Czytając ogłoszenia o pracy, należy sobie zadać kilka podstawowych pytań: "Czy ta oferta pracy jest dla mnie wiarygodna? Czy moje kwalifikacje są wystarczające? Czy odpowiada mi praca na takim stanowisku itp.". Dokładne prześledzenie sformułowań użytych w tekstach ogłoszeń pozwoli znaleźć odpowiedzi na nasze pytania. 
 
Zaczynamy…
W ogłoszeniu brakuje nazwy pracodawcy? Spróbuj się dowiedzieć co to za firma. Masz trzy sposoby. Możesz spróbować dowiedzieć się u pośrednika, który przeprowadza rekrutację (choć pewnie nie zdradzą ci nazwy firmy to być może uzyskasz kilka szczegółów, które pozwolą ci się domyśleć kto zamieścił ogłoszenie np. firma jest wiodącym liderem na rynku motoryzacyjnym – sprawdź wszystkie większe koncerny motoryzacyjne w swoim regionie). Innym sposobem jest przejrzenie stron internetowych firm działających w tej branży. Zwykle firmy zamieszczają jakieś wzmianki o prowadzonej aktualnie rekrutacji. Możesz też spróbować przejrzeć w internecie listę klientów dla których pracuje pośrednik (doradcy personalni zazwyczaj chwalą się swoimi zleceniodawcami). Po co to robić? Gdy dowiesz się, która firma poszukuje pracowników, precyzyjniej przygotujesz swoje dokumenty aplikacyjne.
Ogłoszenie to nie kwestia przypadku. Jest ono formą komunikacji pomiędzy pracodawcą i kandydatem ubiegającym się o dane stanowisko. Solidni pracodawcy przygotowują je bardzo dokładnie. Im lepiej firma określi wymagania, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie zasypana setkami listów od osób, które zupełnie nie spełniają wymagań na dane stanowisko. Z drugiej strony układ graficzny, format, tekst ogłoszenia oraz zamieszczone w nim zdjęcia pomagają zorientować się, jaki jest rzeczywisty stosunek pracodawcy do kandydata. Niedbałość oraz niespójność w redagowaniu tekstu ogłoszenia mogą świadczyć o lekceważącym stosunku do pracownika.
Odpowiednio zredagowany tekst ogłoszenia powinien zawierać następujące informacje:
  • opis firmy zawierający dane dotyczące branży, oferowanych produktów, lokalizacji przedsiębiorstwa,
  • opis specyfiki działu z wakującym stanowiskiem, szczególnie wtedy, jeśli nazwa działu nie jest dla wszystkich czytelna,
  • dokładny opis wymagań stawianych kandydatowi na dane stanowisko,
  • odpowiednio sformułowana oferta pracy,
  • dane niezbędne do przygotowania podania o pracę oraz nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów. 

Na co zwrócić uwagę?
Na ogłoszenia o pracę, w których wiele obiecują. Przykład: "Atrakcyjne wynagrodzenie" to sformułowanie, które przyciąga wiele osób jak magnez. Pytanie tylko, co oznacza to sformułowanie? Dla jednych osób pensja 
w wysokości 1200 zł miesięcznie będzie atrakcyjna, dla innych nie. Znacznie więcej mówi sformułowanie "ponadprzeciętne wynagrodzenie". Oznacza to, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie wyższe od średniej krajowej w danej branży. 
Wiele przedsiębiorstw rezygnuje z umieszczenia w treści ogłoszenia informacji o możliwościach dalszego rozwoju pracowników firmy. Co stanowi duży błąd, gdyż utrudnia pozyskanie osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Zapewnienia o możliwościach dalszego rozwoju zawodowego oraz dostępnych ścieżkach kariery świadczy o tym, że przedsiębiorstwo wiąże długoterminowe plany ze swoimi pracownikami.
 
Dokumenty aplikacyjne
Wysyłając CV i listy motywacyjne, nie kieruj się zasadą: im więcej, tym lepiej! Postaw na jakość! Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i udowodnij, że spełniasz wymagania pracodawcy. W CV napisz o swoim doświadczeniu, 
a w liście motywacyjnym o tym, dlaczego chcesz pracować tu, a nie gdzie indziej. Przygotowując aplikację, myśl o wymaganiach postawionych w ogłoszeniu i pod tym kątem pisz list motywacyjny. Staraj się wykazać, że masz wszystkie cechy, których wymaga pracodawca. Im lepiej to zrobisz, tym większe twoje szanse.
A co w sytuacji kiedy nie spełniamy wysoko postawionych wymagań, np. pracodawca szuka kogoś z pięcioletnim doświadczeniem i wieku do 28 lat? Aplikujmy! Czasem pracodawcy celowo zawyżają wymagania, aby uchronić się przed zalewem podań. Gdy w ogłoszeniu pracodawca wymagamy 3 lat praktyki, a zgłasza się ktoś dwuletnim, ale ciekawym doświadczeniem, to często taka kandydatura również jest brana pod uwagę.
Czy jest sens wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne także wtedy, kiedy firma nie ogłasza rekrutacji? Oczywiście! Z reguły ciekawe aplikacje są segregowane i przechowywane przez jakiś czas. Trafiają one do bazy osób poszukujących pracy, a przy kolejnym procesie rekrutacyjnym na podobne stanowisko istnieje duża szansa, że nasza kandydatura spodoba się przyszłemu pracodawcy.
 
Szczypta humoru na koniec czyli interpretacje na wesoło i z przymrużeniem oka…
1. „Dołącz do naszej szybko rozwijającej się firmy" - Na pewno nie będziemy mieli czasu Cię przeszkolić.
2. "Luźna atmosfera w pracy" - Z tej pensji, która dostaniesz, nie będzie Cię stać na garnitur. Poza tym paru gości u nas ma tatuaże na całym ciele i nosi kolczyki w nosie.
3. "Wymagana terminowość i punktualność" - W momencie, gdy zaczniesz pracę, będziesz miał od razu 6 miesięcy zaległości.
4. "Elastyczny czas pracy" - Musisz być elastyczny, żeby pracować po nocach.
5. "Szeroki zakres odpowiedzialności" - Każdy w biurze będzie mógł Ci rozkazywać.
6. "Silna motywacja do pracy" - Kandydatki nie mogą mieć dzieci (w planach też nie).
7. "Prosimy stawić się osobiście" - Jeśli jesteś stary, gruby lub brzydki to Twoje stanowisko będzie już zajęte.
8. "Prosimy nie dzwonić" - W sumie stanowisko jest już dawno obsadzone, to ogłoszenie to tylko formalność.
9. "Poszukujemy kandydatów z bogatym doświadczeniem" - Będziesz musiał zastąpić trzech ludzi, którzy właśnie odeszli.
10. "Ciągła chęć podnoszenia kwalifikacji" - Będziesz się musiał wszystkiego sam nauczyć.
11. "Niezbędna umiejętność rozwiązywania problemów" - Właściwie to u nas panuje taki chaos, że i tak się w niczym nie połapiesz.
12. "Stanowisko wymaga umiejętności menedżerskich" - Będziesz miał zakres obowiązków kierownika, któremu na pewno nie będzie odpowiadała pensja.
13. "Dobre zdolności komunikacyjne" - Kierownik mówi, Ty słuchasz, potem zgadujesz, co chciał powiedzieć i robisz to.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.