Te tajemnicze ziarenka skrywają w sobie cudowne właściwości prozdrowotne. Mało kto wie, iż siemię lniane to niezwykły przyjaciel każdej kobiety - odczuwalnie poprawia urodę, przyspiesza metabolizm i działa łagodząco na wiele dolegliwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Siemię lniane to kolejny naturalny środek, którym obdarowała nas Matka Natura, a o którym, co 2-ga osoba wie tylko tyle, że po przygotowaniu ma "nieciekawą" konsystencję, a co z resztą? Gdzie wiedza o tym, co najcenniejsze w tych niewielkich, brązowych ziarenkach? Przyszedł czas na odważne i bliższe zapoznanie się z tym co najcenniejsze - unikalnymi walorami zdrowotnymi, tym bardziej, że jest o czym mówić.

Co kryje się w ziarenkach?
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, jeszcze kilkanaście lat wstecz, obowiązkowy środek leczniczy w każdym domu. W wyglądzie przypominają trochę ziarna sezamu, tylko o szaro-brązowym kolorze, nieco większe, które po zalaniu ich wodą pęcznieją, stają się ciemnobrązowe i otaczając się specyficznym śluzem. Nasiona lnu są również z powodzeniem wykorzystywane do produkcji oleju roślinnego (zwanego lnianym). Wszystkie produkty w skład których wchodzą owe nasiona, są bogate w witaminy i składniki mineralne.
Włączając siemię do diety, należy robić to stopniowo, aby obserwować, jak toleruje go nasz organizm. Ze względu na śladowe ilości cyjanowodoru, w formie nierozpuszczonego proszku, nie powinny go stosować kobiety karmiące piersią.

Oto lista najcenniejszych korzyści jakie niesie ze sobą włączenie ich do diety:
  • Zawiera sporą ilość witaminy E, która jest niezwykle ważna przy leczeniu między innymi miażdżycy i chorób serca, dodatkowo jest głównym antyoksydantem i uczestniczy w dostarczaniu składników odżywczych do komórek oraz witaminy z grupy B, które uczestniczą w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów, w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Witamina E jest również niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z oznakami starzenia.
  • Siemię posiada wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które usuwają nadmiar złego cholesterolu z organizmu.
  • To bogactwo fitohormony, a przez to zalecane jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej.
  • Siemię spożywane jest również w celu zwiększenia wilgotności śluzówki, stosowane przy suchym kaszlu.
  • Zawiera lignany, które są silnymi antyutleniaczami, przyczyniają się jednocześnie do usunięcia z organizmu wolnych rodników, które są odpowiedzialne min. za procesy starzenia i rozwój wielu chorób, w tym również nowotworowych.
  • Zaopatruje organizm w niezbędne tłuszcze z grupy omega- 3, które przyspieszają metabolizm i przyczyniają się do szybszego spalania niechcianego tłuszczu.
  • Poprzez działanie błonnika siemię zapewnia uczucie sytości i słynie z fenomenalnych właściwości regulujących trawienie. Jej śluz, dodatkowo, działa osłonowo na żołądek - jest zalecane dla osób z problemami trawiennymi, wrzodami, po zatruciach pokarmowych czy w podeszłym wieku.
  • Jedna łyżeczka siemienia lnianego, przyjmowana codziennie, reguluje wahania nastrojów wynikających z napięcia zespołu miesiączkowego (PMS). Reguluje pracę hormonów, dlatego jest zalecana po porodzie, szczególnie gdy występują objawy depresji poporodowej. Ma działanie podobne do estrogenu i dzięki zawartości fitoestrogenów skutecznie łagodzi objawy menopauzy. W naturalny sposób reguluje również cykle miesiączkowe.
  • Może być używane także jako odżywka do włosów ponieważ wydzielany przez nasiona śluz skutecznie nawilża suche i zniszczone włosy. Te niewielkie nasionka wzmacniają nie tylko naszą skórę, włosy i paznokcie, ale również serce, mózg oraz kości.
Siemię lniane najkorzystniej kupować w postaci całych ziaren i mielić je samodzielnie w domu. Dzięki temu zachowają dłużej świeżość i właściwości.

Jak stosować?
Siemię lniane warto przemycać do codziennej diety. Tym bardziej, że można robić to w sposób praktycznie niezauważalny - w postaci dodatku do owsianki, jogurtu, wypieków (szczególnie pieczywa), sałatek, kanapek, sosów oraz ulubionych potraw.
Dla tych, którzy wolą klasyczną wersję "kisielu" polecam zalać nasionka (ok.1-3 łyżeczek) letnią wodą (szklanką) i odstawić do napęcznienia na 15 minut. Należy trzymać się tej dawki, ponieważ przekraczanie wskazanej ilości w ciągu dnia, może w efekcie skutkować biegunkami, a przy przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów - wzdęciami.

http://polki.pl/niesamowite-siemie-lniane,we-dwoje-zyj-zdrowo-zdrowotne-ciekawostki-artykul,10081710.html

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.