"Dieta" to nie tylko sposób na utratę kilogramów. W przypadku niektórych chorób może być głównym "lekiem" lub bardzo istotnym elementem leczenia. Poza nasuwającymi się od razu schorzeniami typu cukrzyca czy celiakia, dotyczy to także problemów zdrowotnych pozornie w ogóle niezwiązanych z żywieniem. 

Dieta, a choroby układu pokarmowego

Najczęściej występującymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego są zaparcia oraz biegunki. Większość osób podczas swojego życia spotkało się z nimi choć raz.

Zaparcie

W przypadku zaparć szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zawartość błonnika pokarmowego w diecie. Zaleca się co najmniej 25g włókna pokarmowego w codziennym jadłospisie osoby zdrowej, natomiast osoby cierpiące z powodu zaparć powinny spożywać go w większych ilościach. Wskazane jest również zwiększenie spożycia produktów mlecznych fermentowanych oraz ograniczenie posiłków tłustych i słodyczy.

Istotne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów oraz ograniczenie występowania w jadłospisie produktów zwanych zapierającymi (produkty wolno trawione, jak groch, fasola, grzyby, orzechy czy szparagi).

Takie postępowanie dietetyczne, połączone ze spożywaniem minimum 3 posiłków w ciągu dnia w odstępach czasu wynoszących od 3 do 4 godzin, pozwala zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę stosowania farmakoterapii. Poprawa jakości diety daje możliwość unormowania cyklów wypróżnień w przyszłości.


Biegunki


Biegunki najczęściej są wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, mogą być jednak również związane z wystąpieniem innych chorób między innymi nietolerancji pokarmowych, choroby trzewnej czy stanów zapalnych jelit.

Najważniejszym elementem leczenia jest odpowiednie nawadnianie. WHO i UNICEF zalecają, by stosować płyny o obniżonej osmolarności ( o ograniczonej "zawiesistości", małej ilości obciążających organizm dodatków do czystej wody), które pozwolą uzupełnić niedobory płynów oraz zmniejszyć ich ilość w wydalanym stolcu. Do nawadniania powinny być stosowane płyny z zawartością elektrolitów oraz glukozy. W tym okresie nie należy stosować napojów gazowanych lub soków, gdyż mogą nasilać objawy choroby. Podobne skutki bywają efektem spożywania produktów o wysokiej zawartości cukru.

W ciągu dnia powinniśmy spożywać 4 - 5 lekkostrawnych posiłków. Wraz z ustępowaniem objawów dieta powinna stawać się coraz bardziej zbliżona do żywienia sprzed wystąpienia choroby. Należy ograniczać produkty z wysoką zawartością tłuszczu oraz techniki kulinarne wymagające dodatku tłuszczu (np. smażenie).

Inne problemy

W przypadku wszystkich chorób przewodu pokarmowego postępowanie dietetyczne powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby, stanu zdrowia, osobniczej tolerancji poszczególnych pokarmów i rodzaju choroby. Właściwie prowadzone odżywianie pozwala zachować lub poprawić stan odżywienia, złagodzić objawy oraz zmniejszyć negatywne odczucia związane z występowaniem choroby.

Leczenie dietetyczne, a choroby układu krążenia 

  Choroby układu krążenia to główny zabójca w naszym kraju. Zalicza się do nich między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic, niewydolność serca, chorobę wieńcową czy zawał mięśnia sercowego. Mają istotny wpływ na wydolność zarówno fizyczną, jak i psychiczną człowieka. Nie tylko profilaktyka jest oparta na racjonalnej diecie. Właściwe odżywianie ma również znaczący wpływ na przebieg choroby.

Walczymy z niewydolnością

Choroby przebiegające z niewydolnością krążenia (nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego itp.) są powodem do stosowania diety łatwostrawnej. Składnikiem, który powinniśmy ograniczać, jest tłuszcz. Powinien on pochodzić z tłuszczów roślinnych zawierających wielonienansycone kwasy tłuszczowe: olej słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany.

Zaleca się również, by tłuszcze zawierające kwasy jednonienasycone, jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek, były podawane na zimno czyli głównie do sałatek czy surówek. Z pozostałych produktów będących źródłami tłuszczu należy rezygnować. Powinno się również ograniczać ilość cukrów rafinowanych i słodyczy w jadłospisie.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią podaż płynów oraz ograniczenie dodatku soli. Należy także zwiększyć ilość witaminy C, którą znajdziemy między innymi w truskawkach czy papryce. Dieta powinna dostarczać również odpowiednich ilości witaminy B1, której niedobór może pogłębiać uszkodzenie mięśnia sercowego.

Dieta, a osteoporoza 

  Osteoporoza to najczęstsze schorzenie układu kostno-stawowego. Jest definiowana przez WHO jako metaboliczna choroba szkieletu, charakteryzująca się zaniżoną w stosunku do normalnej masą kości. Prowadzi do zwiększonego prawdopodobieństwa ich złamań.

Wapń to podstawa

Zalecenia, zarówno w profilaktyce jak i leczeniu, są bardzo podobne. Szczególną uwagę powinno się zwracać na pokrycie zapotrzebowania na wapń, które wynosi od 1000 do 1300 mg w ciągu doby. W codziennej diecie powinno pojawiać się mleko i produkty mleczne oraz warzywa i owoce.

Przeciwwskazania i zalecenia

Produktami, które powinny być eliminowane z diety są: kawa, sól kuchenna oraz alkohol. Istotnym elementem diety zarówno w profilaktyce jak i leczeniu osteoporozy są ryby. Ważne jest również pokrycie zapotrzebowania na witaminę D. Ze względu na ograniczone przebywanie na słońcu i korzystanie z kremów z filtrami, nasza synteza skórna nie jest wystarczająca. Aktualnie zaleca się spożycie witaminy D na poziomie 10 g u osób powyżej 50 roku życia oraz u osób powyżej 65 roku życia ilość ta powinna zostać zwiększona o 5 g. Ponadto warto zrezygnować z palenia oraz utrzymywać odpowiednią aktywność fizyczną.

 Dietoterapia a choroby oczu

 Dieta odgrywa istotą rolę w leczeniu wielu chorób oczu - zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej. W większości przypadków tych chorób nasza dieta powinna dostarczać odpowiednich ilości karotenoidów, witamin E i C, polifenoli (np. flawonoidów) oraz NNKT.

Źródła zdrowia oka

W diecie chorych powinny pojawiać się między innymi takie produkty, jak:

- marchew, pomidory, szpinak, dynia czy papryka czerwona, jako źródło beta-karotenu

- oleje, orzechy oraz nasiona, które są źródłem witaminy E,

- truskawki, papryka, brokuły, kapusty i cytrusy; znajdziemy w nich witaminę C,

-   cebula, kapusta włoska, fasola, brokuły, cykoria, seler, żurawina, będące źródłem flawonoidów,

-   tłuste ryby morskie, orzechy, olej rzepakowy, dostarczające niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ryba wpływa

Niezwykle istotne jest spożywanie każdego dnia odpowiedniej ilości różnorodnych warzyw i owoców. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w zaleceniach dla populacji polskiej zamieszczonych w "Żywienie i aktywność fizyczna w prewencji otyłości i innych chorób niezakaźnych" rekomendują spożycie warzyw i owoców w ilości wynoszącej powyżej 400 gram w ciągu doby. Ponadto kilka razy w tygodniu miejsce mięsa powinna zastąpić ryba.
 
 http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/56,101460,16091387,dieta-a-choroby-ukladu-pokarmowego,,2.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.