Rak sutka jest najczęstszą postacią choroby nowotworowej u kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku z tego powodu umiera około 508 tysięcy kobiet na całym świecie.
Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu po raku płuc i przed rakiem skóry. Lekarze przypominają, że coraz częściej udaje się wyleczyćnowotwór. Ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Istotna jest więc profilaktyka (samobadanie piersi, badanie piersi podczas wizyty u ginekologa, regularne wykonywanie USG piersi oraz mammografii) i wiedza na tematchoroby.
Trzeba wiedzieć, że są różne typy raka piersi – główne to: nienaciekające oraz naciekające – i określenie typu ułatwia ocenę rokowania. Niektóre nowotwory są łagodne, inne zaś agresywne. Wielkość guza nie jest tu tak istotna.
Wbrew obiegowej opinii rak piersi nie jest chorobą diagnozowaną tylko u kobiet. Nawet 0,3 proc. wszystkich przypadków nowotworów sutka rozpoznaje się u mężczyzn. Rak piersi może też być ukryty. Podejrzewa się go, gdy obserwuje się przerzuty raka gruczołowego do węzłów chłonnych pachowych bez stwierdzenia pierwotnego raka gruczołowego w piersi.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.