Słoma owsiana to wysuszone łodygi owsa prawdziwego. W lecznictwie przygotowywane są nalewki ze słomy, napary i kąpiele. Mają one właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także mogą łagodzić choroby nerek. Skuteczność słomy owsianej nie jest jednak do końca potwierdzona.

Co kryje w sobie słoma owsiana?
To bogactwo białek roślinnych (uwaga: w tym gluten!), skrobi i pierwiastków, jak wapń, magnez, żelazo i krzem. Ponadto zawiera saponiny (usprawniające metabolizm), flawonoidy (działające przeciwutleniająco), alkaloidy (naturalne związki o specyficznym, prozdrowotnym działaniu), sterole (pomagające w walce z wysokim cholesterolem) oraz witaminy B1, B2, D, E i beta-karoten.

Kiedy może być przydatna?
Odwary, nalewki i kąpiele z owsem mogą okazać się przydatne w:
- różnych chorobach skóry, włosów i paznokci;
- spowolnionej przemiana materii;
- chorobach naczyń krwionośnych;
- oczyszczaniu organizmu;
- bezsenności i wyczerpaniu nerwowym;
- reumatyzmie i artretyzmie;
- otyłości i nadwadze;
- nadciśnieniu tętniczym;
- żylakach i hemoroidach;
- chorobach zapalnych jelit i zaparciach.

Odwar z ziela owsa
Łyżkę ziela owsa wsypujemy do garnuszka i zalewamy szklanką gorącej wody i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie stawiamy garnuszek na palnik i podgrzewamy pod przykryciem do wrzenia przez około 10 minut. Następnie odstawiamy odwar na około 10 minut i odcedzamy. Przelewamy do szklanki i uzupełniamy wodą przegotowaną do pełna (można wodę przelewać przez sitko przez które odcedzaliśmy ziele). Pijemy szklankę odwaru trzy razy dziennie po posiłku.
Odwar może być pomocny w przypadku chorób nerek, w tym kamicy. Nalewka z owsa 20 gramów ziela owsa umieścić w słoiku i zalać 100 mililitrami spirytusu rektyfikowanego. Mieszaninę szczelnie zakręcić i odstawić na około 10 dni. Co jakiś czas należy potrząsnąć słojem. Po upływie 10 dni przelać płyn do innego naczynia i odcisnąć słomę, a następnie przefiltrować przez watę. Nalewkę przyjmujemy po posiłku – 15 kropli rozcieńczamy w kieliszku wody i spożywamy np. w przypadku bezsenności, zdenerwowania. Niektórzy zalecają ją także chorym na padaczkę, depresję i pląsawicę.

Kąpiel owsiana
Kilogram słomy owsianej umieścić w naczyniu (np. w garnku) i zalać kilkoma litrami nie za gorącej wody i odstawić na około 3 godziny. Następnie postawić na palnik i doprowadzać do wrzenia przez pół godziny. Miksturę cedzimy i wlewamy do wanny wypełnionej do 1/3 wysokości wodą o temperaturze 37°C. Kąpiel powinna trwać około 15-20 minut. Zalecana jest w przypadku artretyzmu, reumatyzmu, chorobach skórny, suchej skórze, kamicy nerkowej, wyczerpaniu nerwowym i osłabieniu.
Pamiętajmy, że medycyna naturalna to wielka zagadka. Jednym pewne zioła i metody lecznicze pomagają, innym mogą zaszkodzić, a dla kolejnych będą obojętne. W medycynie naturalnej duże znaczenie przypisuje się autosugestii i wiary w skuteczność terapii. Prawdopodobnie to właśnie te ostatnie stanowią o „sukcesie” leczenia. Każda próba leczenia ziołami, nalewkami, lekami homeopatycznymi itp. powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym!

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.