1 grudnia to Światowy dzień AIDS.

 Mimo że choroba znana jest medycynie od bardzo to ciągle nie udaje się jej okiełznać. Pojawiające się co jakiś rewolucyjne wyniki badań nad nowym lekiem czy szczepionką mającą chronić przed tą groźną chorobą zazwyczaj nie niosą za sobą żadnego przełomu. Co gorsza, mimo licznych akcji edukacyjnych liczba chorych zamiast spadać rośnie. Wciąż żywe są niektóre mity i stereotypy krążące wokół choroby. Które z nich są prawdziwe, a które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości? Wyjaśniamy!

Przedstawiamy listę ośmiu, naszym zdaniem, najbardziej popularnych mitów krążących wokół AIDS i wirusa HIV. Które są prawdziwe, a które wyssane z palca?
Chorują tylko homoseksualiści i narkomani!

To nie do końca prawda. Każdy - bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię, czy rasę - kto odbywa stosunek płciowy bez zabezpieczenia lub podejmuje inne ryzykowne zachowania (np. stosowanie wspólnych igieł i strzykawek przy zażywaniu narkotyków, sterydów czy anabolików), jest narażony na zakażenie. Epidemia objęła wszystkie państwa świata. Jednak obserwowane w nich formy oraz skala zakażenia znacznie się od siebie różnią. Początkowo problem HIV dotykał głównie osób sięgających po narkotyki. Teraz główną drogą zakażenia są kontakty seksualne.
HIV przenosi się przez pocałunek!

Nie doniesiono o żadnym takim przypadku. Ślina nie jest zakaźna. Nośnikiem wirusa jest krew, która w wyniku uszkodzenia śluzówki w jamie ustnej, może znaleźć się w ślinie.

Stosunek oralny jest najgroźniejszy!

Paradoksalnie, kontakty oralne są najmniej ryzykowną formą aktywności seksualnej. Błona śluzowa jamy ustnej może jednak ulec mikrourazom. Nie powinno się więc dopuszczać do kontaktu błony śluzowej z nasieniem, wydzieliną pochwy lub krwią. Gdy jednak do takiej sytuacji dojdzie, trzeba możliwie szybko wypluć i wypłukać usta dużą ilością wody lub innych płynów, z wyjątkiem alkoholu!

To kobiety częściej chorują!

To prawda. Ryzyko zakażenia jest znacznie większe u kobiet. W trakcie kontaktu seksualnego bez użycia prezerwatywy, jeśli dochodzi do wytrysku w pochwie, duża powierzchnia błony śluzowej ma długotrwały kontakt z zakażoną spermą. Dodatkowo wszelkie najdrobniejsze skaleczenia, otarcia lub uszkodzenia śluzówki wynikające np. z występowania innych chorób przenoszonych drogą płciową, mogą ułatwić wniknięcie wirusa do organizmu. U mężczyzny wrażliwa na zakażenie HIV powierzchnia błon śluzowych jest znacznie mniejsza, a kontakt z wydzielinami narządów płciowych zakażonej kobiety trwa tyle, ile trwa stosunek.

HIV może przetrwać poza organizmem człowieka!

Nie. Wirus HIV ginie poza organizmem człowieka. Niszczy go przede wszystkim wysoka temperatura. oraz powszechnie stosowane środków dezynfekujących zawierające chlor. Zarazisz się transfuzję! Krew używana do transfuzji i preparaty krwiopochodne badane są na obecność HIV. Wcześniej kiedy takie praktyki niebyły powszechne ryzyko zakażenia istniało.

Oddajesz krew? Dostaniesz HIV!

Nie można zakazić się HIV oddając krew. W Polsce stosuje się wyłącznie jednorazowego sprzętu.
Uważaj na dentystę!

Leczenie dentystyczne jest absolutnie bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia. Wszystkie narzędzia są sterylizowane lub dezynfekowane po każdym pacjencie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co warunków sanitarnych panujących w gabinecie, należy z nim o tym porozmawiać. Wszyscy lekarze powinni stosować te same zasady ostrożności wobec pacjentów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały zamieszczone na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS .

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.