Jeśli twój cellulit widać z daleka, prawdopodobnie osiągnął już zaawansowany stopień. A może dopiero wyczuwasz grudki pod skórą? Określ swój stopień cellulitu w prosty i szybki sposób. Podpowiadamy, jak zrobić to w domu i które zmiany wprowadzić w zależności od rozmiaru pomarańczowej skórki.

Czym jest cellulit, jak powstaje?

Cellulit najczęściej pojawia się na piersiach, brzuchu i udach. W miejscach, w których występuje, struktura skóry jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, dlatego też cellulit zyskał miano „pomarańczowej skórki”. Jego rozmiar oraz wygląd zależą od stopnia zaawansowania. Im wyższy stopień cellulitu, tym gorzej dla jego posiadaczki, ponieważ trudniej z nim walczyć w zaawansowanym stadium.
Kiedy jest już wyraźnie widoczny i towarzyszy mu >nadwaga, niestety należy zaliczyć go do chorób. Dzieje się tak, ponieważ cellulit jest bezpośrednio powiązany z tłuszczem, a objawy rosną wraz z jego ilością w organizmie. Tworzy się u większości kobiet, z przewagą u pań otyłych lub takich, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych partiach ciała.
Grudki widoczne pod skórą to powiększone adypocyty - komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się blisko nich. Przez to krążenie jest gorsze, gorzej działa przemiana materii w komórkach, słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze - znacznie wolniej usuwane są z nich toksyny, czyli uboczne produkty tego procesu. W konsekwencji nieusunięte toksyczne resztki i woda zalegają w tkankach.
Z medycznego punktu widzenia cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, gdzie grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii. Następnie w danym miejscu pojawia się obrzęk prowadzący do powikłań z ukrwieniem. Organizm stara się zachować tłuszcz „na później” (w przypadku kobiet na okres ciąży), dlatego tak trudno walczyć z tą przypadłością.

Przyczyny powstawania cellulitu

 • brak ruchu i siedzący tryb życia,
 • nadmiar cukru i soli w diecie,
 • przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
 • problemy z krążeniem,
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
 • nałogowe >palenie papierosów,
 • wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach).

Jak określić stopień cellulitu?

 1. Pierwszy stopień cellulitu nie jest bardzo widoczny. Żeby go określić, ściśnij dwoma palcami płat skóry na brzuchu lub na górnej części ud. Jeśli skóra robi się lekko grudkowa, jest to pierwszy stopień.
 2. Drugi stopień cellulitu sprawdza się tak samo jak pierwszy, jednak skóra po ściśnięciu wygląda jak pomarańczowa skórka, a przy dotyku tego miejsca możesz odczuwać lekki ból.
 3. Trzeci stopień cellulitu jest już widoczny bez ściskania, a grudki mają większą objętość. Na całej powierzchni występowania skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana (nie mylić z pomarszczoną).
 4. Czwarty stopień cellulitu to moment, kiedy skóra wręcz trzęsie się z nadmiaru pofałdowań. Grudki podczas dotykania bardzo bolą, są łatwo wyczuwalne już przy delikatnym dotyku dłonią.

Jak walczyć z cellulitem?

Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz wprowadzać w życie małe zmiany, tym szybciej pozbędziesz się cellulitu. Skuteczne będą wszelkie sposoby na oczyszczenie organizmu z zatrzymywanej wody, pobudzenie ukrwienia i zastąpienie tkanki tłuszczowej mięśniami. Początkowe stadium nie wymaga stosowania drastycznych metod walki z pomarańczową skórą. Zacznij chodzić na spacery i uprawiaj sport, który cię zmęczy. Odpowiednie będą jogging, spinning, interwały, trening na orbitreku, skakanka i ćwiczenia na brzuch oraz dolne partie ciała. Ogranicz spożywaną sól i sód, które powodują zatrzymywanie wody, a w efekcie obrzęki. Możesz tutaj wspomóc się preparatami aptecznymi, które pomagają usunąć wodę z organizmu lub działają detoksykująco.
Z kolei ukrwienie samodzielnie poprawisz ukrwienie w tylko w niewielkim stopniu, jednak warto to zrobić. Codziennie wykonuj mocny prysznic naprzemienny „cepła-zimna”, a miejsca z cellulitem szoruj szorstką gąbką lub myjką z wypustkami (do kupienia za niewielkie pieniądze w drogeriach). Jeśli jesteś osobą wytrwałą, skorzystaj z pomocy kosmetyków. Pomocne będą tu żele i olejki antycellulitowe stosowane codziennie przynajmniej przez trzy miesiące.
Jak dzielić cellulit?
 • Cellulit wodny - pojawia się najwcześniej. Jeśli ściśniesz fałdy skóry palcami, pojawia się nierówna powierzchnia, widać nieznaczne opuchlizny. Na tym etapie pomoże właściwa gimnastyka.
 • Cellulit tłuszczowy - skóra pokryta jest zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i drobnymi guzkami. Komórki tłuszczowe są powiększone. Trzeba poświęcić znacznie więcej wysiłku, by go zwalczyć. Sposoby na cellulit tłuszczowy to ruch i intensywnie działające kosmetyki.
 • Skóra materacowa – liczne guzki i zagłębienia są bardzo dobrze widoczne. Niedokrwiony, pobrużdżony obszar jest coraz większy. Skóra może mieć w tych miejscach obniżoną temperaturę. Te zmiany są nieodwracalne, można je tylko zahamować. Gdy do nich doprowadzimy, nie pomoże nam już nawet lekarz medycyny estetycznej.

Zabiegi i masaże antycellulitowe

Zacznij od masażu, który możesz wykonać sama lub razem z koleżanką. Oczyść i wysusz partię ciała, na której występuję cellulit. Palcami ugniataj i rolluj skórę, kierując się zawsze do góry. Powinno to przypominać odgarnianie śniegu łopatką, gdzie śniegiem jest cellulit, a twoje dłonie pełnią funkcję łopatki. Taki sposób działa jedynie na pierwszy stopień cellulitu, więc jeśli zauważyłaś, że u ciebie pomarańczowa skórka przeżywa już wyższe stadium, wybierz się na manualny lub mechaniczny drenaż limfatyczny. Inne zabiegi gabientowe na cellulit: masaż bańką chińskąendermologia, karboksyterapia i fala uderzeniowa.

Natura też walczy z cellulitem

Te produkty możesz przyjmować w dowolnej postaci: jeść, pić, robić z nich okłady lub szukać w kosmetykach. Zawarte w nich składniki działają m.in. na pobudzenie ukrwienia, usprawnienie przemiany materii oraz budowę kolagenu:
 • zielona herbata,
 • brokuły,
 • buraki,
 • kurkuma,
 • czarna rzepa,
 • mniszek lekarski,
 • koper włoski,
 • pokrzywa.
 http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/odchudzanie/cellulit-sk%C4%85d-si%C4%99-bierze-jak-okre%C5%9Bli%C4%87-stopnie-cellulitu/ar-BBp2L8L?li=AA51Z1&ocid=SK2MDHP

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.