Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej robisz wszystko, aby odebrano cię jako doświadczonego profesjonalistę. Musisz jednak pamiętać, aby w tym wszystkim umieć pokazać siebie. Jak być profesjonalnym, będąc jednocześnie autentycznym? 

Jeśli jesteś na rynku pracy już od jakiegoś czasu, z pewnością dbasz o swój wizerunek w mediach społecznościowych, starasz się merytorycznie udzielać na forach branżowych, pokazując tym samym swoją wiedzę i doświadczenie. Pracodawcy oczywiście cenią to wszystko. Jednak podczas spotkania chcą poznać cię bliżej, zobaczyć jaką osobą jesteś na co dzień.

Wspomnij o czymś osobistym i ciekawym

Nie musisz wdawać się w szczegóły, ale warto zdradzić jakiś fragment swojego prywatnego życia. Zacząłeś trenować albo wykonałeś swój pierwszy w życiu skok ze spadochronem? Jeśli w czasie rozmowy wspomnisz o tym, z pewnością zostaniesz lepiej zapamiętany. Rozmowa o hobby czy ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu może dać ci możliwość nawiązania głębszej relacji z rekruterem. Może okazać się, że macie wspólne zainteresowania, co z pewnością ułatwi dalszą konwersację. Dlatego warto wpisywać do CV swoje zainteresowania i nawiązywać do nich w czasie spotkania.

Miej swój styl

I bądź mu wierny! Chodzi tu o sposób wypowiadania się, dobór tematów rozmowy, twoje opinie na różne tematy. W drodze na spotkanie zdarzyło się coś ciekawego? Możesz skorzystać z okazji i w odpowiednim momencie opowiedzieć ciekawą, poranną anegdotę. W ten sposób pokażesz pracodawcy w jaki sposób odbierasz to, co dzieje się dookoła ciebie, czy zwracasz uwagę na szczegóły czy raczej na ogólny obraz, zaprezentujesz sposób w jaki relacjonujesz zdarzenia, jak dobierasz do nich słowa. To moment, w którym pracodawca może dowiedzieć się o tobie więcej, niż wysłuchując odpowiedzi na konkretne pytania. Taki small talk pomoże ci też rozluźnić się i spokojniej przejść przez rozmowę. Pamiętaj tylko, aby wyczuć odpowiedni moment i wtrącić swoją opowieść kiedy będzie na nią czas.

Pokaż swoją wielowymiarowość

Ludzie, którzy żyją tylko pracą są nudni. W dzisiejszych czasach dominuje rynek usług, które z reguły wiążą się z kontaktem z klientem. Dlatego pracodawcy szukają osób, którzy będą potrafili zadbać o nich nie tylko wzorowo prowadząc projekty, ale także potrafią porozmawiać z nimi na tematy niezwiązane z pracą. Umiejętność budowania i utrzymywania relacji z klientem jest dziś niezwykle cenna. Dlatego często dopytują o zainteresowania, ale też zapraszają na spotkanie nie do biura, a np. do restauracji, aby zobaczyć jak zachowujesz się w takim środowisku. Odpowiadając na pytania dotyczące pracy staraj się przemycać informacje o sobie, o tym jaką osobą jesteś na co dzień. Im więcej będzie tematów, na które można z tobą swobodnie porozmawiać, tym lepiej dla ciebie i twojej szansy na zatrudnienie.
Doświadczenie i kwalifikacje są ważne, jednak ostatecznie jeśli ludzie mają ze sobą pracować, muszą czuć się dobrze w swoim towarzystwie i tworzyć dobrą atmosferę. Dlatego daj się poznać swojemu przyszłemu pracodawcy, pokaż mu kawałek siebie.


Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.