W mediach coraz pojawiają się reklamy zachęcające do kupowania produktów na infekcje intymne, które można nabyć bez recepty. Okazuje się, że większość z nich jest nieskuteczna, a ich długie stosowanie może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, a nawet niepłodności! Na jakie środki szczególnie uważać, a które są bezpieczne? Zobaczcie
Każdej kobiecie raz na jakiś czas przytrafia się infekcja intymna. Najczęściej przejawia się ona swędzeniem, pieczeniem lub wzmożonymi upławami. Gdzie kobiety kierują swoje pierwsze kroki? Najczęściej do apteki! Tam znajdują szereg dostępnych bez recepty reklamowanych pigułek, globulek, żeli i kremów z różnego rodzaju składnikami, które mają pomóc na zapalenia bakteryjne i grzybicze. Niestety, kuracja z ich użyciem najczęściej nie przynosi efektu, a klientki czują się oszukane – nie tylko tracą czas i pieniądze, ale przede wszystkim zdrowie. Kiedy w konsekwencji trafiają do ginekologa, leczenie najczęściej wymaga podania antybiotyku lub leków przeciwgrzybiczych.
Czego nie wiemy a powinniśmy wiedzieć?
Tak jak należy czytać etykiety na produktach spożywczych, tak trzeba znać skład produktów aptecznych, które mamy zamiar stosować. Niestety, nie każdy z nas posiada wiedzę z zakresu farmacji czy medycyny i nie do końca mamy świadomość, co tak naprawdę oznaczają „magiczne hasełka”, którymi chwalą się producenci leków. Okazuje się, że czasem są to składniki całkowicie obojętne dla organizmu, które nie zaszkodzą, ale i nie pomogą (a już na pewno nie na infekcje pochwy). Większość preparatów leczniczych na infekcje intymne dostępna jest na receptę. Jednak te, które można kupić bez recepty to w dużej ilości produkty zawierające w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego. Przez medycynę od lat uznawane za niezbędne jako pomoc w leczeniu infekcji, przywracaniu właściwego pH oraz ochrony przed inwazją chorobotwórczych bakterii i grzybów. Uwaga! Nie każdy produkt w tej kategorii zasługuje na naszą uwagę. Warto widzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego probiotyku dla siebie. Mitem jest, że lepszy probiotyk to ten, który zawiera więcej bakterii kwasu mlekowego. Nie ilość ma tu znaczenie, ale przede wszystkim jakość oraz pochodzenie bakterii. Problem w tym, że dobre produkty probiotyczne muszą spełniać określone wymagania m.in. posiadać dokładne oznaczenie szczepów (czyli rodzaj: Lactobacillus, gatunek np. rhamnosus oraz szczep: np. 57A). Jeśli na opakowaniu danego preparatu farmaceutycznego nie ma napisanej nazwy konkretnego szczepu (trójczłonowego), to jego stosowanie nie ma uzasadnienia klinicznego, czyli krótko mówiąc - są to pieniądze wyrzucone w błoto! Co więcej, dobre produkty zawierają żywe bakterie pochodzenia ludzkiego, a te są bardzo wrażliwe i wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Pamiętajmy, więc żeby szukać dobrych probiotyków w lodówce.
Brak świadomości oraz działanie pod wpływem reklamy sprawia, że kobiety płacą podwójnie – tracą nie tylko pieniądze na coś co nie działa, ale przede wszystkim nie poprawiają swojego zdrowia. Drogie Panie, kupujmy rozsądnie i świadomie, nie ulegajmy złudzeniom i nie dawajmy się oszukiwać.
Jakie są skutki stosowania takich środków?
Samowolka w leczeniu problemów intymnych może skończyć się tragicznie. Niedoleczone, przewlekłe infekcje mogą przyczynić się do:
  • przez źle leczoną waginozę bakteryjną:
• poronienia,
• przedwczesnego pęknięcia błon płodowych,
• porodu przedwczesnego,
• zapalenia błony śluzowej macicy oraz przydatków,
• nawracających zapaleń dróg moczowych,
• powikłań pooperacyjnych.
  • przez źle leczoną rzęsitskowicę:
• do powikłań ciążowych,
• zapalenia pęcherza moczowego,
• bezpłodności.
  • przez źle leczoną grzybicę:
• do opryszczki narządów płciowych,
• nawracających infekcji jajników i pęcherza moczowego,
• zmian dysplastycznych szyjki macicy, ropnego zapalenia błony śluzowej macicy, zapalenia narządów miednicy mniejszej,
• poronienia,
• niepłodności,
• przeniesienia się grzybicy na krocze, pępek i pachwiny.
Konsekwencje nieodpowiedniego leczenia mogą być bardzo poważne. Jak zatem powinno ono wyglądać?
Jak właściwie leczyć infekcje intymne?
1. Leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu powinno się odbywać pod okiem lekarza ginekologa.
2. Leki zwalczające konkretny problem dostępne są najczęściej na receptę! W terapii stosuje się preparaty w postaci globulek i kremów dopochwowych, maści, a także środki doustne.
3. Leczenie prowadzone przez lekarza można wspomagać sprawdzonymi produktami dostępnymi bez recepty. Głównie robi się to, by złagodzić objawy zewnętrzne lub odbudować równowagę mikrobiologiczną.
4. Przy nawracających infekcjach bardzo dobrze sprawdza się stosowanie specjalnie opracowanych dla kobiet probiotyków doustnych.
5. Bez względu na to, jakim środkiem wspomożemy swoje leczenie, należy pamiętać, że dobre produkty do odbudowy flory bakteryjnej należy trzymać wyłącznie w lodówce. Takie przechowywanie gwarantuje przeżywalność bakterii i skuteczność produktu.
6. Oprócz stosowania leków przepisanych przez lekarza i przyjmowania probiotyków, należy także pamiętać, że przy każdej infekcji intymnej należy szczególnie dbać o higienę, unikać zapachowych mydeł do mycia i stosować wyłącznie środki przeznaczone do pielęgnacji tych miejsc. Warto także zrezygnować wówczas z kąpieli na basenie, współżycia oraz noszenia obcisłej, nieoddychającej bielizny.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.