Barszcz czerwony jest jedną z podstawowych potraw wigilijnych. I my też się tego trzymamy. Tylko który przepis wybrać? Błyskawiczny, według którego barszcz czerwony możemy przygotować zaledwie dzień wcześniej czy wymagający więcej czasu do kiszenia buraków?

Są różne szkoły przygotowywania wigilijnego barszczu czerwonego. W zależności od przepisu barszcz naprawdę potrafi różnić się smakiem. I bardzo dobrze. Najbardziej bezcenne są rodzinne przepisy kulinarne przechodzące z pokolenia na pokolenie. Strzeżmy ich jak oka w głowie! Jedno we wszystkich przepisach na barszcz wigilijny jest niezmienne – barszcz wigilijny powinien być klarowny i czysty. Do delektowania się z uszkami, do popijania pierogów lub krokietów. Jeśli lubicie barszcz na bazie z kiszonych buraków lub nigdy takiego nie jedliście dzisiaj jest idealny dzień by nastawić buraki. Zaczynamy!

Przepis na kiszone buraki do wigilijnego barszczu czerwonego:

Kiszone buraki są idealną bazą nie tylko do wigilijnego barszczu, ale także do surówki i soku burakowego

Składniki:
- 1 kilogram czerwonych buraków
- 3 ząbki czosnku
- liść laurowy
- 2 ziarenka pieprzu
- 3 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody
- 1 łyżka soli
- opcjonalnie: ziele angielskie, odrobinę świeżego imbiru, tymianek, można też dodać kromkę chleba razowego – tylko jeśli mamy pewność, że jest to prawdziwy chleb na zakwasie, bez ulepszaczy – inaczej zakwas może zrobić się mętny lub chleb może spleśnieć

Sposób wykonania:
1.    Buraki dokładnie umyć i osuszyć. Cieniutko obrać, jeśli będziemy je później jedli w barszczu albo surówce. Jeśli nie, można nie obierać jedynie odciąć twarde końcówki.

2.    Buraki pokroić na mniej więcej równe kawałki i włożyć do dużego słoika lub innego zamykanego naczynia szklanego lub z kamionki. Dodać czosnek (w łupinach, można go delikatnie zmiażdżyć, ale tak żeby pozostał w całości), liść laurowy i pieprz. Całość docisnąć, zalać wodą tak żeby wszystkie składniki były pod wodą. Poruszyć delikatnie słoikiem, tak żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Można jeszcze raz delikatnie docisnąć buraki.

3.    Słoik dokładnie zamknąć i zostawić w temperaturze pokojowej do momentu rozpoczęcia fermentacji (pojawi się piana). Zazwyczaj trwa to kilka dni.

4.    Słoik odstawić na kilka dni do chłodniejszego pomieszczenia – idealnie jeśli będzie tam 10 stopni – może to być nieogrzewana klatka schodowa, piwnica, garaż – temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni – zatrzyma się proces fermentacji.

5.    Po kilku dniach słoik otworzyć, zebrać pianę. Zakwas i kiszone buraki są gotowe do spożycia. Jeśli zostanie nam trochę zakwasu możemy go przelać do zamykanych buteleczek i przechowywać w temperaturze pokojowej.

6.    Wigilijny barszcz gotujemy na wywarze jarzynowym lub jarzynowo – grzybowym wykorzystując buraczki razem z zakwasem lub sam zakwas. Kiszone buraczki pasują także do wigilijnej sałatki śledziowej.

 http://www.urzadzamy.pl/salon/dekoracje-swiateczne/9-grudnia-nastawiamy-zakwas-do-wigilijnego-barszczu-czerwonego-z-kiszonych-burakow-zaczynamy,163_14204.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.