To najbardziej na północ wysunięta wyspa archipelagu Cykladów, jedna z najczęściej odwiedzanych wysp greckich. Nie bez powodu nosiła niegdyś nazwę Kalliste – najpiękniejsza.
Wyspy greckie - SANTORINI. Wyspa-wulkan
Dziś, w 3,5 tysiąca lat po gigantycznej eksplozji wulkanicznej, która ją dosłownie rozerwała na kawałki, z morza wystają fragmenty brzegów krateru i niezwykłe klify osiągające do trzystu metrów wysokości. Wulkaniczną przeszłość jednej z najpiękniejszych wysp greckich przypominają nie tylko rozszarpane wybuchem skały, ale także gorące błota i siarkowe opary na Wyspach Spalonych – Palea i Nea Kameni, które są wierzchołkami uśpionych wulkanów. Szczyt najwyższej na wyspie góry Profitis wznosi się na wysokość 565 m.n.p.m. Stoi na nim najważniejszy na wyspie klasztor Proroka Eljasza.
Co robić na wyspie
Santorini w najszerszym miejscu ma tylko 25 km. Żyzna wulkaniczna ziemia, uprawiana na tarasowych poletkach, osłoniętych od wiatru kamiennymi murkami, rodzi smaczne pomidory i słodkie winogrona, z których robi się najlepsze wina na Cykladach.
Silne wiatry sprzyjają uprawianiu żeglarstwa i windsurfingu. Najprzyjemniej jest tu w maju, wrześniu i październiku, kiedy temperatury nie są tak wysokie jak w szczycie sezonu, można więc wędrować po wyspie, zwiedzać ją rowerem i spokojnie podziwiać zabytki.
Stolica, Fira, zapewnia rozrywkę w licznych barach i tawernach. Na wyspie jest kilka interesujących plaż pokrytych czarnym wulkanicznym piaskiem. Za jedną z najpiękniejszych na wyspach greckich uważana jest Czerwona Plaża koło Akrotiri. Najcenniejszym zabytkiem Santorini jest minojskie miasto Akrotiri odkopane spod warstw wulkanicznych.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.