Lekarze twierdzą, że opalanie bez umiaru postarza nas o 10 lat. Co jeszcze?

1. Wolne rodniki

Największe zagrożenie tkwi wewnątrz naszego organizmu:wolne rodniki. To cząsteczki tlenu, które zawzięcie atakują komórki i uszkadzają je. To dlatego nasza skóra traci elastyczność i szybciej się starzeje.

2. Podstępne UV

Wiemy już, że podczas opalania należy chronić skórę przed promieniowaniem UVB, które powoduje poparzenia słoneczne. Jednak o wiele większym zagrożeniem są promienie UVA, które docierają do nas o każdej porze roku, o każdej porze dnia, niezależnie od pogody. Nie są w stanie go zatrzymać ani szyby okienne, ani samochodowe. Niezauważalne dla nas promienie UVA niszczą skórę od środka, przyspieszając jej starzenie. Dlatego tak ważne jest by twój krem na dzień miał ochronny filtr, najlepiej SPF 15. 

3. Stres

Skutki długotrwałego napięcia odczuwa cały organizm, także skóra. Jej komórki starając się bronić przed stresem, szybko zużywają witaminy i mikroelementy, których dostarczamy jej z pożywieniem. Cera pozbawiona składników odżywczych, staje się zmęczona, wiotka.

4. Papierosy

Przy każdym zaciągnięciu się dymem następuje skurcz mięśni, który prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i mniejszego dopływu krwi do tkanki. To sprawia, że skóra jest niedotleniona, niedożywiona. Ponadto wolne rodniki, obecne w dymie tytoniowym uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, które są odpowiedzialne za jędrność skóry.

5. Niewłaściwa dieta

Jeśli podstawą jadłospisu są zupki instant, frytki, chipsy, pizza, słodycze, napoje gazowane, naszej skórze brakuje witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania (najpierw docierają one do organów wewnętrznych, a na końcu do skóry). 

6. Spaliny

Metale ciężkie, które znajdują się w miejskich spalinach przenikają do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Tam przyspieszają powstawanie wolnych rodników.

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.