Przez długi czas może nie dawać o sobie znać, dlatego nazywana jest cichym złodziejem kości.
 
Częściej chorują na nią kobiety, osoby, w diecie których występują niedobory wapnia i fosforu, osoby starsze, o niskiej podaży witaminy D, palące, pijące alkohol, i te o małej aktywności ruchowej lub czasowo unieruchomione. Wśród przyczyn zachorowania na osteoporozę lekarze wymieniają też geny, bo to w nich przekazana jest informacja o gęstości tkanki kostnej oraz hormony. Dlatego osteoporoza bardzo często objawia się u kobiet po menopauzie albo przebytej operacji usunięcia jajników, kiedy spada poziom estrogenów.

Jak ją rozpoznać?

Osteoporoza długo może nie objawiać się w ogóle. Lekarz może ją rozpoznać po zdjęciu rentgenowskim kości, ale dzięki tej metodzie najczęściej ujawnia się już fazę zaawansowaną choroby, jeśli wystąpi złamanie kości po niewielkim urazie lub metodą DEXA, czyli przy badaniu densytometrycznym, kiedy mierzy się gęstość kości w miejscach najbardziej narażonych na złamania. Ta ostatnia metoda jest najskuteczniejsza. Dzięki niej lekarz może ustalić pułap ryzyka choroby dużo wcześniej. Musi tylko uzyskać informację o czynnikach mogących wpływać negatywnie na metabolizm kości (wiek, waga, styl życia, aktywność ruchowa, złamania kości w rodzinie, stosowane używki, dieta, pierwsza i ostatnia miesiączka u kobiety, dolegliwości bólowe).


osteoporoza

 Zmiana stylu życia

W leczeniu osteoporozy bardzo ważna jest zmiana diety. Musi ona zawierać odpowiednią ilość wapnia (od 1000 do 1500 mg), którego źródłem są produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir, maślanka), zielone warzywa (szpinak, brokuły, kapusta), niektóre ryby, pełne zboża, orzechy, ziarna słonecznika, sezamu, soja, figi. Należy wyeliminować nadmiar słonych i zakwaszających pokarmów, a na stałe wprowadzić produkty zawierające witaminę D lub zażywać ją w postaci doustnego preparatu (ale ściśle pod kontrolą lekarza). Trzeba też zrezygnować z papierosów, alkoholu i kawy pitej w dużych ilościach.
Istotna jest także zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Każdy może wybrać taką formę ruchu, jaka najbardziej mu odpowiada – ważne, by uprawiać ćwiczenia regularnie. Wtedy kości są grubsze i silniejsze! 

 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.