Niewiele liści poz ostało na drz ewach i nie budz ą Nas już wdz ierające się prz ez okna ciepłe promienie. Coraz cz ęściej widuję na ulicy ludz i otulonych grubymi sz alami a stoiska z cz apkami i rękawicz kami prz eż ywają istne oblęż enie. 
Dla mnie to z nak, z e nadchodz i moja ulubiona pora roku. Co więcej, powiem to na głos (chociaż pewnie z ostanę prz ez Was z a to skarcona) - ale nie mogę się docz ekać pierwsz ego sniegu! Najbardz iej lubię gdy z askakuje mnie rano, gdy z aspana odsłaniam okna. Wtedy najchętniej cały dz ień siedz iałabym wpatrz ona w niebo z astanawiając się, jak tę lekkość wyprodukowało tak cięż kie, sine niebo.
W ceramicz nego kominka już od kilku dni paruje pomarańcz owo cynamonowy olejek. Mój dom pachnie z imowymi wiecz orami. A mnie chce się piernika z powidłami. Ale takiego prawdz iwego - leż akującego w lodówce kilka tygodni. Chyba najwyż sz a pora z agniatać ciasto?
Póki co pociesz am się korz ennymi muffinkami z dynią, Nutellą i bardz o z imowymi prz yprawami. Cudnie pachną i jesz cz e lepiej smakują. 
Jeśli lubicie z imowe klimaty - polecam :) 

Składniki na 10 muffinek:

* 1/3 szklanki oleju 
* 1 2/3 szklanki mąki
* 1 łyż eczka proszku do pieczenia
* 1/4 łyż eczki sody
* 1/3 łyż eczki soli
* 2 szczypty gałki muszkatołowej
* 1/2 łyż eczki cynamonu
* 1/4 szklanki maślanki
* 3/4 szklanku puree z dyni
* 1/2 szklanki brązowego cukru
* 1 jajko
* 10 łyż eczek Nutelli 

Cukrowa skorupka:

* 1/2 szklanki drobnego cukru
* 1 łyż eczka przyprawy piernikowej
* 1/2 łyż eczki cynamonu
* 70 g masła

Przygotowanie w Thermomixie:
Wszystkie składniki muffinek (oprócz Nutelli) umieszczamy w misie i miksujemy 30 sekund, obroty 4.
(Puree z dyni moż ecie prz ygotować na dwa sposoby. Albo upiec dynię w piekarniku i następnie z miksować ją na gładką pulpę - 30 sek, obroty 6, albo z miksować ją surową i gotować na opcji Varoma do cz asu aż woda odparuje i puree z gęstnieje).
Formę na muffinki wykładamy papilotkami. Na dno każ dej papilotki dajemy ły ż kę ciasta, na nie łyż eczkę Nutelli i ponownie łyż kę ciasta. Papilotka powinna być wypełniona ciastem do 3/4 wysokości.
Formę wstawiamy do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i pieczemy około 20-25 minut - do czasu aż wierzch się zarumieni. 
Po wyjęciu z piekarnika muffinki studzimy około 10 minut a następnie wierzch każ dej z nich z amacz amy w roz topionym maśle a następnie w cukrz e wymiesz anym z prz yprawami. Odstawiamy do całkowitego wystudz enia. 

Smacz nego :)

(Jeśli nie posiadacie Thermomixa upiecz oną dynię z niksujcie blenderem a składniki na ciasto wymiesz ajcie energicz nie łyż ką lub z miksujcie mikserem na niskich obrotach)
“I wished that my job was baking muffins in a muffinSHOP, where all I'd have to do was crack eggs and measure flour and make change, and nobody could abuse me, and where they'd even expect me to be fat. Every flab roll and cellulite crinkle would serve as testimony to the excellence of my baked goods”
Jennifer Weiner

Ingredients for about 10 muffins:

* 1/3 cup oil
* 1 2/3 cup all-purpose flour
* 1 teaspoon baking powder
* 1/4 teaspoon baking soda
* 1/3 teaspoon salt
* 2 pinches nutmeg
* 1 teaspoon cinnamon
* 1/4 cup buttermilk
* 3/4 cup pumpkin puree
* 1/2 cup brown sugar
* 1 egg
* 10 teaspoon Nutella

Sugar Coating:

* 1/2 cup fine sugar
* 1 teaspoon cinnamon
* 1 teaspoon gingerbread spice 
* 70 g butter

Combine all batter ingredients (except Nutella) in a big bowl and whisk until smooth (about 30 sec). 
Heat oven to 190C.
Place paper cups in a muffin tray. Add one tablespoon of batter into each muffin cup and then add a teaspoon of Nutella to the center and cover it with remaining batter (there shouldn't be more than three quarters od butter).
Bake them for about 20-25 minutes - until they begin to turn golden brown on top. Remove from the oven and let cool for 10 minutes.
Melt butter. Whisk sugar and spices in a bowl. Brush every muffin top with butter and roll in sugar mixture. Let cool completly.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.