Kobiety, które jedzą tylko jeden pieczony ziemniak w tygodniu są o jedną piątą bardziej narażone na cukrzycę w czasie ciąży. Spożywanie warzywa w jakiejkolwiek formie przed zajściem w ciążę znacznie podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wnioski te sformułowano na podstawie badania, przeprowadzonego w ciągu dziesięciu lat z udziałem 15000 kobiet.

Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, iż gdy ziemniaki zostały zastąpione innymi warzywami takimi jak fasola, soczewica i groch, ryzyko zachorowań na cukrzycę spadła o około jedną dziesiątą. Według naukowców za ryzyko zachorowania na cukrzycę jest winna łatwo przyswajalna skrobia w ziemniakach.

Badania opublikowane w British Medical Journal wykazały, że kobiety , które jadły jedną porcję ziemniaków w tygodniu były o 20 procent bardziej narażone na cukrzycę w ciąży - znany jako cukrzycę ciążową. Te kobiety, które jadły od dwóch do czterech porcji w tygodniu miały o 27 procent zwiększone ryzyko zachorowania. Liczba ta wzrosła do 50 procent wśród tych, pań które jadły więcej niż pięć porcji w tygodniu.

W badaniu z udziałem ponad 21.000 ciąż, 854 zostały dotknięte tzw ciążową cukrzycą - która zwykle znika po porodzie, ale może prowadzić do przejścia w poważniejszą formę choroby - typu 2. Mimo, że ziemniaki są bogate w witaminy C, potasu, błonnika pokarmowego w przeciwieństwie do innych warzyw mogą mieć szkodliwy wpływ na metabolizm glukozy, ponieważ zawierają duże ilości skrobi szybko przyswajalnej.

www.fakt.pl

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.