18:57

Panie mają zdolności, aby robić kariery w branżach technologicznych. Na przeszkodzie stoją brak zachęt i stereotypy.

Płeć piękna stanowi zaledwie 20-25 proc. pracowników polskich firm technologicznych. Udział pań w ciągu ostatnich lat się zwiększył, ale wciąż pozostaje na niskim poziomie — wynika z opublikowanego niedawno raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”. Co zrobić, aby więcej pań studiowało kierunki związane z nowymi technologiami i wybierało karierę w tych sektorach? Punktem wyjścia mają być rekomendacje przygotowane przez autorów powyższego badana, czyli Fundację Edukacyjną Perspektywy i firmę Siemens.

W sukurs inżynierkom

— Biznes powinien mocniej wesprzeć inżynierki w ich karierze. Według badań więcej kobiet studiuje kierunki inżynieryjne, niż ostatecznie realizuje ambicje zawodowe w tych sektorach. Dlatego firmy muszą bardziej dbać o odpowiednie standardy różnorodności przyjazne paniom — podkreśla dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i kierowniczka zespołu, który przygotował raport.

— Niezbędna jest też większa promocja informacji o możliwościach kariery dla kobiet w STEM [z ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics — nauka, technologia, inżynieria, matematyka — przyp. red.]. Biznes musi ściślej niż do tej pory współpracować z uczelniami. Nie wolno też zapominać o tak ważnych kwestiach jak rekrutacja z zachowaniem zasad równości czy wsparcie działań społecznych na rzecz kobiet w STEM — dodaje Dominika Bettman, prezeska ds. finansowych w Siemensie.

Firmy powinny podjąć zdecydowanie więcej działań, aby zwiększyć udział kobiet w nowych technologiach. Z raportu wynika, że ten odsetek na kierunkach inżynieryjnych polskich uczelni sięga 37 proc. Trzeba jednak zauważyć, że w przedsiębiorstwach z sektora STEM tylko co piąte stanowisko specjalistyczne jest obsadzone przez kobietę. Natomiast jeśli chodzi o funkcje zarządcze — panie sprawują zaledwie 5-15 proc. stanowisk.

Promować szanse

Co istotne, większość kobiet studiujących na kierunkach technologicznych jest zdecydowana realizować karierę w branży STEM. Ponad jedna trzecia pytanych deklaruje taki zamiar bez wahania, natomiast 46 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”.

Co jeszcze mogą zrobić firmy, aby zwiększyć udział kobiet-inżynierek? Ogromne znaczenie ma w tej kwestii współpraca biznesu z uczelniami. Ponad 40 proc. pytanych studentek bierze udział w praktykach lub odbywa staż. Większość kobiet samodzielnie szuka możliwości zdobycia doświadczenia — rzadziej korzystają z pośrednictwa uczelni.

Zdaniem ekspertów, trzeba szerzej informować kobiety o szansach pracy w STEM, choćby poprzez inicjatywy networkingowe firm i uczelni wykorzystujące potencjał pań już odnoszących sukcesy. Pokazanie dobrych praktyk przekonuje kolejne kobiety, że też mogą znaleźć swoją ścieżkę kariery w technologiach. Na liście rekomendacji jest też pielęgnowanie wizerunku STEM jako branży otwartej na kobiety i walka ze stereotypami.

http://pulsinnowacji.pb.pl/4428045,3420,kobieta-inzynier-pelzajaca-rewolucja

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.