady - przysmaku, który lubią i dzieci, i dorośli. Jest wiele sposobów na jej przyrządzenie, choć pod tym względem ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia.
Nie każdy wie, że gorąca czekolada to napój z bardzo długą tradycją, serwowany od tysiącleci. Podejrzewa się, że jako pierwsi podawali ją Aztekowie. Legendarny władca Montezuma II był wielkim wielbicielem tego napoju - pił go codziennie, by podkreślić swoją pozycję i bogactwo, którym dysponował. Pozwalał pić gorącą czekoladę jedynie tym swoich poddanym, którzy odbyli służbę wojskową, a także kobietom ze swojego haremu. O gorącej czekoladzie mówił, że to "boski napój, który zwiększa wytrzymałość i zwalcza zmęczenie". 
Do Europy gorąca czekolada trafiła dzięki hiszpańskiemu konkwistadorowi Hernánowi Cortésowi, który podbił imperium azteckie. Ze Starego Kontynentu przysmak szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Aż do XIX wieku uważano, że to napój leczniczy - podawano go w przypadku problemów z nerkami czy bólu brzucha. Gdy gorąca czekolada trafiła w XVII wieku do Francji, opisywano ją jako remedium na drgawki, napady złości i spadek nastroju. 
Dzisiaj po gorącą czekoladę sięgamy głównie dla przyjemności, faktem jest jednak, że jej spożywanie może dobroczynnie wpłynąć na nasz organizm. W 2003 roku przeprowadzono badania na prestiżowej amerykańskiej uczelni Cornell University, które dowiodły, że kakao zawiera duże ilości antyoksydantów, które mogą ochronić nas przed rakiem. Udowodniono również, że ziarna kakaowca korzystnie wpływają na trawienie. A obecna w nich fenyloalanina podnosi w mózgu poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dzięki temu poprawia się nam samopoczucie i odzyskujemy emocjonalną równowagę. 
Istnieją jeszcze inne badania, które są dowodem na to, że warto pić gorącą czekoladę dla zdrowia. Uczeni z Harwardzkiej Szkoły Medycznej są zdania, że regularne spożywanie tego napoju wspiera funkcjonowanie mózgu i chroni przed demencją. Zalecana dawka to według autorów badań dwie filiżanki dziennie. 
Klasyczna wersja gorącej czekolady powstaje poprzez połączenie śmietanki kremówki (30-36 proc.), mleka i gorzkiej czekolady. Gorąca czekolada przygotowana na śmietance jest gęsta, treściwa i aromatyczna - dla niektórych jednak taki napój jest zbyt ciężki. Jeśli chcesz go wypić, podaj czekoladę ze szklanką wody. 
Najprostszy sposób na przygotowanie gorącej czekolady to zagotowanie śmietanki (ok. 100 ml) ze szklanką (250 ml) mleka (tłustego, 3,2 proc.), a następnie dodanie do nich pokruszonej czekolady (w ilości 100-200 g - im więcej jej damy, tym nasza gorąca czekolada będzie treściwsza i gęstsza). Całość należy mieszać, aż czekolada całkowicie się rozpuści. 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.