Biorąc urlop między 28 a 31 grudnia, możemy mieć nawet 10 dni wolnego, a wypisując wniosek na 4 i 5 stycznia, zyskujemy wolne do 6 stycznia, czyli kolejne trzy dni. Wyjazdom sprzyja też ogromny wybór wczasów w cenach od 1,5 do 2 tys. zł.

Wyjeżdżają głównie pary, tuż po Wigilii

- Brakuje tylko nastroju do odpoczynku. W ostatnich czterech tygodniach Polacy jakby wstrzymali oddech, a biura opustoszały - mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. - Podejmowanie decyzji o wyjeździe wymaga poczucia bezpieczeństwa. Nie zapewnia nam tego burzliwa sytuacja polityczna w kraju, prognozy ekonomistów obawiających się o los złotówki i przewidujących jej znaczne spadki, a także regularne doniesienia o atakach terrorystycznych na świecie - wylicza Piątek, mówiąc, że liczba rezerwacji spada od czterech tygodni. Na początku o 13 proc., a w ostatnim tygodniu już o 37 proc. Zwykle przerwa świąteczno-noworoczna była po sezonie wakacyjnym drugim najgorętszym okresem w biurach podróży.
- Rzeczywiście w porównaniu z ubiegłym rokiem mniej osób zdecyduje się na zagraniczny wyjazd świąteczny - przyznaje Klaudyna Mortka z serwisu Wakacje.pl, dodając, że wśród wyjeżdżających aż 56 proc. to pary w wieku od 35 do 45 lat. Kolejna grupa wiekowa najczęściej decydująca się na wyjazd to osoby powyżej 55. roku życia. - Zdecydowanie więcej naszych klientów wyjeżdża tuż po Wigilii, choć zauważalne jest, że coraz więcej z nich łączy święta z sylwestrem. W tym roku wielu z nich połączy Nowy Rok ze świętem Trzech Króli - mówi Magdalena Plutecka-Dydon z biura podróży Neckermann.

Pod palmami albo na nartach

Na tych, którzy chcieliby ominąć gorączkę świątecznych przygotowań, czeka naprawdę duży wybór kierunków i spadające z dnia na dzień ceny. Na liście ciepłych kierunków są m.in. Wyspy Kanaryjskie, Maroko, Cypr, Malta oraz droższe egzotyczne, takie jak Meksyk, Kuba czy Dominikana. Amatorzy sportów zimowych zwykle kupują wczasy we Włoszech lub w Austrii.

Ile kosztuje wyjazd w terminie świąteczno-noworocznym? Np. siedem dni za osobę na Teneryfie, z pobytem w trzygwiazdkowym hotelu, z dwoma posiłkami - to koszt od 2289 zł, a 8-dniowy połączony z sylwestrem w czterogwiazdkowym hotelu - to koszt od 2899 zł - szacuje Neckermann. Z kolei wyjazd narciarski z tym biurem na święta do Austrii, do Innsbrucka, z pobytem w trzygwiazdkowym hotelu, z dwoma posiłkami będzie kosztować nas od 1100 zł od osoby - za tydzień, natomiast sylwester we Włoszech, w Dolomitach, w hotelu 3-gwiazdkowym, z dwoma posiłkami - od 1651 zł za 7 dni.

Uśredniając: - Osoby wyjeżdżające w okresie świątecznym płacą średnio ok. 1667 zł za wyjazd do Austrii, 2465 zł - za pobyt we Włoszech, do Egiptu - 2898 zł, a do Hiszpanii średnio 3486 zł - mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl

Najdroższa jest egzotyka. Przykładowo w ofercie Rainbow 9-dniowe Safari w Kenii z wypoczynkiem to wydatek ok. 4100 zł, a 16-dniowe zwiedzanie Tajlandii zaczyna się od 4799 zł (bez przesiadek i międzylądowań).

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.