Opuchnięte kostki, palce lub okolice pod oczami, zmęczenie i rozdrażnienie - to podstawowe objawy zatrzymywania wody w organizmie. Mogą być spowodowane przez złą dietę, zaburzenia hormonalne, niską aktywność fizyczną lub poważne choroby. Sprawdźmy, jak sobie radzić z obrzękami. 
 
Wiele kobiet skarży się na uczucie ciężkości i przybieranie na wadze przed okresem. Jest to spowodowane wahaniami hormonalnymi (podnosi się poziom estrogenów). Gdy jednak obrzęki w okolicach kostek, stóp, łydek, na twarzy lub wzdęcia dokuczają nam często, warto poznać przyczynę. Opuchlizna może powodować problemy z noszeniem pierścionków lub butów.
Dodatkowymi uciążliwościami, związanymi z zatrzymywaniem płynów, mogą być bóle głowy, senność, ociężałość. Dolegliwości te dokuczają często kobietom w ciąży lub przyjmującym środki antykoncepcyjne. Jeśli często odczuwamy dyskomfort związany z obrzękami, warto zweryfikować naszą dietę i styl życia lub przeprowadzić badania lekarskie. Oto najbardziej powszechne przyczyny nadmiaru płynów w organizmie.

Zła dieta - sól i cukier zatrzymują wodę w organizmie. Nie wystarczy kontrolować przyprawiania potraw solą. Składnik ten znajdziemy w wielu produktach, np. orzeszkach, chipsach, serach, wędlinach, a nawet w jogurtach. Dziennie nie powinno się spożywać więcej niż 5 gram soli. Warto więc czytać dokładnie etykiety i sprawdzać zawartość tego składnika. Jeśli nie chcemy puchnąć, musimy też ograniczyć spożywanie cukru.

Za mało wody - im mniej płynów pijemy, tym więcej organizm magazynuje, by zapobiec odwodnieniu.
W rezultacie na naszym ciele pojawiają się obrzęki. Do wody, którą pijemy, warto dodać plasterek cytryny, ponieważ ma właściwości oczyszczające. Pomoże nam pozbyć się nadmiaru soli. Dzienne spożycie płynów powinno wynosić około 2-2,5 litra.
 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.