Ich zastosowanie ułatwi ci zrzucenie kilogramów w mgnieniu oka. A co najważniejsze – nie będzie to wcale takie trudne!
Skuteczne odchudzanie to nie tylko sumienny trening fizyczny i skrupulatne trzymanie się diety. To także znajomość sztuczek, które ułatwią to zadanie. Oto niektóre z nich!

1. Mądrze dobierz zastawę

Naukowcy dowiedli, że jeśli nakładamy jedzenie na mały talerz, to zjadamy mniej niż z dużego. Dlatego lepiej jeść z talerzyka deserowego. Znaczenie ma również kolor – na talerze mocno kontrastujące z jedzeniem nakładamy 20% mniej posiłku niż na talerze o mniejszym kontraście. Więcej zjadamy również przy użyciu łyżki, a mniej jedząc widelcem.  

2. Jedz śniadanie

Powinnaś je zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Ideałem jest solidny posiłek pokrywający 25–30% całodniowego zapotrzebowania kalorycznego. Godne polecenia jest np. musli z płatków zbożowych, kanapki z razowego chleba z chudą wędliną, pomidorem i papryką. Niektórzy dietetycy uważają, że jeśli komuś odpowiada z rana danie obiadowe, to również może je zjeść.

3. Myj zęby po posiłku

Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych dokładek. Smak pasty hamuje apetyt. Poza tym po umyciu zębów jedzenie już tak nie smakuje...  Podobnie działa guma do żucia. Jej żucie stymuluje nerwy w szczęce, które przekazują do naszego mózgu sygnał o poczuciu sytości. Dlatego jeśli nie możesz wyszczotkować zębów, oszukaj głód żuciem bezcukrowej gumy.

4. Zrelaksuj się przed jedzeniem

Jeśli zdarza ci się zajadać stres, prawdopodobnie jest to główny powód twoich problemów z nadwagą. Specjaliści nazywają to jedzeniem kompulsywnym. Przestań traktować jedzenie jako nagrodę i rekompensatę. Ono nie zaspokoi twoich potrzeb psychicznych.
Gdy stres dopada cię w domu, wyjdź na półgodzinny spacer lub np. na basen. Nic tak nie poprawia nastroju jak ruch. Bardzo pomocne są także ćwiczenia oddechowe. Usiądź wygodnie, rozluźnij mięśnie, zamknij oczy i oddychaj nosem przez 5 minut.

5. Posłuchaj muzyki

Wszystko jedno jakiej – byleby to było to, co lubisz. Taka przyjemność działa jak zjedzenie dobrego posiłku. W mózgu wydziela się wówczas dopamina i uzyskujemy uczucie pewnego rodzaju zaspokojenia, co zmniejsza apetyt.

6. Doceń małe zwycięstwa

Pamiętaj! Każdy zgubiony kilogram to twój ogromny sukces! Jeśli więc zauważysz, że waga spada, ciesz się. Pomyśl o sobie dobrze – doceń swoje samozaparcie i dyscyplinę. Nie skazuj się na długie oczekiwanie na końcowy efekt.

7. Dokładnie przeżuwaj

Dzięki temu jedzenie łatwiej będzie się trawić i szybciej poczujesz się syta. Specjaliści policzyli, ile razy powinnaś przeżuć każdy kęs, by przyspieszyć odchudzanie. Ich zdaniem 30 razy wystarczy... W praktyce może być to uciążliwe, ale kto powiedział, że odchudzanie nie wymaga poświęceń?

8. Wysypiaj się

Tylko pozornie nadwaga i długość snu nie mają ze sobą nic wspólnego. Jeśli za krótko odpoczywasz, organizm produkuje dużo greliny – to hormon powodujący wzmożony apetyt. A zatem ile spać? Każdy ma nieco inne potrzeby, ale większość z nas potrzebuje 7–8 godzin snu.

9. Sięgnij po eliksiry

Choć nie są magiczne, potrafią zdziałać cuda. Chudnięcie przyspieszają: grejpfrut, ananas, ostra papryka. Korzystnie działają również produkty bogate w białko a ubogie w tłuszcz, a więc chude mięsa i ryby. Dobry efekt przynosi również wzbogacenie diety w wapń (najwięcej jest go w nabiale) i chrom (jajka, wątroba).

10. Podkręć metabolizm

Maleje on, niestety, wraz z wiekiem. Dlatego po czterdziestce tendencja do odkładania się tłuszczu wzrasta.  Nie znaczy to, że wszystkie osoby młode mają metabolizm bez zarzutu. Najłatwiej  poprawić go zwiększając porcję ruchu. Minimum to codzienny 30-minutowy, energiczny spacer.


Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.