Terytorium Grecji, oprócz stałego lądu, obejmuje także około 2500 wysp, z czego zamieszkałych jest zaledwie 165. Najpopularniejsze z nich rok do roku odwiedzane są przez rzesze turystów.  Oto krótki przewodnik.
 

korfu grecja itaka 


Korfu – słoneczna wyspa Grecji chętnie odwiedzana przez turystów. Średnie dzienne nasłonecznienie w miesiącach letnich wynosi dziesięć godzin. Wystarczająco dużo, żeby przywieźć z wakacji piękną opaleniznę. Korfu jest pierwszą grecką wyspą, którą w połowie ubiegłego wieku zaczęli masowo odwiedzać turyści. Obecnie Korfu oferuje 15 tysięcy miejsc noclegowych. Najpiękniejsze plaże znajdują się w zachodniej części wyspy. Stolica wyspy – miasto Korfu – pełna jest wartych zobaczenia zabytków, między innymi dawna letnia rezydencja cesarzowej Sissi – pałac Achillon.


kos grecja itaka


Kos – wyspa, na której żył i nauczał Hipokrates. Drzewo Hipokratesa, pod którym zgodnie z legendą zwykł wykładać starożytny uczony, otaczane jest czcią i szacunkiem przez miejscową ludność. Na wyspie można zwiedzić również szkołę i szpital Hipokratesa – słynny Asklepiejon. Wyspa ma aż 112 km plaż przyjaznych turystom, uznawanych za najpiękniejsze w Grecji. Na chętnych czekają również wypożyczalnie rowerów i sprzętu do nurkowania. W sezonie letnim na wyspie czekają na turystów liczne hotele, pensjonaty oraz restauracje, bary, tawerny i puby.


kreta grecja itaka


Kreta – grecka wyspa najczęściej i najchętniej wybierana przez turystów. Oferuje bogatą bazę turystyczną. Na turystów czekają nie tylko przepiękne plaże, ale również wspaniałe górskie krajobrazy, niesamowite gaje cytrusowe oraz najlepsza na świecie oliwa z oliwek. Miłośników historii starożytnej z pewnością ucieszy informacja o zabytkach – czekają na nich: ruiny placów minojskich, pozostałości archeologiczne i fortyfikacje wzniesione przez starożytnych Wenecjan.


lefkada grecja itaka


Lefkada – wyspa znana z malowniczych klifów, chętnie wybierana przez miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Mimo swojej malowniczości jest mało popularnym kierunkiem turystycznym. Dzięki temu można tu wypoczywać z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Przepiękne plaże i krystalicznie czysta woda zachęcają do podglądania podwodnego świata. Nie trzeba umieć nurkować, by móc podziwiać kolorowe ryby i inne morskie stworzenia, wystarczy spacerek w płytkiej wodzie. Lefkada to idealne miejsce na leniwy wypoczynek w otoczeniu przepięknej przyrody z gwarantowaną ładną pogodą.


naxos grecja itaka


Naxos – największa wyspa w archipelagu Cyklad z uwielbianymi przez turystów piaszczystymi plażami. Już w czasach starożytnych odkryto tu i eksploatowano złoża marmuru. Do dziś można podziwiać słynne rzeźby marmurowe. Na wyspie warto skosztować słynnego miejscowego specjału – likieru cytrynowego. Miłośnicy win też znajdą coś dla siebie. Na Naxos znajduje się także góra Zeusa. Mieszkańcy wyspy zajmują się uprawą zbóż, winorośli cytrusów i oliwek, hodowlą owiec i kóz, rybołówstwem, oraz oczywiście obsługą turystów, bo Naxos jest chętnie odwiedzana przez ciekawych świata podróżników.


paros grecja itaka


Paros – lubiana i chętnie odwiedzana przez turystów wyspa położona w archipelagu Cyklad. Niewątpliwie powodem tego są bajkowe plaże oraz dobre warunki do uprawiania windsurfingu. Zachwyt budzi także naturalne piękno przyrody oraz architektura charakterystyczna dla archipelagu Cyklad. Na miłośników zabytków czeka średniowieczny zamek zbudowany na ruinach starożytnego akropolu oraz ruiny asklepiejonu i sanktuarium Apollina Delijskiego. W pubach i tawernach można zakosztować lokalnego wina o charakterystycznym, świeżym aromacie.


rodos grecja itaka


Rodos – jej malownicze krajobrazy wręcz proszą się o wizytę. Na turystów czekają nie tylko rajskie plaże z szafirową wodą, ale również intrygujące górskie szlaki oraz Dolina Siedmiu Źródeł i Dolina Motyli. Do atrakcji turystycznych zalicza się też stare miasto w stolicy wyspy – mieście Rodos – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wzniesieniach znajdują się malownicze klasztory oraz ruiny pozostałe po zamkach Joannitów. Rodos to także świetne miejsce do uprawniania windsurfingu.


santorini grecja itaka

Santorini – mieszkańcy tej wyspy zarozumiale nazywają ją Kalliste, co znaczy – najpiękniejsza. Santorini jest dokładnie tym, co spodziewa się zobaczyć turysta przybywający do Grecji – przepiękną wyspą z typowo grecką zabudową w idealnie białym kolorze. Ze względu na sąsiedztwo wulkanu na plażach Santorini można spotkać wulkaniczny czarny lub czerwony piasek. Wyspa znana jest z lokalnej produkcji wina. Winnice mogą zaskoczyć swoim wyglądem, krzewy są nisko przycinane i rosną bez podpórek.


samos grecja itaka


Samos – urocza, zielona wyspa z cudownym plażami. Raj dla osób lubiących wypoczynek nad brzegiem morza. Ojczyzna Pitagorasa oraz – jak głoszą mity greckie – miejsce narodzin bogini Hery. Herajon z ruinami bogini Hery został wpisany na listę światowych zabytków UNESCO. Na wyspie uprawia się cytrusy, winorośle, oliwki i tytoń. W starożytności wytwarzano tu słynną czerwoną ceramikę. Na turystów czekają nie tylko restauracje, puby i tawerny, ale także przepięknie położone klasztory oraz muzea.


zakynthos grecja itaka


Zakynthos – nazywana jest najbardziej zieloną z greckich wysp i rzeczywiście zasługuje na to miano. Poza dużą ilością roślinności turystów przyciągają bajeczne plaże i cudownie błękitna woda. W zatoce Laganas można spotkać żółwie Caretta, które są symbolem wyspy. Tu również znajduje się słynna malownicza Zatoka Wraku, którą można podziwiać z przybrzeżnych klifów. Zakynthos jest dobrze przygotowana na przyjęcie gości, na wyspie jest wiele pubów i dyskotek. Nie brak też bazy noclegowej i miejsc, gdzie można dobrze zjeść.


Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.