Olejek arganowy - jaka jest wasza opinia, czy rzeczywiście może zdziałać cuda? Ciemny, o nieprzyjemnym zapachu i dość drogi - marokański specyfik mimo wszystko podbija cały świat swoimi niezwykłymi właściwościami. Widziałam na własne oczy jego działanie - przeczytajcie!

Drzewa Arganu widać jak okiem sięgnąć w całym południowo-zachodnim Maroko. I jak we Włoszech oliwki, tak tutaj jest to duma małych farm, temat przewodni agroturyzmu, produkt regionalny numer jeden, dostępny w każdym miasteczku, na straganie, w sklepie, w hotelu. Same drzewka, żyjące od 100 do 400 lat, również przypominają oliwne - z mięsistymi owalnymi owocami, których pestki zawierają w sobie właśnie te legendarne obietnice zdrowia i urody.

Właściwości olejku arganowego

Olejek arganowy, znany tubylcom od ponad tysiąca lat, jest niezwykle bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, stąd jego działanie na cerę obejmuje wszystko od walki z suchością i szorstkością, po blizny, zmarszczki, a nawet paradoksalnie przetłuszczanie. Przyjmowany doustnie obniża poziom szkodliwego cholesterolu, poprawia krążenie i wzmacnia system odpornościowy.

Olejek arganowy i... kozie odchody

Ciekawostką jest, że w Maroko drzewkami arganowymi żywią się wszystkożerne kozy i one to są współproducentami cudotwórczego kosmetyku. Jako, że orzech strasznie trudno otworzyć przedsiębiorczy tubylcy zbierają go już przetworzonego w… kozich odchodach. Przetrawiona skorupka daje się już łatwo pokonać. To oczywiście tradycyjna forma rolnictwa, którą stopniowo wyparło już mniej niesmaczne, industrialne podejście.
Olej tłoczony jest na zimno, aby zachować wszystkie cenne właściwości orzechów i wtedy cechuje się owym nieprzyjemnym, kozim zapachem. Niektórzy producenci stawiają więc na tłoczenie z uprażonych orzeszków, które znacznie poprawia walory aromatyczne, ale też niszczy część aktywnych substancji.

Na co dobrze działa olejek arganowy?

Wracając jednak do naszych spragnionych cudów twarzy i ciał, olejek arganowy znakomicie likwiduje wszystkie problemy suchości, szorstkości i łuszczenia - do tego stopnia, że polecany bywa również osobom ze schorzeniami takimi jak łuszczyca czy egzema. Smarowanie kolan i łokci to gwarantowany sposób na miękką, piękną skórę, zaś oczywiście największy kaliber argan wytacza przeciw zmarszczkom. Zawarty w składzie stygmasterol, tirukallol i witamina E regenerują naskórek, wzmacniają komórki i zapobiegają pojawianiu się bruzd. Dodatkowo, marokański olejek ma właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę przed i po opalaniu.

Olejek arganowy na włosy

Wreszcie, olejek arganowy to najlepszy przyjaciel zadbanych, błyszczących włosów. Marokańskie kobiety wcierają go w całe pasma jak odżywkę. Aplikowany na końcówki zapobiega rozdwajaniu, zaś wmasowywany w skórę głowy poprawia żywotność i stan włosów.
W Polsce można dostać zarówno czyste olejki w wersji nieprzetworzonej, jak i szereg kosmetyków opartych na olejku arganowym, ale warto patrzeć na, którym miejscu w składzie jest wymieniany. Jeśli gdzieś na końcu, to są tam jego śladowe ilości...

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.