Choć kobiecy mózg znacząco różni się od mózgu męskiego, można znaleźć kilka wspólnych mianowników. Jednym z nich jest aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie umysłu. Sprawdź, co dzieje się w Twoim mózgu, kiedy zaczynasz ćwiczyć!

Według badania przeprowadzonego przez CBOS, które dotyczyło aktywności Polaków, kobiety w porównaniu do mężczyzn ćwiczą znacznie częściej, ponieważ zależy im na ładnej sylwetce, poprawie formy i zdrowiu. Najczęściej wybieramy nordic walking, gimnastykę, taniec, a także bieganie, jazdę na rowerze, pływanie i fitness. Aż 67% kobiet wybiera zajęcia grupowe z instruktorem, co pokazuje, że płeć żeńska nie ma problemu z poproszeniem o pomoc w pokierowaniu ich treningiem. Sprawdźmy zatem, jak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg!

Popraw funkcjonowanie organizmu

Aż 51% kobiet deklaruje, że podejmuje aktywność fizyczną, aby odreagować stres i poprawić samopoczucie. Kobieca intuicja nie zawodzi, a badania pokazują, że sport korzystnie wpływa na psychikę i funkcjonowanie kobiecego mózgu. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe, a bodźce są szybciej rejestrowane i przesyłane do mózgu. Jeżeli chcesz usprawnić swoje myślenie i w nerwowych sytuacjach nie być spiętą – powinnaś zacząć uprawiać jakiś sport. Regularne ćwiczenia skutecznie pobudzą umysł do działania. Badania udowodniły, że ruch na świeżym powietrzu stymuluje umysł do większej aktywności i pomaga nam skoncentrować myśli. Dzięki temu Twoja nauka będzie łatwiejsza, nie będziesz miała problemów z zapamiętywaniem informacji, kojarzeniem faktów i wydajnością w pracy.

Po co kobietom sport?

Podczas wysiłku fizycznego organizm wydziela potężną dawkę endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Po wysiłku stajemy się rozluźnione, odprężone, uspokojone i wyciszone, a przy tym szczęśliwe. Ruch to także dotlenienie mózgu i całego organizmu, co korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i przemianę materii. Wydzielane endorfiny pomagają nam radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Poprawiają nastrój, wytrzymałość i odporność organizmu na ból. Warto wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, którą lubisz najbardziej. To sprawi, że treningi będą dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Warto eksperymentować z nowymi, nieznanymi dotąd zajęciami i korzystać z porad instruktorów. Trzeba jednak pamiętać, że przetrenowanie organizmu – nawet podczas ulubionych ćwiczeń, skończy się dyskomfortem następnego dnia. Optymalna dawka, to ćwiczenia trwające około 30 minut – najlepiej kilka razy w tygodniu.

Żeby sport wyszedł na zdrowie

Dla ogólnego zdrowia warto połączyć wysiłek fizyczny z dietą. Dzięki temu mózg będzie działał szybciej i sprawniej, a Ty dodatkowo zadbasz również o swoją sylwetkę. Zanim rozpoczniesz treningi, odpowiednio przygotuj do nich cały organizm i zapewnij mu siłę, witalność oraz dawkę energii. Co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie? Zadbaj o odpowiednią dietę, która dostarczy Ci niezbędnych mikro- i makroelementów – warzywa i owoce to podstawa. Sięgaj po produkty bogate w cynk, żelazo, potas, lecytynę, fosfor, witaminy z grupy B i kwasy omega-3. Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu i nie zawsze masz czas na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, zaopatrz się w suplementy diety. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nie tylko dostarczą do organizmu zbilansowaną dawkę witamin i minerałów, ale dodatkowo będą wspierały prawidłowe funkcjonowanie mózgu (MOMENTUM, 139 zł/60 kapsułek).

Ćwicz w domowym zaciszu

Warto zwrócić uwagę na to, że nie trzeba przeorganizowywać sobie całego dnia, żeby dojechać na wybrane zajęcia sportowe. Wystarczy ćwiczyć w zaciszu domowym, korzystając z gotowych planów treningowych skomponowanych dla kobiet (płyty DVD, Internet). Każda aktywność fizyczna jest tym, co kobiecy mózg uwielbia, więc z pewnością odwdzięczy się doskonałą formą i idealnym samopoczuciem – nawet w zimową pogodę.

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.