Wykonywanie porannych ćwiczeń pozwoli ci nie tylko szybko nabrać energii na cały dzień, ale i zachować dobrą formę. Taki krótki trening tuż po pobudce nie jest męczący, za to przynosi długotrwałe efekty.

Dlaczego warto wykonywać poranne ćwiczenia? Większość osób wykonuje pracę siedzącą, więc aż przez osiem godzin dziennie zdecydowanie brakuje im ruchu. Młodym mamom, przebywajacym na urlopie macierzyńskim, również trudno znaleźć w ciągu dnia czas na treningi. Każdy jednak znajdzie dosłownie kilka chwil, by wykonać poranne ćwiczenia. Nie tylko przyspieszą one proces spalania meterii w naszym organizmie, ale spowodują wydzielanie do mózgu noradrenalin, czyli związków chemicznych, które wywołują uczucie zadowolenia. Nikomu tuż po przebudzeniu raczej nie chce się przemęczać, ale taki poranny mini trening nie męczy, a wręcz przeciwnie - doda energii. Po pewnym czasie stanie się nawykiem, bez którego nie można sobie wyobrazić planu dnia.
- Takie poranne ćwiczenia dają nam energię na cały dzień. Dzięki nim lepiej oddychamy i zachowujemy prawidłową postawę. Pozwalają również, w sytuacji stresowej, zatrzymać się na chwilę, uspokoić - mówi  instruktorka jogi Magdalena Tomaszewska.

Jakie poranne ćwiczenia poleca do codziennego wykonywania? Opisujemy je poniżej i pokazujemy na dołączonym filmie.

Poranne ćwiczenia: jakie możesz wykonywać?

1. Usiądź po turecku, wyprostuj plecy i złącz dłonie na wysokości klatki piersiowej i przybliż je do niej. Łokcie wycofaj delikatnie do tyłu. Następnie przenieś ręce nad głowę, rozluźnij barki, spleć dłonie i wyciągnij je do góry. Dzięki temu ćwiczeniu rozluźnisz mięśnie barku i szyi.

2. Znów przenieś złączone dłonie nad głowę, a następnie - dociśnij do mostka. Następnie skieruj brodę w dół i swobodnie rozluźnij ramiona i połóżcie je na udach. Cały czas miejcie głowę opuszczoną w dół. Pozostań chwilę w tej pozycji, pozwól sobie odpocząć, zastanowić się.

3. Teraz połóż się na macie lub na dywanie. Przyciągnij do siebie kolana, a następnie wyprostuj lewą nogę. Następnie prawę stopę połóż na lewym udzie. Ręce rozłóż szeroko na boki, pamiętaj o dociśnięciu barków i łopatek. Wykonaj trzy dynamiczne skręty z wydechem - kolano przełóż na prawą stronę, a głowę - na lewą. Wykonaj powrót do pozycji wyjściowej i powtórz to poranne ćwiczenie jeszcze dwa razy.

4. Następnie przyciągnij znów do siebie oba kolana i obejmij je rękoma. W ten sposób odpoczniesz i zrelaksujesz się. Później wyprostuj prawą nogę i wykonaj dokładnie te same czynności, co w przypadku poprzedniego ćwiczenia. Ponownie przyciągnij kolana i obejmij je rękoma.

5. Teraz zmień pozycję. Usiądź na szeroko rozstawionych piętach i wyciągnij się szeroko do przodu. Dociśnij mocno pośladki do pięt. Jeśli masz problemy z kolanami, możesz włożyć między pośladki a zgięte nogi koc.

Oprócz porannych ćwiczeń polecanych przez Magdalenę Tomaszewską, pomocne okażą się jeszcze kolejne. Na pewno znajdziesz rano chwilę czasu, by je wykonać.

1. Kręcenie szyją - wykonuj obroty szyją od prawej do lewej strony - 10 razy - i od strony lewej do prawej tyle samo powtórzeń. Dzięki temu niewielkiemu wysiłkowi, wykonywanemu regularnie, znacząco wzmocnisz mięśnie szyi. Pamiętaj, by ćwiczenia nie wykonywać zbyt pośpiesznie, lepsze są powolniejsze ruchy.

2. Skłony w bok - ich również nie wykonuj zbyt gwałtownie. Wykonaj 10 powtórzeń ze skłonem w lewą stronę i 10 w prawą. Jedną rękę trzymaj zwieszoną wzdłuż nogi, a drugą - umieszczoną wysoko nad głową.

3. Pajacyki - znane wszystkim ze szkoły ćwiczenie pomoże ci uzyskać trochę energii już z samego rana. Pajacyki wykonuj przez 20 sekund, następnie 10 sekund odpocznij i znów przez 20 sekund je powtarzaj.

4. Przysiady - przydadzą się, by rozruszać mięśnie ud i mięśnie dolnej części nogi. Pamiętaj, żeby stanąć w rozkroku i wykonywać pełne przysiady. Te poranne ćwiczenia możesz powtórzyć 20 razy.

5. Trucht - wykonuj trucht w miejscu, wysoko unosząc nogi. Ćwiczenie powinno trwać około 30 sekund.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.