Do świetnych zdjęć dostarczanych przez NASA zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jednak fotografia, którą agencja zaprezentowała wczoraj, zapiera dech w piersiach. Widzieliście kiedyś wschód Ziemi z orbity Księżyca?

Zdjęcie zostało wykonane przez sondę kosmiczną Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Seria zdjęć dla takiego efektu

- To jest coś oszałamiającego - to słowa Noah Petro, naukowca z Centrum Lotów Kosmicznym NASA im. Roberta Goddarda. - Fotografia ta jest nawiązaniem do słynnego zdjęcia "Blue marble", które zostało wykonane w trakcie misji Apollo 17.

Ta jedna fotografia, wykonana z wysokości ponad 130 kilometrów nad księżycowym kraterem Compton, to tak naprawdę seria zdjęć, zrobionych przez zestaw kamer umieszczonych na sondzie. Kamery wąskokątne tworzą czarno-białe zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, a kamery szerokokątne dbają o jak najdokładniejsze odwzorowanie kolorów. Zdjęcie, które oglądacie, składa się z obrazów z obu tych kamer.

Misja LRO rozpoczęła się w połowie czerwca 2009 roku. Zbiera dane dotyczące Księżyca i jego powierzchni, które są potrzebne m.in. do tworzenia szczegółowych map naszego satelity, co pozwoli na wyznaczenie w przyszłości miejsc do lądowania dla załogowych i bezzałogowych misji księżycowych.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19370608,wschod-ziemi-widziany-z-orbity-ksiezyca-takie-zdjecia-jeszcze.html#TRNajCzytSST

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.