Małgorzata Zaleska została we wtorek pierwszą kobietą u sterów warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Przez lata był to bastion męskości - spółka przez lata nie miała we władzach ani jednej kobiety (ani w zarządzie, ani w radzie nadzorczej). 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW powołało we wtorek Zaleską na prezesa warszawskiej giełdy. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy nikt nie spodziewał się niespodzianek: Zaleska była jedynym zgłoszonym kandydatem, a Skarb Państwa ma w spółce 51,76 proc. głosów. Jest to pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii GPW. Do tej pory rządzili tylko i wyłącznie panowie: Wiesław Rozłucki, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski i ostatnio Paweł Tamborski.

Zaleska powiedziała dziennikarzom, że na razie jest za wcześnie, by mówić o jej pierwszych decyzjach jako szefa GPW. - W tej chwili mówienie o kompleksowej strategii GPW jest przedwczesne. W stosownym czasie, po dokonaniu całej procedury wyboru, po decyzji KNF (która musi zgodzić się na powołanie prezesa GPW-PAP)) będzie na to czas i miejsce - wskazała.

- Zaufanie do rynku finansowego jest dobrem najwyższym, także zaufanie do rynku kapitałowego jest bardzo ważne. Zarówno jeśli inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni będą postrzegali rynek kapitałowy jako bezpieczny, jako taki, który może im przynosić korzyści w długim terminie, będzie to korzystne nie tylko z punktu widzenia tych inwestorów, ale także z punktu widzenia rozwoju całej gospodarki - mówiła Zaleska.

Po powołaniu Zaleskiej, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW, odwołało czterech członków rady nadzorczej giełdy, a następnie powołało pięciu nowych członków rady; są to: Jarosław Grzywiński, Łukasz Hardt, Adam Miłosz, Wojciech Nagel, Ewa Sibrecht-Ośka.

Zaleska - bardzo dobra kandydatka

- To bardzo dobra kandydatka. Z ogromnym doświadczeniem i co istotne, z odpowiednim wykształceniem - komentuje dla money.pl Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy w BCC. - Bardzo mnie cieszy, że w tym wypadku zdecydowały względy merytoryczne - mówi.


więcej tutaj:http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/malgorzata-zaleska-na-czele-gpw-to-pierwsza,114,0,1994866.html


Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.