Weź do ręki kalendarz na rok 2016 i od razu zapisz w nim, co w ciągu najbliższych miesięcy zrobisz dla twojego zdrowia. Nie masz pomysłu? Poniżej znajdziesz ściągawkę.

O tym koniecznie pamiętaj w tym roku:

 • W tym roku postaw przede wszystkim na profilaktykę. Zanotuj, że z okazji urodzin wykonasz mammografię, cytologię lub USG piersi. To prezent nie tylko dla ciebie, ale i twojej rodziny!
 • Pamiętaj też samobadaniu piersi co miesiąc (rób to w tym samym dniu cyklu, najlepiej w kilka dni po miesiączce). Tutaj znajdziesz dokładny instruktaż, jak zrobić badanie piersi w domu.
 • Na początku roku znajdź też czas na wizytę profilaktyczną u lekarza. Doktor da ci skierowania na badania dostosowane do twojego wieku i kondycji. Wykonaj je i wróć z wynikami na kontrolę! Jeśli lekarz zaleci ci jakieś zabiegi, wybierz na nie dobrą porę roku, aby zminimalizować ryzyko powikłań – więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
Pobierz listę badań profilaktycznych dla kobiet w wieku 25+, 35+ i 50+ do zrobienia w tym roku!
Ponadto przygotowaliśmy dla ciebie informacje o tym, kiedy będziesz mogła wykonać niektóre badania za darmo oraz o jakich kwestiach zdrowotnych powinnaś pamiętać w tym roku. Jeśli weźmiesz sobie do serca te rady i dodatkowo postanowisz zdrowiej się odżywiać, więcej ruszać i wysypiać się, możesz mieć pewność, że rok 2016 zaliczysz do udanych!

Twój plan zdrowia na 2016 rok:

Wiosna

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że mamy większą chęć na aktywność. Wykorzystaj to i zacznij regularnie ćwiczyć! A może postanowisz zrzucić brzuszek? Sprawdź, o czym jeszcze warto teraz pomyśleć.
 • Od jakiegoś czasu masz podejrzany kaszel? 24 marca przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. W wielu ośrodkach można wtedy wykonać bezpłatne prześwietlenie dróg oddechowych.
 • Wczesną wiosną najlepiej poddać się zabiegowi usuwania podejrzanych znamion oraz rozszerzonych naczynek krwionośnych (tzw. pajączków). W tym czasie panują bowiem najlepsze warunki atmosferyczne (nie jest ani za gorąco, ani za zimno) sprzyjające szybkiemu powrotowi do zdrowia.
 • Jeśli nie masz w planach zabiegów, ale twoja skóra usiana jest pieprzykami, powinnaś się zbadać. Możesz to zrobić w pierwszy poniedziałek maja. Tego dnia bowiem obchodzony jest Melanoma Day, czyli dzień zapobiegania czerniakowi. W tym terminie organizowane są bezpłatne badania skóry. Informacje, kiedy i gdzie będą one przeprowadzane, znajdziesz w lokalnej prasie i internecie.

Lato

To czas wypoczynku. Warto go tak zaplanować, by nie tylko poprawił nasze samopoczucie, ale przyniósł wymierne skutki zdrowotne!
 • W czerwcu pomyśl o szczepieniach. Są one niezbędne, nie tylko wówczas, gdy wybierasz się w tropiki. Jeśli twoje dzieci jadą na obóz lub kolonie, warto je zaszczepić przeciw WZW typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa) oraz meningokokom.
 • Wybierz takie miejsce na wypoczynek, abyś przy okazji poprawiła stan swojego zdrowia. Np. pobyt nad morzem polecany jest osobom, zestresowanym, a także tym, które często cierpią na schorzenia układu oddechowego, łatwo się przeziębiają. Z kolei wakacje w górach dobrze zrobią m.in. chorym na astmę i atopowe zapalenie skóry.
 • 27 czerwca to Światowy Dzień Spirometrii. Dzięki temu badaniu masz okazję sprawdzić, jak pracuje twój układ oddechowy.
 • Wakacje to także pora, gdy zdarza nam się... zaszaleć. Przytrafia ci się przygodny seks? Dbaj o ochronę przed chorobami, np. AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Wymagaj, by partner używał prezerwatywy.
 • I jeszcze jedna rada –pamiętaj o skórze! Chroń ja przed promieniami słonecznymi, stosując kremy z filtrem.   

Jesień

Powakacyjne miesiące kojarzą nam się tylko z infekcjami. Czas to zmienić, bo to również czas profilaktyki.
 • Zapobiegaj przeziębieniu i grypie. Od września zacznij wzmacniać odporność. Codziennie pij tran, spaceruj, aby dostarczyć organizmowi witaminy D. Jedz dużo owoców i warzyw. Najpóźniej w listopadzie zaszczep się przeciw grypie.
 • We wrześniu przypada Światowy Dzień Serca. Skorzystaj w tym dniu z bezpłatnych badań (EKG, ciśnienia, poziomu cholesterolu i cukru we krwi).
 • Październik tradycyjnie jest obchodzony jako miesiąc profilaktyki raka piersi. W tym czasie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych oraz USG.
 • W pierwszych dniach października możesz po obniżonej cenie zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu A i B.

Zima

W mroźne dni pamiętaj o ciepłym ubraniu i dobrych butach na niskim obcasie oraz nieśliskiej podeszwie! Nawet na prostej drodze łatwo o upadek, gdy jest oblodzona! Co jeszcze jest ważnego zimą?
 • Jeśli ty albo twoje dziecko cierpicie na alergię, zwłaszcza na pyłki (wziewną), zima to najlepszy czas, by zacząć zabiegi odczulania. Polegają one na podawaniu (doustnie lub w zastrzykach) niewielkich, a następnie rosnących dawek substancji, które powodują uczulenie.
 • Zimą powinnaś zacząć cykl szczepień przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzięki temu zapewnisz sobie pełną ochronę przed wiosną, kiedy kleszcze zaczynają żerować. Należy przyjąć trzy dawki szczepionki (odstępy między dawkami określa producent preparatu).
 • 1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Tego dnia możesz bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew na obecność wirusa HIV.
http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/plan-zdrowia-na-2016-na-ka%C5%BCd%C4%85-por%C4%99-roku/ar-BBoLaqx?li=AA51Z1&ocid=SK2MDHP

Publikowanie komentarza

Obsługiwane przez usługę Blogger.