Spierzchnięte, popękane usta wyglądają nieestetycznie, a w dodatku bolą. Czy są jakieś sposoby na spierzchnięte usta? Skóra warg jest bardzo wrażliwa, zwłaszcza, gdy wystawia się ją na wielogodzinne działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, wiatru lub mrozów. Jak przywrócić spierzchniętym ustom piękny wygląd?

Spierzchnięte usta zwłaszcza latem i zimą

Wargi, zwłaszcza latem i zimą, mają skłonność do pierzchnięcia. Ich skóra pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego wykazuje szczególną wrażliwość na działanie promieni słonecznych, silnego wiatru, wysokich lub niskich temperatur. Co zrobić, by usta prezentowały się zawsze pięknie i kusząco? Najlepiej zapobiegać pierzchnięciu poprzez odpowiednią pielęgnację.

Nie oblizuj warg pod żadnym pozorem!


Skóra warg szybko wysycha i naturalnym odruchem, by ją nawilżyć jest częste ich oblizywanie, co powoduje chwilową ulgę, ale i potęguje ich wysychanie, podrażnienia i w konsekwencji pękanie. Nie zwilżaj warg śliną zbyt często, zwłaszcza, gdy czujesz, że są podrażnione i drażliwe. Zamiast tego stosuj balsamy i pomadki ochronne, obowiązkowo, gdy wychodzisz na dwór lub czujesz, że usta są suche. Wargi smaruj także po piciu, jedzeniu, myciu zębów.
Latem odpowiednia pielęgnacja ma szczególne znaczenie. Stosuj balsamy i szminki z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli preferujesz pomadki kolorowe, wybieraj te nawilżające. Co jednak, gdy usta mimo wszystko spierzchną?

Oto 5 sprawdzonych sposobów na spierzchnięte usta:

1. Wazelina
Nałóż na spierzchnięte usta grubą warstwę wazeliny i masuj je przez chwilę. Po około 2 minutach, gdy skóra zmięknie, przetrzyj wargi wilgotną, ciepłą ściereczką. Taki zabieg pozwoli pozbyć się złuszczonych strzępków skóry.
2. Oliwa z oliwek
Nałóż na popękane wargi oliwę z oliwek i pozostaw. Oliwa złagodzi podrażnienia, zmiękczy spierzchniętą skórę, nawilży i lekko natłuści usta.

3. Woda różana lub olejek różany

Zmieszaj glicerynę i wodę różaną w równych proporcjach i tak przygotowaną miksturą smaruj spierzchnięte usta przynajmniej 3 razy dziennie. Złagodzi podrażnienia i stany zapalne, przeniesie ukojenie i nawilży wargi. Jeśli nie posiadasz wody różanej możesz przygotować preparat na bazie olejku różanego i oliwy z oliwek, oleju ze słodkich migdałów lub innego oleju roślinnego tłoczonego na zimno. Łyżkę oliwy/oleju zmieszaj z 2 kroplami olejku różanego i smaruj usta kilkukrotnie w ciągu dnia.

4. Witamina E

Posmaruj wargi witaminą E z kapsułki.

5. Miód

Posmaruj spierzchnięte usta miodem kilkukrotnie w ciągu dnia i pozostaw na 2-3 minuty (później możesz go zlizać! mniam!). Miód jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze, zmiękczy więc skórę i doskonale nawilży usta.
Czy wiesz, że...
Przyczyną pękania, pierzchnięcia ust mogą być nie tylko warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, czy suche powietrze. Wargi pękają czasem z powodu niedoboru witaminy B. Pamiętaj, by w twoim jadłospisie znalazły się, m.in. produkty z pełnego ziarna, orzechy, warzywa zielone i strączkowe, drób. Zdrowa i różnorodna dieta to piękne ciało i twarz.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.