Organizm ma zwyczaj sygnalizować nam, że dzieje się coś niedobrego. Wystarczy tylko dobrze odczytać znaki

- W czasach, kiedy dieta składa się z przetworzonych składników, nietrudno o niedobór witamin - mówi dr Susan Blum amerykańskiemu portalowi "Business Insider". Na szczęście organizm sygnalizuje, kiedy coś się z nim dzieje nie tak. Serwis wymienia pięć znaków ostrzegawczych, których nie można przegapić. Większość jest do naprawienia poprzez zmiany w diecie.

***

Wskazówka pierwsza: Pęknięcia w kącikach ust.

Niedobór: żelaza, cynku, witamin z grupy B, jak niacyna (B3), ryboflawina (B2) i B12. Ich brak zdarza się często, kiedy nie je się mięsa.

Rozwiązanie: Jedz więcej drobiu, łososia, tuńczyka, jajek, ostryg, małży, suszonych pomidorów, botwiny, orzechów i roślin strączkowych, jak soczewica. Przyswajanie żelaza ułatwia witamina C, która przy okazji wspomaga walkę z infekcjami, dlatego warto dołożyć do tego co powyżej takie warzywa jak brokuły, kapusta, kalafior i czerwona papryka.

***

Wskazówka druga: Czerwona, szorstka wysypka na twarzy (a czasem też w innych miejscach na ciele) oraz wypadanie włosów.

Niedobór: biotyny (B7), znanej jako witamina włosów. Kiedy organizmowi brakuje witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) nie gromadzi też za wielu witamin z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie.

Rozwiązanie: Częściej sięgaj po gotowane jajka, łososia, awokado, grzyby, kalafiora, orzechy, maliny i banany.

***

Wskazówka trzecia: czerwone lub białe trądzikopodobne krosty, zazwyczaj na policzkach, ramionach, udach i pośladkach.

Niedobór: podstawowych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i D.

Rozwiązanie: Odstaw tłuszcze nasycone i tłuszcze trans (co i tak powinieneś zrobić), przestaw się na te zdrowe. Dołóż do diety łososia i sardynki, orzechy, głównie włoskie i migdały oraz ziarna - len, konopie, nasiona chia. Żeby uzupełnić witaminę A sięgnij po liściaste i kolorowe warzywa, marchewki, słodkie ziemniaki i czerwoną paprykę. Z witaminą D jest trudniej, czasem warto sięgnąć po suplement - naturalnie występuje w tłustych rybach i tranie.

***

Wskazówka czwarta: Mrowienie, ciarki, drętwienie w dłoniach, stopach i w innych miejscach ciała.

Niedobór: Witaminy z grupy B jak B9, B6 i B12. Ale, co ważne, takie objawy mogą też łączyć się z innymi dolegliwościami jak niepokój, depresja, anemia, zmęczenie i huśtawka hormonów. Kiedy zmiany w diecie nie pomogą, trzeba zwrócić się do lekarza!

Rozwiązanie: Sięgnij po szpinak, szparagi, buraki, groszek, jajka, ośmiornicę, małże, ostrygi i drób.

***

Wskazówka piąta: dziwne skurcze mięśni, głównie w formie kłującego bólu w palcach, stopach, tyle nóg.

Niedobór: magnezu, wapnia i potasu. A w przypadku osób, które intensywnie trenują, może to być brak minerałów, wywołany intensywnym poceniem się.

Rozwiązanie: Jedz więcej bananów, migdałów, orzechów laskowych, wiśni, jabłek, grejpfrutów, brokułów, kapusty, szpinaku, mleczu.http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/pi%C4%99%C4%87-wskaz%C3%B...

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.