Na zachodzie jest wielka moda na wschód! Kobiety rozpływają się w zachwytach nad kosmetykami ajurwedyjskimi, które przywędrowały już też do Polski.

Ajurweda to system liczący sobie ponad 5 lat i podporządkowujący cały świat istnieniu 3 energii: Vaty, Pitty i Kaphy. Odpowiadają one konstelacjom powietrza i przestrzeni, wody i ziemi oraz ognia i wody. Każdy z nas, wedle ajurwedy, jest zdominowany jednym z typów tej energii i od tego zależy nie tylko nasza fizyczna konstytucja, ale też cała psychika i zdrowie. Naturalnie, dla każdego typu poleca się odpowiednio dobraną dietę, system ćwiczeń oraz masaże i rytuały. W wielkim skrócie…

  Trzy typy Ajurweda:
 
 Vata: osoby o drobnych kościach, szczupłej budowie, nie przybierające na wadze. Sucha skóra, widoczne żyły, suche włosy, zimne ręce i nogi. Apetyt zmienny, wymaga częstych posiłków, aktywny fizycznie. Gdy w równowadze kreatywny i entuzjastyczny, gdy w stresie pełen strachu i niepokoju. Lekki sen, tendencje do zaparć, dobra pamięć krótkoterminowa.

Pitta: średniej budowy, często atletycznej; tłusta skóra, czasem wrażliwa i z tendencją do podrażnień, delikatne, przetłuszczające się włosy. Lubi aktywność fizyczną i często jest głodny; śpi dobrze, potrafi się skupić i ma skłonności do agresji, wysokiego ciśnienia i nadwrażliwości.

Kapha: duże kości, solidna postawa, często nadwaga. Cienka skóra ze skłonnością do trądziku; grube włosy, pełne usta. Mniej aktywny, często ospały, ale bardzo wytrzymały; ze spokojnym umysłem i skłonnością do unikania stresu. Uczy się powoli, ale długo pamięta; ma skłonności do obrzęków i zmęczenia.

Zalecenia Ajurwedy

 Typ Vata powinien unikać zimna oraz podróży, zwłaszcza lotniczych. Idealne jedzenie ma być ciepłe i wilgotne, najlepiej dużo słodkich owoców, nabiału, ryżu i orzechów - ograniczyć pokarmy mrożone, surowe i suche. Dla zdrowia ważne jest zachowanie regularnej rutyny snu i posiłków oraz umiarkowana aktywność fizyczna: joga, spacery, pływanie.

Typ Pitta powinien unikać nadmiernego ciepła, pary i wilgotności. Szkodliwe dla niego jest jedzenie zbyt tłuste i smażone, jak również kofeina, alkohol, ostre przyprawy i czerwone mięso - pomagają równowadze za to surowe warzywa i owoce oraz produkt pełnoziarniste. Z aktywności fizycznej - dużo ruchu na świeżym powietrzu, bardzo intensywnego. Wyrażanie emocji również pomaga!

Typ Kapha powinien ograniczać ilości spożywanego jedzenia unikając słodyczy i tłuszczu oraz nadmiaru węglowodanów. Świeże warzywa to świetny czynnik balansujący. Ze sportów dobre są dyscypliny wymagające wytrzymałości i współzawodnictwa.

Uroda wedle Ajurwedy

Tradycyjny rytuał pielęgnacji urody zależy oczywiście od typu dominującej energii - dla każdego przygotowuje się specjalne mieszanki ziół i olejków. Niektóre zalecenia są jednak uniwersalne:
  • Mleko kokosowe używane do przemywania twarzy - zmiękcza, odmładza, rozjaśnia i dodaje blasku.
  • Do nawilżania cery używa się mieszanki soku z pomarańczy oraz jogurtu w formie maseczki.
  • Olej rycynowy używa się do prewencji przeciwzmarszczkowej. Odmładza również świetnie pasta z kurkumy oraz proszku z drzewa sandałowego wymieszana z mlekiem.
  • Miód i śmietanka odżywiają cerę.
  • Używanie ziół i przypraw wspomaga detoksykację cery: kurkuma, koper włoski, czarny pieprz oraz kmin oczyszczają krew i tkankę tłuszczową z toksyn.
  • Codzienny masaż olejkami pobudza, relaksuje i chroni przed starzeniem - szczególnie poleca się ciepły olej sezamowy, olej migdałowy oraz kokosowy.
  • Zdrowie włosów zapewnia się gorącymi, olejowymi masażami czaszki oraz rutyną mycia dostosowaną do odpowiedniego typu energii.
Zobacz też jak dbać o cerę w zależności o typu energetycznego...

Piękno Vaty, Pitty i Kaphy…

Vata wymaga przede wszystkim nawilżania, aby zapobiec pojawianiu się zmarszczek i podrażnień. Kosmetyki powinny być jak najbardziej naturalne; demakijaż jest szczególnie istotny. Dla urody zaleca się picie dużej ilości wody oraz spożywanie słodkich, soczystych owoców. Masaż olejkami relaksującymi odżywia skórę.

Pitta potrzebuje przede wszystkim złagodzenia stanów zapalnych - należy wystrzegać się gorąca oraz słońca. Naturalne zioła pomogą złagodzić nadwrażliwość skóry, zaś olejki do twarzy należy stosować oszczędnie. Mycie chłodną wodą zmniejsza pory, zaś pokarmy gorzkie i kwaśne ułatwiają zachować równowagę. Aromaty do masażu powinny być chłodne, uspokajające.

Kapha musi skupić się przede wszystkim na czyszczeniu - wedle ajurwedy najpierw należy pozbyć się nieczystości za pomocą ciepłego mleka a potem zastosować peeling. Na co dzień poleca się toniki i lekkie kremy nawilżające na bazie ziół. Lekkie jedzenie przynosi ulgę dolegliwościom skórnym. Olejki do masażu wzbogacać należy esencjami stymulującymi.


Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.