Coraz więcej dzieci w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Rodzaj porodu ma wpływ na zdrowie dziecka. Warto to przemyśleć, zanim zaczniesz prosić lekarza o cesarskie cięcie.
Boisz się bólu podczas porodu naturalnego? Masz prawo do znieczulenia. Jeśli strach przed bólem i przed tym, że sobie nie poradzisz, to główne powody cesarskiego cięcia, zobacz, jak rodzaj porodu wpływa na dziecko. Opowiada dr n. med. Beata Pawlus, pediatra neonatolog.

Jakie znaczenie ma dla dziecka to, czy urodziło się drogami natury czy przez cesarskie cięcie?

Jest na ten temat wiele różnych opinii. Ze strony neonatologa mogę powiedzieć, że cesarskie cięcie jest błogosławieństwem, gdy poród zagraża zdrowiu dziecka lub mamy. Jednak obecnie bardzo często w wielu sytuacjach wykonuje się cesarskie cięcie z powodu niewyjaśnionych lęków mamy. Albo trendów modowych, bo kobiecie wydaje się, że taki poród jest bezpieczniejszy.

Dlaczego rodzaj porodu jest tak ważny dla dziecka?

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, jeśli cięcie cesarskie jest wykonywane planowo, dlatego że położnik umówił się z mamą na konkretny dzień, a nie rozpoczęła się jeszcze czynność skurczowa macicy. Noworodek "nie wie", że ma się urodzić. Spokojnie śpi i nagle ktoś go siłą "wyciąga na świat". Jest wtedy bardziej zagrożony np. zachłyśnięciem się wodami płodowymi, bo jest nieprzygotowany do przyjścia na świat, nie dostał żadnego sygnału, że w najbliższym czasie się urodzi.
Jeśli już ma dojść do cięcia cesarskiego, to my, neonatolodzy, wolimy, by poród sam się zaczął, by rozpoczęła się akcja skurczowa.
Dla zdrowia noworodka jest różnica, jaką drogą przyszedł na świat?
Tak. Planowe cięcie cesarskie może utrudniać adaptację noworodka do świata.Po wielu wykonanych planowo cięciach cesarskich, właśnie wtedy, gdy jeszcze nie rozpoczęła się czynność skurczowa macicy, okazuje się, że noworodek nie może zostać przy mamie, bo nie wchłonął się dobrze płyn płucny albo doszło do zaburzeń oddychania. Dziecko musi znaleźć się w inkubatorze. Często wystarcza doba, by wszystko wróciło do normy, jednak pierwsze godziny życia dziecka są ważne. Lepiej, jeśli noworodek spędzi je na brzuchu mamy, a nie w inkubatorze.
Czy to prawda, że dziecko po cesarskim cięciu ma inne bakterie na skórze i w przewodzie pokarmowym?
Tak. Cesarskie cięcie może powodować odmienną kolonizację (zasiedlenie bakteriami) skóry i przewodu pokarmowego, bo dziecko nie przecisnęło się przez kanał rodny, nie poleżało na brzuchu mamy, nie possało piersi. Ma to znaczenie dla późniejszego zdrowia dziecka: dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia częściej chorują np. na alergię.

Cesarskie cięcia są wykonywane za często?

Moim zdaniem, jest wiele niepotrzebnych cięć cesarskich. Gdy zaczynałam pracować jako neonatolog, 16-20 proc. dzieci przychodziło na świat drogą cesarskiego cięcia, obecnie - już ponad 35 proc. Boję się, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to za kolejne 25 lat wydarzeniem będzie poród siłami natury.
Cięcie cesarskie jest operacją, może ratować życie lub zdrowie mamy lub dziecka. Jednak wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia powinny być względy medyczne.

Dr n. med. Beata Pawlus jest pediatrą neonatologiem. Kieruje Oddziałem Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.