Sejm rozpoczął pracę nad prezydenckim projektem podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Na ten moment kwota wolna wynosi 3 tys. zł. Prezydent Andrzej Duda chce, żeby osoby, które zarabiają 8 tys. zł rocznie, były zwolnione z podatku PIT. Dzięki temu w portfelu każdego podatnika zostanie o 900 zł więcej. Jeżeli projekt wejdzie w życie, to nie będzie dotyczył dochodów uzyskanych w 2015 roku.
Jeżeli Sejm przyjmie prezydencki projekt, to od 2016 roku kwota wolna od podatku będzie wynosić 8 tys. zł. Zgodnie z zasadami zaokrąglania, ten kto zarobi 8002 zł, też nie będzie musiał płacić podatku.
PiS przystępuje do realizacji obietnic wyborczych. Podwyższenie kwoty wolnej było jednym z głównych postulatów prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt prezydenta nie bierze pod uwagę waloryzowania kwoty wolnej w kolejnych latach. Mogłoby się to odbywać na podstawie wskaźnika inflacji.
Według portalu „Interia.pl" sejm musi zatwierdzić podwyższenie kwoty wolnej od podatku za względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. 28 października tego roku TK uznał, że arty. 27 ust. 1 ustawy o PIT jest niezgodny z konstytucją, ponieważ daje możliwości zmniejszenia podatku. Przez to nie gwarantuje Polakom minimum egzystencji.
Na zmianach zyskają przede wszystkim emeryci i renciści, których w Polsce jest 7,3 mln. Od świadczeń otrzymywanych z ZUS także trzeba odprowadzić podatek. Po podniesieniu kwoty wolnej do 8 tys, emeryci płaciliby podatek od niższych kwot. Poprawiłaby się także sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych i przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi.
W 2014 roku 16 proc. podatników osiągnęło roczne przychody nie przekraczające 8 tys. zł. Oznacza to, że mniej więcej tylu Polaków w 2017 roku nie zapłaci podatku PIT od dochodów osiągniętych w 2016 roku. W związku z tym zmniejszą się wpływy do budżetu. Szacuje się, że aż o 15,58 mld zł. Eksperci uważają, że mniej więcej 9 proc. tej kwoty wróci do budżetu przez zwiększoną konsumpcję. 

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/prezydent-da-ka%C5%BCdemu-polakowi-900-z%C5%82/ar-AAfYuHO

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.