Lato powoli się kończy, jesień nadchodzi wielkimi krokami. Coraz niższe temperatury sprawiają, że częściej przebywamy w mieszkaniu niż na zewnątrz. To już czas, byśmy zaczęli myśleć o skutecznym ogrzaniu naszych czterech kątów. Chciałbyś mieszkać w domu, którego ogrzewanie jest nie tylko tanie, ekologiczne ale i komfortowe? Podpowiemy ci, jak połączyć te elementy, by twoje lokum stało się przytulnym i ciepłym miejscem.
Metod wiele, a komfort jeden
Istnieje wiele sposobów na utrzymanie odpowiedniej temperatury w naszej posiadłości, nie wszystkie są jednak opłacalne. Możemy ocieplić dom, wybierając spośród takich opcji jak,ogrzewanie prądem i gazem ziemnympalenie w piecu węglemdrewnem bądź biomasąkorzystanie z kotłów podajnikowych na ekogroszek czy użycie pomp cieplnych. Które z tych metod będą dla ciebie najodpowiedniejsze, a zarazem najtańsze? Zanim skupimy się na odpowiednich opcjach, poznaj wskazówki, które nie będą wymagać od ciebie ani grosza.

Trzymaj ciepło
Na początek, warto pamiętać o utrzymywaniu stałej temperatury w mieszkaniu. Kiedy dom odpowiednio się nagrzeje, a powietrze w środku wystygnie i ochłodzi się, ściany pozostają ciepłe. To one decydują o komforcie cieplnym w mieszkaniu, ponieważ studzą się nawet kilka dni, zatrzymując przy tym gorące powietrze.
Odpowiednia wentylacja
Ważne jest także odpowiednie wietrzenie pomieszczenia, aby pozbyć się nadmiernej wilgoci z mieszkania. Nie chodzi o otwarcie okien na dłuższy czas, kiedy za oknem szaleje zimno, a raczej o umiejętną, umiarkowaną wentylację. Wystarczy dwukrotne otwarcie okien w ciągu doby na 10-15 minut. Suche powietrze, które dostanie się do środka, sprawi, że dom szybciej się nagrzeje.
Najtaniej
Pozornie najtańszym rozwiązaniem grzewczym dla domów pozostaje palenie paliw stałych, czyli węgla, drewna oraz biomasy. Jeśli chcemy zaoszczędzić na kupnie tych surowców, węgiel najtaniej nabyć bezpośrednio u producenta. Ekonomicznie jest kupować go także na tony, aniżeli na worki. Natomiast drewno najlepiej nabyć w postaci opadów tartacznych, drewna rozbiórkowego czy połamanych palet - często możemy uzyskać je nawet za darmo. Im wyższa wartość opałowa tych surowców, tym więcej ciepła możemy z nich uzyskać. Niestety kosztytakiej opcji są większe, ponieważ aby utrzymać ciepło, palimy w kotle więcej, przez co tracimy około 30% efektywności.

Pal dłużej
Takiej sytuacji możemy uniknąć, paląc w piecu dłużej, ale za to z mniejszą intensywnością. To nie oznacza większych kosztów, ponieważ drewno lub węgiel zużyją się dwa razy mniej. Pamiętaj jednak, że typowe palenie węglem w piecu, pozostaje bardzo szkodliwe dla środowiska. Unikniesz tego, stosując metodę palenia od góry, dzięki której wyemitujesz mniej dymu oraz zaoszczędzisz przynajmniej 1/3 opału.


Tanio i ekologicznie
Dobrym sposobem na ograniczenie nadmiernej emisji jest użycie nieco droższego ekogroszku. To wyselekcjonowany węgiel o ziarnach wielkości 5-25 cm. Jego zużycie dokonuje się w kotłach z zasobnikami oraz automatycznymi podajnikami, które nie wymagają od nas ciągłego dokładania materiału, ponieważ załadowanie starcza nawet na kilka dni. Uzyskasz jeszcze tańsze ciepło, jeśli zamiast ekogroszku użyjesz drobny miał.
Równie wygodnym oraz ekologicznym sposobem jest skorzystanie z granulowanych odpadów drzewnych, czyli tzw. pelletów. To nowoczesny i wygodny sposób ogrzewania, który korzysta z podobnego rodzaju kotła zasobnikowego. Niestety, roczny koszt jest dużo droższy niż w przypadku spalania ekogroszku. Pellet pozostaje jednak jednym z najeefektywniejszych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii.
Wygodnie i ekologicznie - ale drożej
Złoty środek uzyskasz korzystając z gazu ziemnego, który jest co prawda dwa razy droższy od węgla, ale za to tańszy od prądu. Współczesne kotły gazowe są jednocześnie bezpieczne, komfortowe, a także wydajne. Jeszcze droższym, ale najwygodniejszym rozwiązaniem pozostaje bufor ciepła grzany prądem. Jeżeli korzystasz z takiego ogrzewania, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie taniego i bezobsługowego klimatyzatora, który zapewni dodatkowe źródło ciepła.
Najlepiej?
Jeśli zależy ci na wszystkich ważnych elementach domowego ogrzewania, zainstaluj pompę cieplną. Jest co prawda najdroższa, ale to jednorazowa inwestycja, która opłaci się na dłuższy okres czasu. Jest tania w utrzymaniu, praktycznie bezobsługowa i automatyczna, a także ekologiczna. Działa poprzez przetwarzanie darmowej energii gruntu, wody lub powietrza w energię cieplną, która dostarczana jest do instalacji grzewczej domu. Najtańszy roczny koszt ogrzewania domu zapewnia pompa gruntowa.
Kalkuluj wydatki
Nie łatwo jest znaleźć najlepsze rozwiązanie grzewcze dla domu, kiedy chcemy zaoszczędzić pieniądze, czuć się komfortowo i nie zanieczyszczać środowiska. Co zrobić, kiedy nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, a chciałbyś zapewnić mieszkaniu odpowiednie ciepło? Wybierz którąś z tańszych opcji, uwzględniając roczne wydatki na tę inwestycję. Porównaj ceny zakupu poszczególnych surowców oraz ich czas zużycia. Najważniejsze, by dopasować daną metodę do siebie. Jeżeli zastanawiasz się, jak zapewnić mieszkaniu ciepło na nieco dłużej, kup droższą pompę cieplną, kocioł zgazowujący lub skorzystaj z palenia drewna, co zapewni ci komfort i grubszy portfel na dłużej.
Jak ogrzewasz swój dom? Napisz o tym w komentarzu!
Monika Sanecka Deccoria.pl
źródło: www.deccoria.pl

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.