Wątroba jest jednym z kluczowych organów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. To laboratorium chemiczne człowieka spełnia nieustannie ponad 500 funkcji życiowych. 
Ze światowych statystyk medycznych wynika, że ponad 10 procent populacji cierpi na jakąś formę choroby wątroby jak niedoczynność, zwłóknienie, niewydolność, stłuszczenie, zapalenie, marskość czy nowotwory.

Choroby wątroby – naturalne substancje lecznicze i regeneracyjne

Wg danych, które opublikował European Journal of Medicinal Chemistry w wielu przypadkach jest możliwa częściowa lub nawet pełna regeneracja wątroby przy użyciu bezpiecznych naturalnych substancji roślinnych, zamiast chemicznych leków.

Kurkuma (Kurkumina)
Główny, aktywny składnik kurkumy regeneruje uszkodzenia wątroby wywołane przez alkohol,  czy inne czynniki takie jak zastój żółci, przedawkowanie żelaza. Ostatnio naukowcy z Izraela odkryli, że kurkuma posiada właściwości odwracające marskość wątroby
Tarczyca Bajkalska (Scutellaria radix)
Wyizolowany związek z korzenia tarczycy bajkalskiej o silnych właściwościach przeciwnowotworowych, wykazuje również działania przeciwdziałające zapaleniu wątroby typu B  oraz typu C , stłuszczeniom wątroby spowodowanych różnymi czynnikami  oraz rakowi wątroby

tarczyca bajkalska

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra)
Aktywny składnik korzenia lukrecji od dawna stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby, w medycynie chińskiej stosowany również do ochrony funkcji wątroby i zwalczania nowotworów.
Resweratrol
To fitochemiczne polifenole, których najbogatszym źródłem są jagody, winogrona, czarna porzeczka i czerwone wino, zyskały reputację jako jeden z najsilniejszych związków anty-aging występujących w przyrodzie. Jednak resweratrol również zapewnia ochronę wątrobie przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i cytokiny powodujące stany zapalne, podwyższa poziom glutationu i sprzyja wytwarzaniu przeciwutleniających enzymów.
Sylimaryna (Silybum marianum)
Ten związek zawarty w ostropeście od dawna znany ze swych właściwości chroniących przed toksycznymi uszkodzeniami i regenerujących wątrobę. Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, działa przeciw zwłóknieniom i hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Rabarbar
Związki antrachinonowe zawarte w korzeniu rabarbaru lekarskiego wykazują silne właściwości przeciwnowotworowe i skuteczność w leczeniu choroby wątroby: stłuszczenie, zwłóknienie, niewydolność, wirusowe zapalenie typu B
Gardenia  (Jasminoides Geniposide)
Związki zawarte w gardenii są szczególnie korzystne w leczeniu hiperlipidemii i stłuszczeniu wątroby, hamuje proces zwłóknienia oraz powoduje apoptozę  komórek wątrobiaka.

gardenia

Karczoch (Cynaryna)
Związki zawarte w karczochu chronią przed uszkodzeniami wątroby i stresem oksydacyjnym, ponadto działają: żółciotwórczo, żółciopędnie, rozkurczowo. Wyciąg z karczocha wraz z ostropestem, które uzupelniaja się wzajemnie  jest składnikiem ziołowych preparatów na wątrobę, .
Inne zioła stosowane w profilaktyce zdrowia wątroby to korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, dziurawiec,
Przy leczeniu i regenerowaniu wątroby, należy jednak pamiętać aby zachować odpowiednią dietę i nie obciążać jej dodatkowo żywnością przetworzoną, ciężkostrawnymi, smażonymi potrawami, alkoholem oraz unikać stresu.

 http://sekrety-zdrowia.org/choroby-watroby-naturalne-substancje-lecznicze-i-regeneracyjne/

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.