Choć mało znany, sok i miąższ z kaktusa może okazać się zbawiennym składnikiem naszej codziennej diety. Któż z nas wiedział, że wspaniale oczyszcza, regeneruje, a nawet odchudza? Przyjrzyjmy się tej meksykańskiej roślinie z bliska.

Kaktusy, poza swoim wyjątkowym wyglądem, są również doskonałym źródłem składników odżywczych. Kaktusy jadalne, ponieważ o nich tu mowa, cieszą nie tylko pomysłowymi kształtami, ale również walorami odżywczymi. Niektóre gatunki mają szerokie zastosowanie nie tylko w codziennej diecie, ale również w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób. Dlatego też, uprawa kaktusów może być niezwykle korzysta dla naszego zdrowia.

Jak je spożywać?

Częśc kaktusów można spożywać w postaci wyciśniętego z ich łodyg soku, lub, podobnie jak w przypadku popularnej opuncji figowej, spożywać jadalne owoce. Owoce innych gatunków kaktusów są często spożywane zarówno świeże, jak i kandyzowane. Tyczy się to nie tylko owoców, ale również ich pędów. Poza tym, wiele związków wchodzących w skład opuncji ma właściwości przeciwutleniające.
Jako ciekawostkę warto podać, iż dzięki swojej unikatowej zdolności magazynowania wody, na terenach pustynnych, stanowiły rezerwę wody dla tamtejszych mieszkańców, którym kilkaset lat temu nie jednokrotnie uratowały życie. Dodatkowo miazga kaktusowa masowo wykorzystywana była do sporządzania paszy dla zwierząt.

Dlaczego warto włączyć do diety kaktusy?

Składniki odżywcze zawarte w miąższu kaktusów mają zaskakujące właściwości lecznicze, oto kilka przykładów:
 • Zawierają składniki wspomagające leczenie i łagodzenie reumatyzmu.
 • Są stosowane w przypadku silnych, przewlekłych biegunek.
 • Wykonuje się z nich kojące okłady na poparzenia, zadrapana i drobne rany.
 • Niektóre gatunki dzięki swojej specyficznej sztywność i braku kolców stanowił świetny materiał usztywniający np. złamane kończyny.
 • Łagodzą skutki uboczne leczenia nowotworów za pomocą chemioterapii.
 • Łagodzi zapalenie stawów i łagodzi objawy cukrzycy.
 • Zwalczają wewnętrzne pasożyty.
 • Poprawiają krążenie, normują ciśnienie tętnicze oraz pracę serca.
 • Są świetnym rozwiązaniem przy kuracji oczyszczającej.
 • Znajdują szerokoie zastosowanie w produkcji kosmetycznej (np. aloes oraz opuncja) - jako dodatek łagodzący i tonizujący do kremów, balsamów, masek, toników oraz szamponów.
Wśród najbardziej zaskakujących zastosowań możemy zaliczyć:
 • Stosowanie kaktusów jako środek do wytwarzania czerwonego barwnika (opuncja).
 • W przypadku odpowiednio dużych i zdrewniałych gatunków - materiał na opał.
 • Niektóre mogą być stosowane jako oczyszczający szampon a nawet ekologiczny płyn do mycia naczyń.
 • Owoce i nasiona niektórych gatunków wykorzystuje się przy produkcji egzotycznych win oraz wódki (popularnej szczególnie w Meksyku Tequili).

  Sok z aloesu


Aloes, znany i ceniony od wieków, obecnie przeżywa renesans swojej popularności. Choć na co dzień wielu z nas towarzyszy jako składnik kosmetyków, ze względu na swoje dobroczynne działanie na skórę, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aloes może być wykorzystywany również do produkcji soków.
Gotowe soki z aloesu możemy oczywiście kupić w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością, lecz jeśli tylko dysponujemy własną, nawet minihodowlą aloesu oraz odrobiną chęci, możemy samodzielnie wykonać zdrowy, świeży i całkowicie naturalny sok z aloesu. Jak to zrobić?

Potrzebne składniki:
 • zdrowe liście aloesu (najlepiej dwu-trzyletnie, lecz nie więcej niż pięcioletnie/młode liście omijamy);
 • świeży sok z dowolnych cytrusów (cytryn, pomarańczy, grejpfrutów).
Przygotujmy również mikser oraz ciemną butelkę, do której przelejemy sok.

Sposób wykonania:

Ścinamy z liści brzegi z kolcami, a następnie łyżką wydrążamy miąższ. Żel umieszczamy w misce i dodajemy do niego sok z cytrusów.* Całość chwilę miksujemy mikserem (można też użyć sokowirówki) od uzyskania w miarę klarownej konsystencji. Tak przygotowany sok, przelewamy do ciemnej butelki oraz umieszczamy w lodówce. Sok aloesowo-cytrusowy domowej roboty nadaje się do spożycia przez około tydzień. Można pić go samodzielnie, odmierzając dwie łyżeczki i spożywając przed posiłkiem lub dodając do wody czy soku np. pomarańczowego.

*Proporcje dobieramy w zależności od tego, ile soku planujemy przygotować. Pamiętajmy jednak, że nie można go zbyt długo przechowywać.
Oczywiście to tylko jedna z metod samodzielnego przygotowania soku z aloesu. Istnieją również przepisy bez dodatku soku z cytrusów, które polecane są dla tych, którym nie przeszkadza naturalny smak aloesu.

Przypomnijmy, że sok z aloesu zawiera ponad 140 biologicznie czynnych składników: aminokwasów, enzymów, witamin i minerałów. Ze względu na bogactwo składników doborczynnie oddziałujących na organizm ludzki, przypisuje mu się właściwości wspomagające układ immunologiczny, lecznicze jeśli chodzi o problemu trawienne (niestrawność, zaparcia). Picie soku aloesowego wspomaga organizm w wydalaniu toksyn oraz obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi, tym samy działając przeciwmiażdżycowo.


Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.