Na ulicach miast 120 tysięcy wolontariuszy z puszkami kwestuje na rzecz pediatrii i opieki medycznej dla seniorów.

Lider WOŚP Jurek Owsiak podkreślił na konferencji prasowej około południa, że akcja przebiega bez kłopotów i że nie miały miejsca żadne sytuacje, które zakłóciłyby przebieg finału. "Nie spotkaliśmy się z żadnym urzędowym zakazem - powtarzam to i bardzo mocno o tym mówię - z żadnym. Nigdy nikt nam niczego tutaj nie sugerował i nie twierdził, że czegoś nie możemy robić" - zaznaczył. Owsiak podziękował też za "wszystkie sygnały od rodaków, od Polaków, które dodają takiej niesamowitej mocy".

W ramach organizowanego po raz 24. finału w miastach w całym kraju odbywają się imprezy. W Warszawie kilka tysięcy osób wzięło udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Jego organizatorzy za sprawą tej akcji chcą namówić producentów żywności do umieszczania na opakowaniach informacji istotnych m.in. dla diabetyków. Takie biegi organizowane były również w innych miastach. Biegacze, by wziąć w nich udział, musieli wykupić cegiełki. Dochody z ich sprzedaży zostały przeznaczone na zakup pomp insulinowych dla dwóch szpitali: Bródnowskiego w Warszawie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.
Warszawiacy do godz. 22 mogą także uczestniczyć w koncertach organizowanych na pl. Defilad. Wśród zespołów, których występy znalazły się w programie, są m.in. Afromental, Kensington, Clock Machine oraz Enej.

Atrakcją w Sopocie była strefa militarna na plaży. Największą popularnością cieszyła się przejażdżka czołgiem T55. W Sopocie po drugiej stronie molo odbył się też bieg, którego trasa miała kształt serca.

W Trójmieście zorganizowano także przejazd rowerowy z Gdańska do Gdyni; wzięło w nim udział pand 500 osób. W Gdańsku na Targu Węglowym stanęła scena muzyczna, w programie znalazły się występy m.in. Sound'n'Grace, Natalii Nykiel i Jamala.

W Poznaniu kwestowały psy rasy golden retriever oraz ich właściciele, a także masażyści, policjanci i ratownicy. Główne atrakcje związane z finałem WOŚP zorganizowano w okolicach Centrum Kultury Zamek. Na pl. Adama Mickiewicza przed południem ruszyło miasteczko służb mundurowych, gdzie można było m.in. założyć odzież wojskowego pirotechnika, przymierzyć policyjną czapkę, wsiąść do strażackiego wozu lub pogłaskać policyjnego konia.

W Białymstoku atrakcjami były przejazd szynobusem po nieuczęszczanej już trasie Białystok-Waliły oraz koncerty m.in. Czerwonych Gitar i rapera Ciry.

W Krakowie na Rynku Głównym zaplanowano koncert z udziałem m.in. Michała Jelonka, Piotra Wróbla, zespołów Akurat i Krzywa Alternatywa. Krakowski sztab WOŚP przygotował w ramach aukcji obraz Andrzeja Mleczki "Kraków" z dedykacją autora, koszulki Realu Madryt (z autografem Jamesa Rodrigueza) i FC Barcelona (z autografem Cesca Fabregasa), mundur galowy górnika, przelot motoparalotnią i balonem.

Z kolei Bydgoszcz przygotowała reprint Konstytucji 3 maja 1791 r. podarowany przez byłego marszałka Sejmu i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz przekazaną przez prezydenta miasta koszulkę reprezentacji Polski w koszykówce.

Podkarpackie wystawiło na licytacji konika huculskiego o imieniu Poker-O, laserowo grawerowany wałek do ciasta i porady specjalistów dotyczące zakładania firm.

Najwyżej licytowane do tej pory są: wspólny trening z piłkarzami polskiej reprezentacji (cena 50 tys. zł) i wyjazd na pokaz Anthonego Vaccarello od Anji Rubik (cena 22 tys. 100 zł). Licytowane są też przedmioty podarowane przez prezydentów Polski. Narty ofiarowane przez prezydenta Andrzeja Dudę kosztują 10 tys. 124 zł.

O godz. 20 w stolicy i wielu miejscowościach zaplanowano pokazy sztucznych ogni - tzw. światełko do nieba. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. 

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.